Dışarı Çıkan Kedinin Kaybolmamasi İçin Napabilirim?

aytunccc123

Arkadaslar apartmanimizin alt katindaki biri dişi biri erkek yavrumuz büyüyorlar bugün itibariyle 68 gunlukler
Artık özellikle erkek yavru Mırmır dışarı çıkmaya başladı çokta eğleniyor o ağaçtan bu ağaca koşuyor kapının açıldığı yerde büyük bir bahçe var ana cadde arka tarafta kalıyor bu yüzden şimdilik çok korkum yok erkek olduğu icinde kendini savunabiliyor zaten anneside yanında oluyor genelde hatta bir tanede ablası var onunlada kosturip oynuyorlar dişi yavrumuz Tarçın simdilik benimle icerde kalmayi tercih ediyor
Merak ettiğim şu ki normalde ben asagida degilken içeri alıyorum onları ama bazen komşular giriş çıkış yaparken dışarı cikabiliyorlar çıkıp kaybolsun istemiyorum haliyle
Erkek olduğu icinde baya ozgurlugune düşkün hiç korkmadan geziyor acaba üzerine benim numaramın yazdığı bi tasma taksam ise yarar mı hani en azından kaybolup bulunursa ararlar birde tasmalı kedi evden kaçmış diye dusunebilirler
Dediğim gibi arka bahçemizde diğer kediler dışında pek bi tehlike yok on tarafta maalesef arabalar geçiyor parktada çok sayıda köpek var ama kendisini koruyabilecegini düşünüyorum zaten henüz yeteri kadar büyük olmadığı için ön tarafa cikamayacaktir annesi olmadan
Mesela birde etrafı tanıması adına tasmayla gezdirmek işe yarar mı hani kaybolmamasi için uzaklaşsa bile evi bulabilmesi adına?

14 CEVAP

Emirrckr

Tasma evet mantıklı bir fikir gibi gelse de bir yandan çok tehlikeli.
Hele ki dışarda dallara takılabilir,tellere takılabilir biraz riskli o nedenle.
Tasmayla sizin gezdirmeniz,etrafı tanıması adına çok yardımcı olur ama henüz bence küçük.
Bir anda hareketli ortamlara girerse ürkebilir,saklanmaya çalışabilir.
Bunların haricinde başka bir çözüm yolu var mı bilemiyorum,tecrübeli olan arkadaşlara bırakıyorum :)
Birde şimdilik zaten anneleri bırakmayacaktır,hele ki anneleri kısırlaştıysa uzun bir süre daha ilgilenmeye ve korumaya devam edebilir.

blue_hpood

dışarıdaki kedi için tasma çok tehlikeli. kendisine bir şey olmasa oynadığı bir kedinin çenesine takılıp aşırı zarar verebilir. çip en makulü, bir sorun. bunun dışında sokak kedisi için yapılabilecek pek bir şey yok maalesef. düzenli beslerseniz eve gelip gidecektir. komple evde bakamayacaksanız en azından bu şekilde gelmesi için bir sebebi olur. bir de erkenden kısırlaştırın ki hiç kızgınlığa girip çiftleşmesinler.

Butterfly88

Kisirlastirirsaniz dışarı cikma isteği azalacaktır. Çip taktirmanizi oneririm ne plur ne olmaz. Dışarı saldiginizda tasmasi olmali ki ev kedisi oldugu belli olsun. Onunla beraber çıkıp dolasip eve gelirseniz yolu ogrenecektir. Beraber geldiginizde onu besleyin ki alissin. Dışarıda başka kedilerle kavga etme ihtimali var ona dikkat edin derim.

HaydutveNazli

Malesef tasma cozum degil sokup calan insanlar bile var

aytunccc123

Hiç dışarı salmamak gibi bi cozumum yok maalesef çünkü ben salmasam bile illa annesi ve ablası çıkarken isteyecek kaçacak zaten ablasida bu şekilde büyüdü çok uzaklastigi zamanlarda kucaklayip getiriyordum ben ya da mama gosterince koşa koşa geliyordu
Zaman icinde etrafı tanıdı şimdi bensizde geziyor dolaşıp geliyor zaten kısır olduğu için erkek kediler tarafindanda rahatsiz edilmiyor onun işi rahat şimdi Mırmır i da tıpkı böyle büyütmek istiyorum ama erkek kedi konusunda ilk deneyimim olacak sanırım disilere göre daha cesur ve özgürlüğe duskunler

Emirrckr

Evet erkek kediler genellikle daha fazla gezerler,
Mahalleden mahalleye bile geçebiliyorlar.
Ancak vakti gelince kısırlaştırırsanız sizi asla bırakmayacaktır.
Aksi takdirde dişilerin peşlerine takılarak eve gelmeyi unutabilir büyüdüğünde.
Dişilerden özellikle bu yönüyle ayrılıyorlar.
Her ne kadar size çok sadık ve bağlı olsalar bile hormonlarına karşı koyamıyorlar maalesef.

Catsusam

Takip sinyali veren bir çip vs olabilir. Böylece sinyaller takip edebilirsiniz. Bildiğim kadarı ile telefonunuzdan izleyebiliyorsunuz.

burcingltkn

yanı evde beslemedıgınız bır hayvanın dısarı cıkmasına engel olamazsınız dısı kedı gıtmez kendı bölgesıne dolasır gelır aynı durum erkek kedıler ıcın gecerlı degıldır erkek kedıler göcebedır ayrıca sokak kedısıne tasma takmak gıbı buyuk bır hataya asla dusmeyıın sokakta tasması oldugu ıcın ölen kedıler cok fazla malesef agaca tırmanma çöpe gırme vs bazı durumlarda takılmalar yasanıp kurtulamadııgı ıcın bogulan yada ölen kedıler cok oluyor

Sevimcolak

Köpeklere karşı dikkat edin ne kadar cesur deseniz de 68 günlük yavrudan bahsediyoruz 5 tane köpek etrafını sardiginda büyük kediler bile çaresiz kalıyorlar maalesef..

blue_hpood

gps sistemli tasmalara hiç bakmayın, onu da boğazına takmanız gerekli, hem pahalılar hem de yine aynı tehlikeyi doğuruyorlar. başına bir şey gelmese bile çalıp içini söküp satacak insanlar vardır, 7/24 onu izleyemezsiniz sonuçta. bu gps sistemli tasmalar hem normalden daha büyük hem ağır hem de pahalı. tasma makul bir çözüm değil, kısırlaştırma ve çip, sürekli aynı noktada besleme yapılabilecek en mantıklısı.

Cennet29

Cip taktırmak onun yerini göstermiyor. Sadece hayvan sizin üzerinize kayıtlı oluyor kaybolursa biri veterinere götürürse öyle size ulaşıyorlar. Eğer konumunu görmek istiyorsanız Airtag almanız gerek. Buda pahalı ve yavru kediye uygun değil. Ayrıca kısırlaşsa da gezmek isteyen kedi geziyo durulacak zannetmeyin. Tek yapacağınız şey evde besleme yapmak. Dışarda gezsin gelsinler yesin içsinler. Sonra cıkmak isteyince çıksınlar. Ben kedimi 6 aylık olana kdr kapının önünde beslemiştim mahallede gezerdi. Sonra sahiplenmeye karar verdim eve aldım ama canı her istediğinde çıkıyo çıkmazsa evi başımıza yıkıyo. Naptımsa tamamen eve alışmadı 😂😂😂😂 şuan kısır 2 yaşında. Günün yarısını evde yarısını dışarda geçiriyor. Tabi ki tüm tehlikelere de açık mesela farklı zamanlarda 2 kere kayboldu saatlerce aradık bulamadık kendi geldi iki seferinde de bacağını kırmıştı. Ciddi ameliyatlar geçirdi yinede iyileşir iyileşmez ilk yaptıgı sokağa koşmak oldu. Evde zorla tutunca da aşırı stres yapıp mutsuz oluyo hırçınlaşıyo . Kendi tecrübelerim bu şekilde.

aytunccc123

Evet haklisiniz arkadaslar sinyalli çip olayi mantikliymis onu arastiracagim ve evet dediginiz gibi köpekler ister istemez tehlike olusturuyor onlara karsida ekstra dikkat lazim

aytunccc123

Vakti gelince mutlaka kisirlastiracagim muhtemelen kış donemlerine denk gelecek zaten o isinma donemleri başlamadan kisirlastirmayi düşünüyorum çip bildigim kadarıyla 3 ayliktan sonra takılıyor galiba onuda arastiracagim besleme noktamiz zaten sürekli aynı umarım bizimle olmaya devam eder minik oglusumuz

burcingltkn

malesef fip hastalıgı gercegı var lutfen bulas yollarına bakın ve dıkkat edın yanı tedavısı cok zor bır rahatsızlık o sebepten dısarı konusunda tektrar dusunun ıyılık mı kotuluk mu