Sürekli Hamile Kalan Sokak Kedisi

Durukj

Sokakta beslediğim bir kedi var 2021 den beri onu besliyorum o zamandan beri 6 kez hamile kaldı 2 yıl boyunca kendisiyle birlikte bütün yavrularını besledim geçen gün yine sokakta karşılaştım yine hamile kalmış bu 7. Kez oluyor çok endişeleniyorum kedinin tüyleri dökülmüş çok yorgun gözüküyor bir kaç ay önce yine doğurmuştu o zamanlar memesi şişmişti şu an hala öyle kısırlaştıramayorum ne yapabilirim bu kedi için gerçekten çok endişeleniyorum bu haline belediye veterinerleri yapar mı sizce ben pek güvenemiyorum ama

7 CEVAP

Emirrckr

Hamile bir kediyi kısırlaştırma hususunda asla belediye veterinerlerine teslim etmeyin.
Zaten normal şartlarda bile hamile kedinin bebeklerinin alınıp kısırlaştırılması için alanında çok iyi bir veteriner hekim bulmanız gerekir.

Bana kalırsa son kez doğumunu gerçekleştirsin,hiç riske atmayın.
Ancak güvenli bir alanınız varsa oraya alın ve iki ay erkek kedilerden koruyun.
Yavrular 2 aylık olduğunda gönül rahatlığıyla kısırlaştırabilirsiniz anneyi.

aslihan_e

Gözünüzü karartıp güveneceksiniz. Çok iyi belediye veterinerleri de var. Hayvanın bu şekilde yaşamasından iyidir. Ben de çok korkuyordum belediye veterinerlerinden ama sonra götürdüm bir bir baktığım sokak kedilerini. Şimdi keyiflerine bakıyorlar. Tabi ki onu kısırlaştırınca yaklaşık bir hafta evde bakmanız gerekli. Belediye veterinerleri sürekli kısırlaştırma işlemi yapa yapa uzmanlaşıyorlar, hiç korkmayın. İğneli anestezi diye kötü gözle bakıyorlar ama gaz anestezi sonrası ciğerleri hasar alan kediler var. Ameliyatın her zaman riskleri olur. Oldu ki bir şey oldu, bu sizin hatanız olmaz. İnsanlar da ufak bir operasyonda hayatlarını kaybedebiliyorlar. Risk var diye kimsenin ameliyat olmaması gerekir o zaman. Cesaretinizi toplayıp götürün derim, hayvan rahat eder.

aslihan_e

Orası sokak hayvanları için, ev kedileri için değil, bu durumda uyutmaları veya herhangi başka bir işlem için size danışmalarına, izin almalarına gerek yok. Zaten normalde kısırlaştırılan hayvanların beslenme noktalarına bırakılma prosedürü var ama onların inisiyatiflerine göre kediyi geri size teslim ediyorlar. Kediyi orada bırakacaksanız kısırlaştırma işine girişmenizi tavsiye etmem. Orada birkaç gün kalması demek hem hastalık hem psikolojik olarak riske girmesi demek. Hayvan hem acı çekecek, başına ne geldiğini anlayamayacak hem de bir kafeste günlerce hapis şekilde yabancı ortamda kalacak. Orda kalmasını kabul ederler mi bilemiyorum ama getirip evinizin önüne bırakacaklarını sanmıyorum. Kafalarına göre bir yere atarlar büyük ihtimalle. Evde bakmanızı tavsiye ederim. Zaten dişi kediler 2 gün kendilerine gelemiyor, ilk gün taşıma çantasında uyur, bir odaya koysanız kutusunu orda kalsa olur, saati gelince suyunu verirsiniz. Ertesi gün de yine uykulu olur, yer yatar, biraz yürütürsünüz. Sonraki günlerde duruma göre bakarsınız, yarasıyla uğraşmıyorsa, koşacak kadar güçlenmişse dışarı çıkarırsınız. Yapamayacaksanız o zaman hiç karışmayın derim. Erkek kedi olsa öyle olmazdı, bakım gerektirmezdi.

Durukj

Çok teşekkürler hiç bilmiyorum biraz düşünürüm belki yapabilirim yapamazsam da tanıdığım biri var o da bakabilir evinde kısa süreliğine

Durukj

Cevabınız için teşekkürler ben zaten asla kısırlaştırmam şu an doğurup yavrular sütten kesilince yapmayı düşünüyordum bence ama belediye veterinerlerine güvenemiyorum

Durukj

Cevabınız için teşekkürler benim güvenmeme sebebim daha önce bir arkadaşımın kedisini götürdüğümüzde bize sormadan uyuymaları

Durukj

Başka bir belediye veterineri bulabilirim biraz araştıracağım ama kediyi kısırlaştırdıktan sonra kediyi evde bakamam evde beslediğim 1 kedim var çok korkak o kedi onun yavrusu yani demek istediğim kısırlaştırılınca o kedi belediyede bir kaç gün kalıp sonra da olduğu yere bırakabilirler mi eğer öyle olursa benim için daha iyi olur çünkü evde bakamam ona