Yavru Ve Yetişkin Küsur Kedim Birbirlerinin Mamasını Yiyor Yardım

PaSuNe

2 hafta önce 2 yetişkin kedimden birini kaybettim 😔 yeni yavru kedi sahiplendik, öncelikle bu ani değişimlere karşı tepki olarak yetişkin kedim (2yaş) önce bir kaç gün boyunca doğru düzgün hiç mama yemedi. Şimdi ise sadece yavrunun mamasını yiyor, kendi mamasını resmen red ediyor, dün yavru da onun mamasını yemiş. Şu an ikisi de ishal oldu mama değişikliğinden. Gündüzleri çalışıyorum mama saati diye bir şey uygulayamam. Akşam da üç beş saat sadece ilgileniyorum. Gece zaten ben uykudayken yine farklı mama yeme problemi yaşıyoruz. Ne yapmam lazım bilmiyorum nolur deneyimli arkadaşlar yardımcı olun

6 CEVAP

blue_hpood

öncelikle yavrunun boyutu ne kadar? arada ciddi boyut farkı varsa zaten gün içerisinde yalnız bırakmamalısınız, evin bir kısmını birine bir kısmını diğerine ayırmalısınız. gün içerisinde oyun oynatıp enerjilerini atmazsanız yemek yemeyi reddetme gibi durumlar olabilir, yorulan bir kedi ise mecburen her şeyi yemek zorunda kalacaktır. yorulması gerek. bu süreçte de ayrı tutun, birbirlerinin mamalarından yemeleri zaten mümkün olmaz.

PaSuNe

Bide aklıma gelen şey İki mamayı da karıştırıp versem olur mu? Yani uzun vadede nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilmiyorum

somnium

Büyük ihtimalle yetişkin kediniz, yavru kedinin mamasını daha lezzetli buluyordur. Çünkü yavru kedi maması, daha kalorili oluyor. Ve bu da daha lezzetli demek. Acaba mama kapları birbirine yakın yerlerde mi? Mama kaplarını birbirlerinden ayrı yerlere alabilirsiniz. Ve kendi alanlarını belirlemelerini sağlayabilirsiniz. Büyük ihtimalle yetişkin kedi, yavrunun manasını sahiplendi. Yani alan belirledi. Bu yüzden de yavru, kendi mamasını giyemiyor bu yüzden yetişkinin mamasını yemek zorunda kalıyor. Dediğim gibi mama yerlerini birbirinden uzak yerlere koyabilirsiniz. Ve büyük olan, diğer mamaya yaklaştığında onu uzaklaştırıp kendi mamasına götürebilirsiniz. Bunu birkaç kez tekrarladığınızda alışacaktır.

PaSuNe

Bir kaç defa yaptım aslında ama gece olunca bşr de biz gündüz evde yokken düzen bozuluyor😔

PaSuNe

Teşekkürler Yavru 3 aylık , çok ciddi bi boyut farkı da yok beraber oyun oynayıp koşturuyorlar evin içerisinde. İkisinin maması da ortada olduğu için, her ne kadar ayrı odalarda olsa da yine de gece gidip karışık yiyorlar , iki gündür ishalleri var

blue_hpood

3 aylık bir kediye yine de ciddi hasar verebilir, bence bir süre daha ayrı tutun. yetişkin kedinizi zaten öğün şeklinde beslemenizi öneririm. maması ortada kalmasın, yavru kedi mamasına da erişmesini bir şekilde önlemelisiniz.