1 Aylık Hamile Kedinin Bebekleri Alinabilir Mi?

aytunccc123

Arkadaslar soru belki çok canice ama büyük pismanlik yasiyorum hemde bu saatte normalde apartman alt katta baktigim 75 gunluk yavrulari olan anne kedim için dün veterinerimle gorustum ve bayram sonrasina kisirlastirma karari aldim
Ancak son günlerde evet sadece iki üç gündür kedimin karninin buyudugunu farkettim birde yavrulari oldugu halde en baslarda çok fazla kizginliga giriyordu son kacisinda 1 gece gelmemişti ertesi sabah gelmis arabaların altından kaçıp içeri almistim erkek kedilere müsaade etmiyor gibi gördüğüm için içim rahattı benim ama bu karninin büyümeside çok endiselendiriyor
Diğer belirtiler mesela sütler iyice çekildi birde 1 aydır kizginliga falan girmiyor gibi yani arada miyavliyor ama eskisi gibi değil
Bense yavrulariyla avunuyor çok şükür sabırlı çıktı kızım diyordum ama içime kurt düştü keşke kisirlastirsaydim diye vicdan azabı çekiyorum suanda
Hani insallah kilo almıştır hamile değildir ama hamileyse bu saatten sonra ne yapılır?
O kaçtı ve 1 gece gelmedi dedigim günler tam 25-26 Mayıs yani bir ay öncesine ait
Eğer ciftlesip hamile kaldiysa şu aralar 1 aylık hamile yani
Bu arada elbette caresi yoksa sonuçta benim hatam bebeklerine de bakmaya hazırım ama ben onu dusunuyorum daha yeni dogumdan ve emzirme doneminden çıktı şimdi vücudu yeni hamilelige hazirlaniyor çok yorucu günler geçirecek ve sırf benim bu kisirlastirmayi ertelemelerim yuzunden

12 CEVAP

Emirrckr

Caniliği de geçtim,anne kedi için çok zor bir ameliyat olur,böyle bir işe kalkışmayın derim ya da bakamam,edemem diyorsanız da çok sayıda veterinere danışıp bilgi alın.
Tek bir veterinerin görüşüyle hareket etmeyin çünkü kısırlaştırma ameliyatından çok daha ciddi ve riskli bir ameliyat.
Bebekleri alalım derken direkt kedinizden bile olabilirsiniz..

Soru açtığınız zamanları hatırlıyorum,kediniz sürekli kaçıyordu zaten daha o zamanlar kısırlaştırın demiştik burda birkaç kişi.
Belki o aralar götürseydiniz bebekler alınıp kısırlaştırılırdı.
Ama maksimum süre ben 20 gün civarı diye biliyorum.
Sizin kedinizin karnı baya belirginleşmiş,yavrular irileşmeye başlamış bu aşama da bencede canilik olur.
Sonuçta ilgilenirim,bakarım demişsiniz,sokaklarda ziyan olacak olsalar hadi bir nebze tamam ama.

Onun dışında diyeceklerim bunlar,artık umarım doğum sonrası onu önce koruyup vakti gelince de kısırlaştırırsınız.
Çünkü artık sokak şartlarında kediler doğuruyor ve yeniden kızgınlığa giriyor.
Nerdeyse yılda üç kere doğum yapan dişiler var maalesef.

Son olarakta umarım yanılıyoruzdur da hamile değildir ama karnının belirginleşmesi ve orantısız büyüme sanki hamile olduğuna işaret gibi.
Birde sütünün çekilmiş olması,o günden bu yana kızgınlığa girmemiş olması..
Bunlar hep hamile olduğuna dair işaretler..
Sağlıkla dünyaya gelsin bebekleri demekten başka çaremiz yok.

Emirrckr

Ayrıca bu saatten sonra yapmanız gereken mantıklı olan tek şey anne kediye iyi bakmak.
Üst üste iki doğum kaldıracak.
Vücudu için çok yorucu.
Kaliteli,temiz içerikli,kitten mamalarla beslemeye çalışın.
Aşırıya kaçmamakla beraber vitamin takviyesi de yapabilirsiniz.

aslihan_e

Bu belki de 1 aydan bile daha da büyük bence. Kediler yeni doğum yaptıklarında bile hamile kalabilirler. Artık bu boyuta gelen yavruları aldırmak, yavru kedileri elinize alıp öldürmekle aynı şey. Yine de götürüp ultrasonla baktırabilirsiniz. Eğer ki hamileyse alınır mı alınır, hamileliğin herhangi bir zamanında hamileliği sonlandırabiliyor veterinerler ama bu doğup sokakta rezil ölmeleri ile aynı şey. İki türlü de canice ölecekler. Bırakın kendisi gidip bir yere doğursun sonra bir şekilde kısırlaştırırsınız. En azından ölümleri sizin elinizden olmaz. Bizde de öyle oldu, baktığımız sürekli düşük yapan bir sokak kedisi vardı, hamile mi değil mi hamileliği ilerledi mi anlayamıyorduk. Sonunda doğurdu, sorumluluğu aldım, yavrulara bakıyorum sürüyle kedim olmasına rağmen. İnstagram'dan ilinizdeki tüm ücretsiz sahiplendirme sayfalarına rica edip ilan açtırın. Dönüş yapan çok kişi oluyor. Bir yakınım akrabasının 6 aylık bebeği zihinsel engelli olacağını öğrendikleri için aldırdığını söylemişti. Heralde yasadışı yaptılar. Bir bebek o kadar büyüdüyse onu aldırmış değil öldürmüş oluyorsunuz bence. O yakınım "Engelli olmasından iyi" falan demişti ama benim aklım vicdanım bunu kabul edemez, ha doğunca öldürmüşsün ha anne karnında gelişimini tamamlamaya yaklaşmışken. Bu koşulda da kedi için asla böyle bir şey yapmazdım. En azından önce götürüp bir baktırın, mama göbeği de çıkabilir.

aslihan_e

Ben de kedilerin kısırlaştırılması gerektiği düşüncesindeyim, kedi hamileyse de kısırlaştırılır 1-2 haftalıklardır mesela ama yavrular büyüdüyse bu kesinlikle canilik. Öyle olmasa yasalar ilerlemiş hamilelikte bebek aldırmayı onaylardı. Sokakta yaşayacaklar diye o zaman yeni doğmuş yavruları da öldürün. 1 aylık kedinin gözü, ayağı, kuyruğu, kulakları oluşmuş oluyor. Ayrıca bu şekilde ilerleyen dönemde kısırlaştırma dişi kediyi de riske sokar. Normal kısırlaştırmaya göre ameliyat daha ağır etki oluşturacaktır.

Sevimcolak

Kediniz hamile çok büyük ihtimalle.Ultrasonla bakılması tabii ki daha iyi olur ama size tavsiyem bundan sonraki emzirme döneminde bebekler 2 aylık olduklarında anneyi kontrol altında tutarak gezmesine çok izin vermeyerek kisirlastirmaniz yoksa bu döngü sürer gider..

Cennet29

Hamile kedinin yavrularının öldürülerek kısırlaştırılmasına karşıyım. Bu fotodaki resmen hamile karnı hemde yavrular da bayağı büyümüş. Bırakın yavrulasın yavrular 2 ay lık olana kdr onu gözetleyin sonra da kısırlaştırın. Teyzemin sokakta baktığı kedide yavrularını emzirirken hamile kalıyo yılda 2 kere peş peşe böyle doğuruyo. Bizim mahallemizde 3-4 yaşında bir dişi var yılda 3 kere doğuruyo ve en az 4 yavru :(((( karınlarını doyuracak mamayı zor alıyorum kısırlaştırma bütçemin olması imkansız belediyelerde yapmıyor ztn. Hayvanlarda sefil oluyor

aytunccc123

Tavsiyeler için herkese tesekkur ediyorum arkadaslar elbette ağır bi yük iki yavrusu zaten varken tekrar bebekleri olması ama bakacagiz tabiki acikcasi gerçekten hamileyse benimde gönlüm o bebekleri aldırıp öldürmeye el vermez bekliyoruz bakalim artik

aytunccc123

Evet evet zaten iyi beslemeye calisiyorum nd kitten veriyorum ayrica yavrularada kitten pasteyle balık yağı veriyordum artık anneyede veririm madem

AsumanAtilgan

Bende ayni durumu yasadim, veteriner emzirdigi surece kizginlik sureci yasamaz demisti fakat hamile kalmis tekrar evde erkek kedim de oldugu icin ve veteriner kurtaj riskli biraz buyumusler dedigi icin muayeneden sonra, risk almadik ve ikinci kez yavruladi ve cok sukur hem ilk hem de ikinci dogumdam toplam 6 yavru sahiplendirdim. Ayrica bahcede besledigim ve su an yavrulari henuz emiyor olmalarina ragmen Anne kedi kizginlik doneminde

blue_hpood

tam olarak hangi dönemde alınabiliyor bilmiyorum, buna ancak hekim karar verebilir. canilik olduğunu da düşünmüyorum. aksine sokaktaki hayvanların hepsinin kısırlaştırılması ve ömrü boyunca asla doğum yapmaması gerektiğine inanıyorum. bu yüzden bence en erken yani pazartesi götürüp veterinere danışın, önce hamile olduğuna emin olun, sonra bir yol çizecektir.

Emirrckr

Vazgeçenleri çokta dert etmeyin,ne de olsa daha sahiplenmeden bahane çıkartan ileride de bir bahane bulur,sokağa atar.
Böylelerine kedi falan sahiplendirilmez,o yüzden sahiplendirmeden önce iyice konuşun,tanıyın.

aytunccc123

Bu yavrularindanda en azindan bir tanesine daha yuva bulabilirsem çok güzel olacak aslinda surekli buluyorum ama son anda vazgeciyorlar vs.nedense talihsiz çıktı bu cocuklar