Proplan Dan Nd Ye Geçiş Süreci??????

KediBitos

Merhaba dostlar, 9 aylık kısır erkek kedişe, proplan kısır somonlu veriyordum ki, vet hekim nd ye (kinoalı balıklı hindistan cevizli) geçelim dedi. Prop taneleri pirinç gibi küçük yani, nd ise nohut gibi allahım kocaman. Aşamalı geçişe başladık ama çocuk reddediyor şuan mama yemiyor. Zorla bir iki kıt kıt. Hatta prop u kırmadan yutuyordu. Nd yutulacak gibi değil kırıyor, ona mı üşeniyor tadını mı sevmedi anlamadım. Henüz 24 saat oldu sürece başlayalı ama yarı aç dolaşıyor. başına bişey gelmez di mi, istikrar çok zor gözümün içine bakıyor ya. Direneyim ama di mi pes etmeyeyim. Nasılsa alışacak geçecek. Sizcee????

7 CEVAP

Prensesmincir

Mamayı mikrodalgada ısıtın 10-15 saniye mamanın kokusu canlanıyor kesinlikle yiyor veya yaş mamayla aldığınız mamayı karıştırın alışıyor o şekilde

AyseMia

Sağlığı için ve denemek adına evet istikrarı elden bırakmamalısınız, illa ki yiyecek. Diğer mamayı çiğnemeden yutuyor olması zaten çok zararlı. Aşamalı geçişe devam edin bir 10-15 güne yayıp her gün eski mamayı biraz daha azaltarak. Kediler inatçı canlılar, bu gibi durumlarda bizim onlardan daha inatçı olmamız gerekiyor. 🙃

Ketonmanya

Merhabalar.

Mamayı kırmadan yutuyor demişsiniz, bunun altında yatan nedeni bulmak lazım. Gerçi mutlaka kontrol etmiştir ama veteriner hekiminize kedişinizin dişlerini ve diş etlerini daha detaylı kontrol ettirseniz? Belki çiğnerken acı çekiyor ve acı çekmemek için mamayı kırmama yoluna gidiyor. Proplan'ın taneleri küçük olduğu için de kırmadan da olsa rahatlıkla yutabiliyor ve bu da işine geliyor olabilir. N&D'yi sırf parça büyüklüğünden dolayı mı yoksa tadını sevmediğinden mi yemediğini test etmek için N&D'yi biraz robottan geçirerek ya da havanda döverek parçalarını küçültüp koyun önüne. Eğer bu şekilde yiyorsa sorun parça büyüklüğüdür, eğer yine de yemiyorsa lezzetinde kedişe uymayan bir şeyler vardır. Bu iki ihtimalin de çözümleri bambaşka. Sonucu merakla bekliyorum.

Bol patili günler dilerim. :)

KediBitos

Merhaba kedişim nd ye geçiş yaptı, sadece ben süreçte biraz sabırsızlık göstermişim. Çocuğum kendini de beni de öyle güzel idare ediyor ve bana yardımcı oluyor ki ben de sabır gösterirsem ona destek olabileceğim bunu anladım :-) bir kediyle nasıl yaşanır onu bulduğum günden beri bana bunu öğretiyor. (İyi ki onu doğurmuşum 😁♡ çok seviyorum ) ilginize mesajınıza çok teşekkür ederim. Çok geç gördüm. Bu sürede sorunlarımız çözüldü. Proplan minik olunca kırmadan yutuyormuş. Nd daha büyük hatta kocaman onu kırıyor neyseki(gece bile kıtır kıtır seslerini duymak çok güzel) dişleri de iyi durumda sık sık hekime gidiyoruz. Yutarak yemesinde de sorun yok demişti vet hekim ama neyseki şu an çoğunlukla kıtırdatarak yiyor çok şükür. Kedişim hepinizi öpüyor:-*

KediBitos

Teşekkür ederim azıcık daha yedi bugün. Söylediklerinizi deniycem. Mamayı hep kırmadan yutuyor bunun önüne nasıl geçerim. Nasıl öğretirim kırarak yemeyi acaba. ?

AyseMia

Öğretilemez maalesef, tek çare daha büyük mama boyutunda olan mamalar olur, sadece çok hızlı yeme huyu da var ise yavaş yeme kaplarından edinebilirsiniz.

KediBitos

Teşekkür ederim 🙏