Apartman Bahçesinden Kedi Besleme Eşyalarımı Atabilirler Mi?

Evren-Ares

Merhaba apartman bahçesinde merdivenin altında soğuktan ve yağıstan da korunmaları için sokak hayvanlarını doyuruyordum. İki tane plastik yuvalardan da koydum akşamları girerler diye mama kabı su kabı vardı. Bahçeden haber vermeden hepsini atmışlar. Kedinin biri apartman içine doğum yaptığı için uzaklaştırmaya çalışıyorlarmış. Sığınaktaki eşyalarına zarar vermiş. Ben de sığınağa eşya koyulmaz zaten yasak dedim ama herkes koyuyor dediler sanki herkes yapınca yasalaşıyor bu durum. Oradan da yavruları ve anneyi attılar ve öldüler yavrular bikaç gün içinde. Bu hayvan düşmanlarını nereye şikayet edeceğim ve bahçeye geri getirmek istiyorum eşyalarımı. Orada beslensinler yazıktır. Nasıl ilerleyeceğim yönetici ve istemeyen sakinleri nasıl pişman edebilirim bu yaptıklarına?

1 CEVAP

Hyacinthum

5199 sayılı Hayvanları koruma kanununun 3. Maddesine göre Yaşama ortamı bir hayvan veya hayvan topluluğunun doğal olarak yaşadığı yerdir. Bu yerler ile ilgili özel ya da kamu ayrımı yapılmamış. Yani sokak hayvanlarının kendilerince girip çıktığı , yaşadığı apt. Ya da site bahçeleri hayvanların doğal yaşam alanı sayılır. Yani bu şekilde site bahçelerinde sahipsiz hayvan beslemek bence hukuka aykırılık yaratmaz. Kanun maddesi biraz yoruma açık ancak şahsi görüşüm bu şekilde. Linkini bıraktığım makale yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

https://www.tuncsuditol.av.tr/apartman-ve-site-cevresinde-hayvan-beslemenin-hukuka-uygunlugu