Gittiğimiz Veteriner Hekim Karma Aşının Yalnızca 2 Defa Yapıldığını Söylüyor

grsaras

İnternette 1 yaşından sonra her yıl karma aşı yapılması gerektiğini okuduğumu söyledim ama veteriner yavruyken 2 kere olduktan sonra daha yapılmadığını sadece iç-dış parazit,kuduz ve lösemi olduğunu söylüyor ben emin olamadım doğru olanı ne bunun?

14 CEVAP

blue_hpood

her sene bir kez tekrar edilmesi gerek karma, kuduz ve löseminin, yoksa etkisini göstermez.

bence veterinerin diplomasını bir görün 😂 hatta adını yazın da biz gitmeyelim yanlışlıkla

grsaras

bizim veterinerimiz neden böyle bir şey dedi acaba demek ki pek bilgili değil en yakın zamanda farklı veterinere gideceğim artık

blue_hpood

bilemiyorum, başka bir hekime danışmak her zaman en iyisi. benimki de tek doz uygulayıp yollamıştı, üstelik lösemi aşısı yaparken test olması gerektiğinden bahsetmemişti. lösemi aşısı yaptıracaksanız mutlaka ama mutlaka test yaptırın. vücudunda bu hastalık varsa aşıdan sonra ölüm riski var.

Ketonmanya

Öncelikle o veterinerin mesleğinden kazandığı her kuruş ona haram olsun. Karma aşılarda kedileri birçok farklı ve ölümcül hastalıktan koruyan zayıflatılmış virüsler bulunur ve bunların vücutta oluşturduğu antikorlar yaklaşık 1 yıl içerisinde zayıflar. Yani her yıl tekrarlanmadığında o aşıyı hiç yaptırmamışsınız gibi olur. Lütfen acilen veteriner hekiminizi değiştirin ve kim ne derse desin kedinizin periyodik aşılarını ihmal etmeyin.

cat_expert

Hangi yabancı kaynaklar paylaşır mısın?

AyseMia

Test yaptırdığımızda bu hastalığın olmadığı sonucunu alırsak yaptırmamızda sorun yok mu acaba? Bu konuda bir bilginiz var mı? Çünkü çok ağır bir aşı olduğu söyleniyor hekimler tarafından da ve bu aşı hakkında çok fazla farklı görüş olduğundan ben yaptırmaya cesaret edemiyorum şahsen. 🫤

AhsenAise

Hekiminiz doğru söylemiş

grsaras

Ben kime inanacağım karar veremiyorum biri her yıl olacak diyor biri veteriner doğru söylemiş diyor ne yapıcam yaa

Cakeyta

Bu konuyu veteriner hekimimizle ben de gorusmustum zamaninda. Yabanci kaynaklara bakildigi zaman karmanin 3 dozdan sonra gerekli olmadigini soyluyorlar ama bunlar cogunlukla sokak hayvani olmayan bolgeler . Bir hastalikla karsilasma orani ne kadar yuksekse asilama o kadar sık onerilirmis . Eger hastalikla karsilasma ihtimali yoksa asi zorunlu olmaktan cikiyormus zaten . Kuduz asisi icin de ayni bu durum . Bu sebeple veteriner hekimlerin cogu bizim ulkemizde karma asisinin duzenli olarak yapilmasini tavsiye ediyor . Tabii asilama yapip yapmamak size kalmis bir durum ama bence de turkiyede bir evcil hayvan sahibiyseniz karma asilar duzenli olarak yapilmali

blue_hpood

zaten bu yüzden test yapılıyor; vücudunda hastalık yoksa aşı yapılır. varsa yapılamaz, çok riskli, ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Patpatik

Yabancı kaynaklar yavruyken yapıldıktan sonra neredeyse ömür boyu korunduklarını söylüyor

Patpatik

AAHA, AAFP, ABCD, WSAVA'da aşı klavuzlarını, bilimsel araştırma sonuçlarını vs bulabilirsiniz

cat_expert

Konuyla ilgili bahsettiğiniz bilgilerin olduğu döküman linklerini atar mısınız.