Çok Çaresizim Site Bahçesinde Baktığım Kedim

Canimyavrum

Yaklaşık 2 yıldır sitemizin bahçesinde bir çok kediye beslemek yapmaktayım.fakat içlerinden bir tanesiyle aramızda aşırı bir bag oluştu dişi Tekir kedi ismi bihter bihter için kiracı oldugum apartmandan atılmakla tehdit bile edildim .2 defadır bihter apartmanın bondumuna dogum yapıyor .dogal olarak bebeklere we bihtere bakıyorum.bu defa 1 tane yawru oldu bu yawru merdivenlere kaka yaptı diye kıyamet koptu apartmanda.bebegi we bihteri dışarıya attılar bende ertesi gün aradım baktım bebek kedi yok bihter oradaydı .o sinirle bihteri alıp klinige gittim .kısırlaştırmak için fakat yapılan tahliller sonucu bihterde karaciğer we böbrek yetmezliği çıktı .we şu an tedavi görüyor.ameliyat olmadı degerleri düzelmesi ise olamıyacak . Arkadaşlar size sorum bihteri klinikten cıktıktan sonra bu hasta haliyle ne yapıcam ewime alamıyorum ewde kedim War asla istemiyor istese bile hoca fip ve benzeri hastalığı War ise ewdeki cocuga gecer diye asla ewe alma dedi benim yerimde olsanız .ne yapardınız 😭

12 CEVAP

aslihan_e

Hoca fipin fip haliyle bulaşmadığını bilmiyor mu? Fip asla bulaşıcı değildir. Korona bulaşır o da her kedide var. Evdeki kedinizde de vardır. Kedide fipten mi şüpheleniyor şuan? Fip varsa zaten klinikteyken kötüye doğru gider. O tedavi süresinde zaten başka hastalık taşıyorsa ortaya çıkar. Zaten tehlikeli olan gençlik hastalığı. O da varsa belirti verir dediğim gibi. Kedinizin karma aşısı vardır heralde. İkinci kediyi sokaktan da alsanız satın da alsanız her zaman hastalık riski olur. E kimse ikinci kedi almayacak mı o zaman? Onu eve aldınız diyelim, yemek artığı ile beslense bile sokakta kalmasından iyi olur. Çorbalık diye satılan tavuktan alın ucuz, onunla O kadar değer veriyorsanız sahiplendiremiyorsanız alacaksınız eve. Yoksa sokağa dönecekse bu gördüğü tedavinin anlamı bile yok. Hayvan sokakta hep risk altında, yarın yine bir şey olabilir. Ha diyeceksiniz ki yok eve alamam, yanlış anlamayın ama o zaman burda ağlamanızın faydası yok, üzgünüm. Ayrıca o bebeği annesi bir yere sakladı yüksek ihtimalle ve annesini alıp götürdünüz, bebek bir yerlerde kaldı, muhtaç durumda annesini bekliyor olabilir.

Sevdaoren

Allah rizkini verir canim bi sure farkli odalarda bak onu sana gonderilmis olarak dusun onu terk etme 🌸 Hanhi sehirdesin

Cennet29

Bihteri buldunuz peki bebek kedi nerede?

Emirrckr

Yani bende @Cennet29 gibi birde bebeği merak ettim şu an,
Küçük olduğu için çok uzaklaşmış olamaz,bi etrafa baksanız mı?
En azından onu sahiplenin ya da sahiplendirin bari.
Anne kediye gelirsek umarım tedavi alır ve işe yarar yoksa sokaklarda doğura doğura en sonunda ölecek maalesef.
Keşke hani şansı olsa da ona da bi yuva bulabilseniz diyeceğim ama şu günlerde yavru kediler bile zor yuva buluyor,yetişkinlerin şansı epey düşük.

Canimyavrum

Emirrcrk ewet benim kedim cins bir kedi çünkü ben kedileri sewen ancak korkusu olan bir insandim 3 yıl öncesine kadar cins kedilerin daha sakin olduğunu duyduğum için alışmak we korkumu yenmek için aldim we neticesinde şimdi ne korkum kalmadı .ewt şurada haklısınız, korkusu olamhıpta üretim kedi sabiplenmeye bende çok karşıyım o sebepten kedimi hemen kısırlaştrdim.üretmedim

Canimyavrum

Ben şu an bilsem alışacaklar we iki kedi birbirine asla tereddüt etmem .ama alısmazlarsa birde tek çorbalıkla olacak iş degil maalesef klinik giderlerinden haberiniz varmı mamayı gectim maltlar diger vitaminler renal mama we 2 çocuğun aşıları olmus 1 aşı 300 tl iç diş parazit en ucuzu kontroller ben şu an alıp gittigime pişmanım klinige lütfen yazarken incitmiyelim deger weriyorsanız falan diye😭

Emirrckr

Cins kedi konusunda sözüm size değil zaten siz sokak canlarına da baktığınızı söylemişsiniz.
Benim orda yakındığım durum örneğin tekir bir yavrunun sahiplendirme ilanına hiç yorum gelmezken,cins bir yetişkin kediye dahi yüzlerce yorum geliyor.
İnsanımız maalesef ayrıştırıcı;gözüne hitap etsin istiyor,sosyal medya da paylaşayım havalı olsun diyor.Evet belki sizin gibi de ilk kez kedi deneyimleyecek olanlar daha sakin olduğu için cins kedi tercih ediyor ama bu bence çok az bir kısım.
Cins kedi meraklılarının çoğu,sırf o albenisine kapılıp sahipleniyor,hatta bütçe falan da düşünmüyorlar o an.
Sonra ne oluyor,market mamasıyla beslenen,sağlıksız ve mutsuz kediler.
Birde tabii bunun üretici yanı da var o çok daha ayrı bir mevzu onlara hayvansever bile denmez zaten.
Eziyet etmekten başka bir şey değil.
Neyse dediğim gibi biraz içimi dökmüş oldum,
Sizin olayınız gerçekten farklıymış.
Açıkçası illa eve alın diye tutturmakta istemiyorum sonuçta herkesin belli bir imkanı var.
Veteriner masrafları,mama-kum fiyatları ortada.
Birde çalışıyorum diyorsunuz,gündüz ikisi beraber olacaklar ve hemen alışmaları mümkün değil sonuçta iki yetişkin kediden bahsediyoruz.
İlk günler de ekstra zorlu geçebilir o yüzden.

Canimyavrum

Çok baktım ama bebek yoktu 😔kimse kedi istemiyor .yuwalandırmak çok zor helede bihter gibi kronik hastalığı olupta masrafı olan kediyi kimse istemez.

Canimyavrum

Benim kalbim bihteri ewe almaktan yana ama ben evdeki kedime bile çocuk bakım işine giderek masraflarını karsılıyorum.bihyer için 20 gündür klinige ne kadar borcum oldu hiç haberim yok inanın onu bile taksitle ödüyenilecehim simdi ewdeki kedşmde hasta olursa anlasamazlsrsa ben ewde yokum işteyim ne yaparım .hoca ben Alman taraftarı degilim dedi .hasta olunca maddi külfetin altından nasıl kalkarım 😭 birde Alişmazlarsa çok caresizim bihtere nasıl kıyacagım kendimi çok suçlu hissediyorum😭

Emirrckr

Evet maalesef insanımız,yardıma muhtaç canlar yerine gidip cins kedileri tercih ediyor.
Bu kafa da olduğumuz sürece sokaklarda bu canların acımasız hayatı biz ne kadar çabalasak etsekte sürecek.

Canimyavrum

Aslıhan _e keşke bu yazdgınız kadar kolay olsa herşey ben şu an çok çaresizce buradaki arkadaşlara fikir sordum .fakat siz insanlar ne halde hayatta kalma mücadelesi werdigini bilmeden igneleyici yazmışşsınız.😔

aslihan_e

Siz maltlardan, aşılardan bahsediyorsunuz, o çocuk sokakta ölecek yani. Sokakta olması evde iyi bakılmamasından daha mı iyi olacak? Sokağa atmak ölüme atmak demek. Damlasını veterinerde yaptırmazsınız da eve alır bir kutu, iki kedinize evde uygularsınız. Malt almazsınız da çim ekersiniz onu yer. Hasta olursa masraftan bahsediyorsunuz, hasta olursa, eğer ki sizi aşıyor baktınız, verin belediyeye, tedavi ederlerse ederler. Sokakta hayvanın o şansı bile yok, biri bulacak da belediyenin veterinerinere gönderecek. O yine sokak kedisi olacak, sadece evinizi açmış ve dışarının tehlikelerinden korumuş olacaksınız, öldü mü kaldı mı diye düşünmeden içiniz rahat edecek. Ayrıca cins kedilerin sakinliğine katılmıyorum, cins kediler de gayet hareketli olabiliyor, benim tekirlerimden de çok uslu olanlar var. Bu hiç cinse bakmaz. Sadece Scottish, British, Siyam benzeri kediler genetik olarak hastalığa açık olduklarından çok nazik oluyorlar. Durgunlukları varsa o yüzdendir. Ben sizi iğnelemek için yazmadım kesinlikle, siz almaya mecbur değilsiniz ama bu tarz konuşunca savunma gereği duyuyorsunuz, almayacaksanız almayın sizi zorlayacak değiliz, sonuçta herkes tüm sokak kedilerini eve dolduramaz. Ben değer verdiğinizi söylediğiniz için yazdım. Sokaktaki kediye değer vermeyin, o bir gün var bir gecede yok olur. Tabi ki sevebilirsiniz, ilgilenirsiniz ama her an kendinizi hazırlamanız gerek. Her gün kediyi son kez görmüş olabileceğinizi aklınızda tutmanız gerek. Yoksa psikolojik olarak yıpranırsınız. Ben geçmişte bu yüzden delirme noktasına gelmiştim baktığım kediler bir bir ölünce. O yüzden şuan alabildiklerimi eve aldım, başka kedilerle duygusal bağ kurmuyorum, yemek verir kaçarım. Siz de öyle yapın o zaman, bırakın sokağa, şansına yaşarsa yaşar hayvan.