Kedim Kısırlaştırma Ameliyatı Ve Tıraş Olduktan Sonra Evdeki Kedimle Anlaşamıyor Neden Olabilir?

nlyerd

Merhaba evde 2 tane kedim var bir tane dişi bir tane erkek. Dişi olanı 1 yıl önce kısırlaştırdım.Erkek olan kedimi de 3 gün önce kısırlaştırma ve tıraş ettirdim fakat eve geldiğinde normal de çok iyi anlaşan 2 kedi önce dişi olan hırlayıp sonra diğeri saldırıya geçiyor çok fena kavga ediyorlar ayrı odalarda tutuyorum mecbur korkuyorum birşey olacak diye yapmadığım şey kalmadı sakinleştirici paste macun aldım oyuncaklar vitaminler ama düzelmiyor lütfen yardım edin

15 CEVAP

blue_hpood

maalesef sıcağa karşı tamamen korumasız kalıyor, yapılabilecek en güzel şey sıklıkla taramak ve ortamı serin tutmaya çalışmak. veteriner tabii ki söylemez, para kazanıyor bu işten.

tengrist

merhabalar tıraş kedilerin psikolojisini bozuyor maalesef kendini savunmasız hissediyor korunmasız olduğu için de çevresindeki her şeyi tehlike olarak algılayıp korkuyor. sorun sizde değil içinde bir damla hayvan sevgisi barındırmayıp para sevgisi için veteriner olan, üç kuruş için bunları size anlatmadan onu savunmasız bırakan kürkünü soyan veterinerde.

Sevimcolak

Evet denilenlere katılıyorum yazın sıcaktan kışın soğuktan koruyor tüyleri.Kedilerin ter bezleri insanlarınki gibi çalışmaz tüylerinin altında hava tabakası vardır yaz kış korur onları.
Veterinerden geldiği için ve anestezi etkisi halen sürdüğünden 1 hafta 10 gün gibi bir süre diğer kediye sinirlenecek geçen hafta bir tanıdığımda yaşadım aynı sorunu nerdeyse 10 güne yakın diğerine tıslamis ve saldırmış yabancı kedi olarak görmüş.
Anesteziyi vücuttan en çabuk dışkıyla atar tuvalete girmesi bu sürede önemli yani

tengrist

niçin hemen terk etmeyi düşünüyosunuz anlamıyorum basit mi bu kadar gerçekten ? karşınızdaki canlının duygularının hiç mi önemi yok sizin için hiç beklemiyordum böyle bir cevap oyuncak sanki bu hayvanlar huyuma giderse kalsın gitmezse başkasına veririm bırakırım ne güzel.
biz 2 gün geçici yuva olsak kalıcı yuvaya giderken üzülüyoruz.
merak etmeyin geçer yorumlarda da denildiği gibi kürkü olmadığı için üzgün ve savunmasız sadece anlaşamıyor değiller kendini korumak zorunda şu an sadece empati biraz.

blue_hpood

öncelikle kedi traş edilmez, kürk sağlığını önemsiyorsanız her gün normal fırçayla taramalı ve her hafta furminatörle taramalısınız, kediniz hiçbir deri sorunu yaşamadan traş eden veterinerin aklına tüküreyim, bu bir. kedinizi seviyorsanız onun sağlığı için bir daha asla traş ettirmeyin. kediler soğuktan ve sıcaktan kürkleriyle korunurlar. tasma bile takmamanız lazım ki kürkün yapısı bozulup hava akışı engellenmesin.
diğer bir konu; kediniz klinikten geldiği için üzerinde farklı kokular var, kısırlaştırıldığı için de yine eskisi gibi kokmayacak. gözlemleyin bir süre. kedinizin yarası iyileşene kadar uzak tutmaya çalışın. erkek kedilerin yarası çabuk iyileşir. en azından yanlarında olmadığınız sürece ayrı tutun, alışacaklardır.

nlyerd

İnşallah düzelir veterinerim hiç bu konuda bilgi vermedi kedim de çok aşırı tüylü ve Antalya gibi sıcak bir şehir de yaşıyoruz rahat eder diye düşündüm böyle olacağını bilsem asla yapmazdım inşallah düzelir 3 gün oldu hala aynı durum da teşekkür ederim cevabınız için

Sevimcolak

Sabırlı olmanız gerekiyor kısa sürede geçen bir durum bu.Başkasına verirseniz bu yanlış davranış şimdiye kadar ki bütün doğrularınızı götürür hayvan yeni insanlara yeni ortama alışamaz inanın tedavisi için kısa süre baktığım hayvanları bile verirken çok üzülüyorum...

nlyerd

Peki ben onları bir araya getirmeli miyim birbirlerini görmelerini sağlıyorum ama müdahale ederek tutuyorum yani birini elimle diğer türlü kavgaya giriyorlar yakınlaşmadan da nasıl alışacaklar birbirlerine fikrim yok

nlyerd

Bugün 4. Gün hem birlikte olmak isteyip hem kavga ediyorlar çok kötü kapalı kalarak da nasıl alışacak kavga ede ede alışsın diyor veteriner ben de bişey olur diye korkuyorum bilmiyorum ki😞

blue_hpood

önce kedinizin yarası iyileşmeli. daha sonra alıştırırsınız, dediğim gibi ölümcül yaralar veremezler birbirlerine, en fazla dalaşırlar, biraz sabırlı olun. ayrıca sahiplendirmek zorunda kalmam ne demek, canınız gibi gördüğünüz bir hayvan için bu kadar kolay mı? umarım bunu söylediğiniz için üzülür ve kedinizden vazgeçmezsiniz.

Sevimcolak

Yarası varken kavga ede ede alışacak demekle ne kadar boş konuşmuş veteriner önce kedinizin yarası kapanacak sonra karşılaştırma yapacaksınız demesi lazım sabır dediğim gibi ayri mamalari yediği dönemde iki kedimi ayrı odalarda uzun süre tuttum 4 gün çok kısa bir süre önce sağlıgi düzelsin sonrasına sonra bakılır zaten hayvan gergin ağrısı sızısı var diğer kediyle ugrasamayacak kadar yorgun ameliyattan çıkmış kolay değil.

nlyerd

Umarım alışır sahiplendirmek zorunda kalmam ayrı odalar da tutunca psikolojisi iyice bozulacak diye çok korkuyorum teşekkür ederim cevaplar için

nlyerd

Umarım alışır sahiplendirmek zorunda kalmam ayrı odalar da tutunca psikolojisi iyice bozulacak diye çok korkuyorum teşekkür ederim cevaplar için

Sevimcolak

Kaç gün oldu en az 1 hafta ayrı tutun

nlyerd

Bugün 4. Gün hem birlikte olmak isteyip hem kavga ediyorlar çok kötü kapalı kalarak da nasıl alışacak kavga ede ede alışsın diyor veteriner ben de bişey olur diye korkuyorum bilmiyorum ki😞