Lütfen Yardım! Yavru Köpek Karnl Çok Şiş

azerbaycandayım ve hiç açık veteriner yok. 2 aylık yavru husky karnı şiş nefesi kesiliyor açık havada gezdirdim belki sıcaktandır diye ama yok gittikçe fenalaşıyor. lütfen görün çok kötü durumda ne yapacağımı bilmiyorum. bana bu gün geldi herşey normaldi fakat çok piresi vardı boyun kısmını yemiş ve kızartmış pireler ben de pire şampuanıyla yıkadım ve kuruladım. sonradan nefes zorluğy çekmeğe başladı ve su kabını yere döküp üzerinde yattı yemjn ederim evi iyice soğuttum ama kendine gelmiyor karnı çook dolu görünüyoe NE YAPACAĞIM

13 CEVAP

aslihan_e

Bizim burdan yapabileceğimiz bir şey yok. İki türlü ihtimal var, ateşi yüksek olduğu için soğuğa yatıyor olabilir, ikincisi parazit nedenli karın şişliği olabilir. Nöbetçi eczane bulursanız bebek için satılan antibiyotik verebilirsiniz acil olarak ve parazitten dolayı sorun varsa eczaneden iç parazit hapı alarak çeyrek hap gibi, üstüne bakıp bebeklere ne doz veriliyor mesela öyle bir doz verilebilir ama sakın tam doz vermeyin. Karındaki doluluk ciğerlerdeki enfeksiyon nedenli de olabilir. Dediğim gibi antibiyotik ya da iç parazit ilacı bulmaktan başka çare yok. Vücudunu elinizle kontrol edin, aşırı sıcaklık geliyor mu diye koltuk altlarına bakın mesela. Ateş varsa ıslak bez patilerine falan tutun. Büyük ihtimalle ateşi var ki hayvan içgüdüsel olarak suyu döküp üstüne yatıyor.

aslihan_e

Nöbetçi eczane bulursanız tenyalar için bir iç parazit hapı ya da şurubu isteyin, bir de pediatrik bebek antibiyotiği, amoksisilin etken maddeli.

aslihan_e

Hiç gözünüzden ayırdınız mı? Yememesi gereken bir şey yiyip bağırsak tıkanıklığı olmasın?

aslihan_e

İnternetten veteriner kliniklerin numaralarını bulun ve tek tek arayın, belki yardım eder biri. Bu hayvan acil serum almalı büyük ihtimalle.

saatlerdir arıyorum hiç yok eczane bile yok saat 8den önce. şimdi kalktı oynuyor çişini yaptı ama karnı çok kötü şiş ve yürürken ara sıra topallıyor. saat 8e kadar bir şey olur mu? çok korkuyorum

2 litre su tüketti 4 saate

bakamadığını söyleyerek bir kadın bu yavruyu bana bu gün verdi herşey normaldi hemencecik ısındı bize gezdi oynadı ama saat akşam 2den böyle canım acıyor yemin ederim böyle ülke mi olur

saatlerdir arıyorum en son bu siteyi buldum çocuğu bana verirken kadına süt içireceğim dedim yok yok olmaz o yemek yiyor tavuk yap dedi bende yağsız tavuk haşladım ondan yedi normal çok severek akşam işte bu haldeyiz başında bekliyorum

blue_hpood

en son ne zaman kaka yaptı?

aslihan_e

İshali var büyük ihtimalle kakasını gördünüz mü? İshal hayvan aşırı su tüketir. İshal varsa 1 litre suya bir çorba kaşığı şeker, bir tatlı kaşığı tuz atın, bu vücudunun su ve mineral kazanmasına yardımcı olur. Yoğun pire vardı dediniz, yoğun pire olan hayvanda yoğun tenya da vardır. Pireler tenya taşır. Pireli hayvanda her zaman olur, hiç şaşmadı şimdiye kadar benim gördüğüm. İç parazitler de karnı böyle şişirip yavruyu öldürecek hale getirebilirler. O yüzden her koşulda iç parazit ilacı almalı. Ancak banyodan sonra oldu demeniz acaba hani bağışıklığı düştü de enfeksiyon mu gelişti diye düşündürdü. Suya da yatması ateşi gösteriyor. Aşısız köpekler gençlik hastalığı kapabilir, o yüzden onların gezdirilmesi bile hata. Aşı zamanı gelip aşı yaptırmadan dışarıyla temas ettirmeyin. Enfeksiyon durumunda veterinerler mutlaka antibiyotik uyguluyor. Ateşi varsa ona antibiyotik yapılacak. Umarım sadece parazittir sorunu.

aslihan_e

Dendiği gibi sadece sıcaktan su içip suya yatıyor da olabilir çünkü bu Sibirya kurdu ama evi iyice soğuttum diyorsunuz.

Ketonmanya

Son durum nedir acaba?