Emziren Anne Kısırlaştırma

Poncikkella

Kedim 1 yaşında ve doğum yapalı 1 ay oldu 2 yavrusu var hafiften kızgınlığa giriyor gibi .
Kısırlaştırma için yavruların emzirme dönemini bitmesini mi beklemem gerekir yoksa hemen kısırlaştırma mı gerekir tecrübelerinizi öğrenebilir miyim.

4 CEVAP

aytunccc123

Valla bu konuya bende aciklik bulamadigim için veterinere danistim yavrular 6 haftalik olana kadar bekleyelim dedi ama anne kediyi kacirdim ve suan yine hamile keske daha önce kisirlastirsaydim diyorum bende
Sizin kacma imkani yoksa bekleyin kizginliktada olsa yavrularına bakiyorlar zaten problem olmaz yavrular mamaya geçmeye baslayinca anneyi kısırlastirirsiniz

aslihan_e

Hiç gerek yok emzirmesinin bitmesini beklemeye. Sadece kızgınlıkta kısırlaştırma riskli, en iyisi artmadan hemen götürüp kısırlaştırın. Tam girmediyse bir şey olmaz sanırım. Kesiği yan taraftan açsınlar, emzirdiği için daha iyi olur.

Emirrckr

Evet kesinlikle,
Sütü falan kesilir diyenler tamamen şehir efsanesi.
Emzirirken de kısırlaştırma ameliyatı yapılıyor ancak @aslihan_e dediği gibi eğer tam anlamıyla kızgınlıkta ise boşuna risk almaya gerek yok zaten birkaç güne normale döner ve kısırlaştırırsınız.
@aytunccc123 dediği gibi bekledikçe anne kedi de sürekli kızgınlığa girerek boş yere stres yaşayacak,ki açtığı sorulardan @aytunccc123 yaşadığı sıkıntıları biliyoruz,kedisi kaç defa kaçmıştı ve en sonunda da hamile kalmış.
O yüzden kızgınlıktan çıktığı an veterinerinizle görüşüp randevu oluşturun.
Sadece eğer yavrular henüz mamaya geçmeyip emiyorsa dilerseniz bir-iki hafta bekleyin ya da bebek kedi süt tozu temin edin her ihtimale karşı.
Anne kedi ameliyat sonrası ilk gece de belki huzursuz olabilir,yavrularla yeterince ilgilenemeyebilir.
Bu nedenle süt tozu elinizde bulunsun.
Ve evet veteriner hekimden emzirdiğini belirterek kesiği yandan açmalarını rica edin.
Alttan açarlarsa yavrular emerken dikişlere zarar verebilirler.

worldofcats

yavrular kendi kendine mama yemeye başladığı an kısırlaştırın bence, emzirmeye devam ediyolar zaten