Kaşıntı, Yaralar, Popoyu Yere Sürme

blue_hpood

arkadaşlar kaç kez soru sordum bilemiyorum fakat bu kez gerçekten bilgili birine ihtiyacım var.
bundan üç hafta önce sokaktan yavru bir kedi aldım. annesinden ayırmışlardı. hemen eve getirdim daha 1 aylıktı, benim elimde sadece sokak kedileri için açıktan aldığım kuru mama vardı, ismini bilmiyorum. ilk iki gün onunla idare ettik, üçüncü günden sonra yani yaklaşık 15 gündür süt tozu ve rc kitten yaş mamayla besleniyor.
ilk geldiği hafta poposunu yere sürtme, halsizlik ve iştahsızlık vardı. kendi kedim de olduğu için korkarak veterinere götürdüm, karın ağrısı varmış, dokundurtmuyordu zaten. iç dış parazit ve karın ağrısı için ilaç yaptı. her şey mükemmel derken bir hafta geçmeden önceki gün ensesinde ve kulağında küçük yara fark ettim. ardından kaşınmaya başladı. bu kez ishal ve öksürük de vardı. iyice panikledim. yine veterinere gittik. üşütmüş olabileceğini söyledi, antibiyotik uyguladı, yaralarına baticon sürdü, mantar olabileceğini söyledi. yine tamam, bugün baticon alacaktım ki sabahtan beri yoğun bitmek bilmeyen kaşıntıyla ve yine popoyu yere sürtmeyle karşı karşıyayız. bu kez alerji olduğunu düşünüyorlar fakat şimdi de kendi kedimin sırtında baş parmak büyüklüğünde kabuklaşma gördüm, kafayı yemek üzereyim. yavrunun vücudundaki tüyler sanki birden seyreldi ve durmaksızın kaşınıyor, beyaz tüylerinin arası pembeleşmeye başladı. alerjik bir şey olsa benim kedime nasıl bulaşabilir, ikisi ayrı mamalar yiyorlar zaten? mantar olsa bu hayvanın bir günde nasıl kaşıntısı beş katına çıktı ve tüyleri pembeleşti anlamıyorum? ayrıca popo sürtme ve kaşıntı alerjik reaksiyon olabilir yazıyor fakat bulaşmasına anlam veremiyorum. en üstteki kedimdeki yara, diğerleri yavrununkiler. bilgisi olan arkadaşlar dönüş yapabilirse sevinirim, ben delirmeden

17 CEVAP

blue_hpood

arkadaşlar, yavru kedi hâlâ kaşınıyor ve hâlâ yaraları mevcut. mantar değil diye düşünüyorum. her tuvaletten sonra poposunu yere sürtüyor, kızak hareketi yapıyor. internette alerji olabilir diyor, tavuklu mama alerji mi yapıyor acaba? deneyimi olan yazabilir mi?

blue_hpood

iki kere iç parazit yapıldı, mamadan olup olmadığına emin olmaya çalışıyorum çünkü mamayı ben almadım, dernek karşıladı. poposunu yere sürtmesi, kaşıntılar, deride pembelik durumunu yaşayıp bu alerjidir diyebilecek biri var mı?