Kedilerde Menopoz Yok Mu?

kedicibirey

Ya arkadaşlar benim sokakta beslediğim kedilerimden, en eski kızlarımdan biri yani 7-8 yıldır benimle, bence en az 10 yaşında olan bu kızım bugün peşine yavrularını takmış getirmiş...

10 yaş yaşlı değil mi kediler için? Kedilerin ömrü 15 yıl falan diye biliyorum ben. 10 yaş bence yaşlı ve de kedilerde menopoz falan yok mu?

Resmen şaşırdım! :D

5 CEVAP

blue_hpood

menapoz falan bilmiyorum fakat size alışıp gelen tüm kedileri mümkünse götürüp kısırlaştırın, artık yaşlı, kendine bakmakta zorlanan bir hayvan, üstelik sokak kedisi, kim bilir kaç tane doğum yapmıştır, yazık.. bir daha size alışan kedi olursa belediyeye götürüp kısırlaştırın, o kedi için artık çok geç sanırım, anesteziyi kaldırabilir mi bilmiyorum.

kedicibirey

Yaşlı kızım ya. 10 yaş baya... İşte kısırlaştırma falan o tip şeylere hiç giremedim ya. Keşke ameliyat yerine böyle hap falan olsaydı da her yerdeki kedileri kısırlaştıraydım...

blue_hpood

inanın öyle bir şey olsa ilk insanlar kullanır:) keşke olsa, kimse kedisinin/köpeğinin durduk yere anestezi alıp bıçak altına yatmasını istemez fakat sokakta yaşam şartları belli, milyonlarca kedi var, temiz alan yok, yemek yok, su yok, hastalık ve ölüm var.. sahiplendirmeye çalışıyorsunuz, kimse sahiplenmiyor, cins kedi ticareti var, hayvana şiddet var.. var da var, güzel bir hayat değil, o yüzden tek çare bu..

gece18

80 yasında anne olmuş.

Emirrckr

Kedilerin doğuma engel bir yaş sınırı falan yok maalesef.
Doğum zaten ömürlerini kısaltıyor,iyi yine sizinki 10 yaşını görmüş.
Sokakta birçok dişi,doğurmaktan daha 5-6 yaşlarında ölüyor.
Ancak yaşasalar da dediğim gibi herhangi bir sınırı yok bu işin.
Ölene kadar doğurabilirler kısırlaştırmadığınız sürece.