3Yaşında Tekir Dişi Kısır Aşıları Tam Kedimiz Bize 1 Haftadır Gördüğü Heryerde Saldırıyor

Berkaybalci

Merhaba dişi kedimiz 1 haftadır bizi görünce çok kötü bağırıp saldırıyor yanına yaklaşamıyoruz bi iki gün aramız iyi gibiydi ama yanından geçerken tedirgin oluyodu dün yine durduk yere bütün herkeze saldırmaya başladı derin yaralar açtı ne yapabilir benim belalı kedim programınıda izledik oyunlar oynatıyoz ama bi fayda etmiyor yardımcı olun lütfen barınaktan başka bi çaremiz kalmadı

11 CEVAP

Emirrckr

Sebepsiz yere mi başladı bu saldırganlık?
Veteriner hekime gittiniz mi hiç?
Belli ki psikolojik anlamda zor bir dönemden geçiyor kediniz,mutlaka bir desteğe ihtiyacı var ama ekstra olarak evde bir tehlike seziyor da olabilir.
Mesela apartmanda veya çevresinde kedi,köpekler çok sayıda var mı?
Sizin hiç onları sevdiğiniz ve onların size sürtündüğü oldu mu?
Kedilerde koku olayı çok önemlidir.Yabancı bir kokuyu tehdit olarak görüyor olabilir mesela.
Ancak aksi durumda psikolojik bir rahatsızlık veya stres kaynaklı olması da bir ihtimal.
Fakat psikolojik rahatsızlık olsa öncesinde de anlamanız gerekirdi sizin sanırım aniden başladı bu saldırma olayları.

Son olarak orda son cümle de barınak demişsiniz ama asla böyle bir vicdansızlığı yapmayın o cana.
Hiç bakamıyorsanız,yuva da çıkmıyorsa en azından güvenli bahçeli evler olan bir yere bırakın ama asla ve asla barınağa kaderine terketmeyin.
O canın psikolojisi iyice pert olur.
Önceliğiniz lütfen tedavi ettirmek olsun.
Mutlaka bir hekim görmesi şart bence.
Birde evin içinde ondan korka korka dolaşmayın,kesinlikle saldırıyor diye bir odaya kapatmayın.

blue_hpood

daha yeni soru sormuşsunuz, orada da belirtmişim, kedinize korkuyla tedirginlikle yaklaşmamanız gerek. size tedirgince yaklaşma sebebi sizin tepkileriniz. ortamda o varken gergin davranışlar sergilemeyin. daha yeni öneriler sundum, bir hafta geçmemiş bile, biraz sabretmeniz gerekiyor. o programın ben çok faydasını gördüm, iki günde nasıl çaresizce yazmışsınız. camlar balkonlar güvenlik filesine sahip mi, buralarda vakit geçirmesini sağladınız mı? yukarılara tırmanıp güvende hissedebileceği kedi evlerinden veya raflardan duvara monte ettiniz mi?
3 senedir baktığınız bir can için nasıl barınak seçeneğini düşünebiliyorsunuz, oraya girmeyeceğim bile.. suzionline instagram ve web sitesine de göz atın, faydalı içerikler bulabilirsiniz. bir de evin içerisinde bir taşıma kutusu mutlaka açık şekilde bulunsun, üzerini örtün. mağarayı anımsattığı için güvende hissediyorlar.

Berkaybalci

1 hafta önce bi kedi iş yerimde bana sürtündü ondan sonra böyle yapmaya başladı kıyafetlerin hepsini yıkadık ama hala aynı bizde ne yapacağımızı şaşırdık veteriner getirmenize gerek yok korkmuştur 2 3 güne geçer dedi ama hala aynı bizde vazgeçmek istemiyoruz ondan çok seviyoruz onu ama etrafımızdaki tüm insanlarda evcil hayvan var illaki evimize gelicekler geldiklerinde onlara yada bebekli bir misafire saldırırsa ne yapıcaz

blue_hpood

bebekli bir misafire saldıracağını zannetmiyorum, karşıdaki kişinin tepkisine göre tepkileri değişiyor. ayrıca bu durum düzelene kadar eve kimseyi çağırmazsınız, olur biter. ayrıca evinizde bir kedi varken pat diye başka bir evcil hayvanın eve girmesi zaten doğru olmaz, iki hayvanın tanışması için minimum bir ay öneriyorum ben. kendi alanında başka kediyle zaten güvende hissetmez, zaten başka bir evcil hayvan getirmemeye çalışın. bir de saldıracağını anladığınızda diz çöküp elinizi koklatın, sakinleştiklerini fark ettim. kaçışıp bağırmayın.

Berkaybalci

Balon kapısı ona hep açık kedi kapısı var istediği zaman girip çıkabiliyor kedi duvarı yok vitrinin üzerine çıkıyor orda kendi yeri var kendimize para harcamayız ona birşey olmasın yeterki ama korkmuyorum mesela masanın yanından geçiyorum altında olduğunu farketmiyorum yine saldırıyo çığlık atıyo yatağın altına saklanıyor çıkması için yere uzanıyorum ismini telaffuz ediyorum sakinleşmesi için ama değişen birşey yok geçen hafta pazardan gününden beri sürekli yaşıyoruz bunları kardeşlerime alışıyor normal ben eve geliyorum işten bi akşam öncesi çok iyiyiz mesela beni görünce saldırmaya başlıyor yine tek banada değil herkeze tavır alıyor onu sevmesek bu kadar çabalamam barınağı bende istemiyorum fakat ne yapabiliriz başka eve başka bir hayvan zatem girmiyor orda demek istediğim başkası gelince hayvan kokusu olabilir onlarada aynılarını yaparsa ne yapıcam

Berkaybalci

Balon kapısı ona hep açık kedi kapısı var istediği zaman girip çıkabiliyor kedi duvarı yok vitrinin üzerine çıkıyor orda kendi yeri var kendimize para harcamayız ona birşey olmasın yeterki ama korkmuyorum mesela masanın yanından geçiyorum altında olduğunu farketmiyorum yine saldırıyo çığlık atıyo yatağın altına saklanıyor çıkması için yere uzanıyorum ismini telaffuz ediyorum sakinleşmesi için ama değişen birşey yok geçen hafta pazardan gününden beri sürekli yaşıyoruz bunları kardeşlerime alışıyor normal ben eve geliyorum işten bi akşam öncesi çok iyiyiz mesela beni görünce saldırmaya başlıyor yine tek banada değil herkeze tavır alıyor onu sevmesek bu kadar çabalamam barınağı bende istemiyorum fakat ne yapabiliriz başka eve başka bir hayvan zatem girmiyor orda demek istediğim başkası gelince hayvan kokusu olabilir onlarada aynılarını yaparsa ne yapıcam

blue_hpood

durumun uzun süreceğini zannetmiyorum, saldırdığında tepkisiz kalın ve saldıracağını önceden anladığınızda diz çöküp elinizi koklatın. bunun dışında bekleyip gözlemlemekten başka şansınız yok. ben bir şey ne kadar büyütülürse o kadar sürer kafasındayım. biraz daha zaman verin, kendini güvende hissetmiyor muhtemelen. dediğim gibi kutusu açıkta olsun, üzerini örtün, güvende hissetmek için içerisine girecektir. yine enerjisini atmasını sağlayıp oyun oynatın, bunu aksatmayın. bunun dışında gözlemleyin ve zaman tanıyın.

Berkaybalci

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim dediklerinizi dikkate alıcam saolun

Lennnnssee

Benim başıma da çok benzer bir olay gelmişti. Bu olayı aslında ona alan yaratarak çözdük diyebilirim. Sizden ricam çok üzerine gitmeyin. Biliyorum böyle yapınca üzülüyor ve geriliyorsunuz yakınlaşmaya çalışıyorsunuz ama onu birkaç gün daha çok kendi halinde bırakmak iyi gelecektir. Faydasını tam olarak anlayamadım fakat ben kedileri rahatlatan seslerden açmıştım yanına bırakmıştım sakinleşip genelde uyuyordu :) veterinerlerde satılan maltlar var relax yazıyor üstünde sorarsanız söylerler onlar çok işe yarıyor kedilerin papatya çayı resmen :) ya da kedi naneleri var onları da tavsiye ediyorlar ama ben çok bir faydasını görmemiştim. Malta kesinlikle bakın derim ve biraz kendi haline bırakın ;) birkaç güne gelir kendini sevdirmeye başlar inanın

Berkaybalci

yanımıza sürekli gelip sürtünüyor kendini sevdiriyor bişi farkettik yanından geçerken bi tedirgin oluyor eğer farkedip pudra gel kızım falan diyince bi sakinleşiyor eğer farketmezsek yanından geçen herkeze saldırıyor. malt sayesinde aramız iyi oldu biraz tasma siparişi ettik dün akşam dışarıda gezdirdim akşam iyiydi koyun koyuna yattık sabah hala aynı tedirginlikte ani bir haraket yapsak saldıracak gibiydi

Minminik

Ne barinagi yahu veterineriz sakinlestirici onersin binlerce markanin bitkisel sakinlestiricisi var sorun doktora