Acill!! Kedim 5. Kattan Düşmüş

aysegunerr

Bir kaç günlüğüne ailemin yanına gittim(şehir dışında okuyorum), kedilerimi ev arkadaşlarıma teslim ettim. Balkonun kapısını açık bırakmışlar bir kedim aşağıya düşmüş. Ne kadar zaman olmuş düşeli bilmiyorum. Ağzında yara gözüküyormuş. Başka bir yerinde yara vs. görmemişler. Yürüşüde normalmiş. Aşağıda bulduklarında ortalığa kusup kusmadığına bakmamışlar ama eve geldi geleli hiç kusmamış mamasını yemiş uyumuş. Ağzı burnu kanamıyor sadece halsiz yatıyormuş. Kedim için daha erken döncem fakat yarın sabah anca orda olurum. Yarına kadar bir şey olmaması için ne yapılması gerekiyor? İç kanaması varsa ne olur? Çok korkuyorum lütfen bilen , tecrübeli arkadaşlar yardım edin.

33 CEVAP

ursaminor

Patisi yamuk değil. Bazen öyle duruyorlar. O konuda panik yapmayın.

Ama iç kanama olabilir gerçekten de o zaman götüremem diyen kişiler ne yaparlar :(
Umarım kontrollü düşmüştür. Ama kediler yüzlerini kolay kolay çarpmazlar yere. :'(

Infernus

Veterinerler bile bir yerden düşmüş kedilere daha adım atar atmaz ne olur ne olmaz diye iç kanama durdurucu iğne yaparlar. Arkadaşlarınızın anlayabileceğinden şüpheliyim. Bir kedi için en tehlikeli 2-3. Kat diye okumuştum. Dengeli düşebilecek süre olmuyormuş ve 5. Kat sonrası dengeli düşse bile o basınca maruz kalmak tehlikeli. Ursaminorun yazdığı gibi ağzını çarpması çok dengeli bir düşüş gelmedi bana da.

aysegunerr

Hiç sormayın ben nasıl sinir oldum anlatamam bir an önce bu evden gitmek istiyorum..
Teşekkürler inşallah iyileşir yavrum.

dilege

Benim kedim de yaklaşık 3 hafta önce balkondan düştü 4. kattan. İlk görüntüsünde sadece ağzında ve burnunda sürtülmüş gibi yaralar vardı. Veterinerde ilk yaptıkları müdahale iç kanama iğnesi oldu (transamin + k vit). Bu iğnenin iki gün üst üste yapılması gerekiyormuş çünkü risk 48 saat boyunca devam ediyormuş. Hatta veteriner bize 72 saate tamamlamayı önerdi, 3 gün boyunca yani. Film çektiler özellikle arka patiler ve diyafram zarar görebiliyormuş düşüşlerde, onlarda bir şey çıkmadı. Tüm gün yattı evde, gözünü bile açmadı. Ertesi gün ön patisinin topalladığını fark ettik, tekrar götürdük ve çatlak çıktı. 2 haftada falan tamamen atlattı ama. Size tavsiyem iç kanama iğnesini ihmal etmemeniz. Bir de ön patilerine de film çektirmek lazım, genelde ihmalkar davranılıyor. Çok geçmiş olsun :/

Niye götüremezlermiş acaba ?? İdrar kesesi yırtılınca erken müdahale önemlidir enfeksiyon gelişebilir mutlaka tedavi edilmesi lazım

Infernus

Transamine almıştım ben eczaneden. Bir tane hapın yarısını havanda ezip mamasına karıştırmıştım. İç kanama ihtimaline karşı.

aysegunerr

Kızgınlığa girmiş, mırlıyormuş şuan yeri eşeliyormuş. Mamasını suyunu içmiş. İç kanama belirtilerini göstermiyormuş. Çişini yapmış kan yokmuş da idrar kesesi yırtılması belirtileri neler? Bir arkadaşım 23.00-00.00 götürecek inşallah. Teşekkürler cevaplarınız için

DEMET92

çok geçmiş olsun ama nasıl insanlara emanet etmişsiniz ki böyle bir durumda veterinere götürmekten acizler yazıklar olsun onlara. size de büyük geçmiş olsun . inşallah sağlığına kavuşur. sonuçta hayvan da olsa bizim gibi canı var yahu düşündükçe sinirlerim bozuluyor bu vicdansızlara . kusura bakmayın sizin arkadaşlarınızmış ama bu nasıl vicdan :(

denizcapa

Çok geçmiş olsun... Aslında böylesi durumlarda birbirimiz ile iletişimde olabiliriz... Aynı şehirlerdeki hayvan dostları acilen yetişebiliriz. Ciddi bir şans olmuş da iç kanama geçirmemiş.. Benim Karabeneğin yavrusu 3.5 aylıkken yeni sahiplerinin 5. kat balkonundan düştü. İlk 1 saat içerisinde acilen iç kanama iğnesi yapıldı ve Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi doktora öğrencilerinden Cankat Özel Şahane bir dizi ameliyat ile Kartanesini kurtardı.. şu an sağ tarafında 3 adet titanyum mil ile yaşıyor ama hayatta ve sağlıklı.. ama kaç operasyon geçirdi ne kadar çok masraf edildi ve ne kadar çok emek verildi, ne çile çekti.. hep beraber çok zor günler geçirdik.. kedi ve balkon= ASLA

emrezrtrk

Arkadaslariniz nöbetçi veterinere götürebilir mi? Bazı kediler düşünce idrar kesesi yirtiliyordu sanırım.

Infernus

Götürürken de mümkün olduğu kadar sarsmadan götürmeye çalışsınlar.

aysegunerr

Maalesef bu devirde kimseye güvenilmiyor. Kedilerimi yalnız bırakmam bundan sonra.. Ciddi bir şey olmamış neyseki. Ön iki bacağı burkulmuş. Patilerinde, ağzında ve çenesinin altında yaralar vardı. Gereken tedaviler yapıldı. Şimdi iyi gibi bacakları biraz şiş, çok halsiz umarım başka bir sorun çıkmaz. Gözlemleyin bir şey olursa getirin dediler. İlginiz için teşekkürler.

gunosari

denizcapa aynısını bende düşündüm dün hangi ildeyse kedicik, bir yardımsever ulaşsada veterinere götürse diye.Bu gibi durumlar maalesef olabiliyor.Herkes insan dışındaki canlıların yaşam hakkına aynı derecede ehemmiyet göstermiyor.Kaldı ki insan insana da artık göstermiyor.Çok geçmiş olsun.Umarım çabucak iyileşir.

aysegunerr

Birinci fotoğrafta yeni fark ettim sağ partisinde yamukluk var. Acil yardım..

guineapigela

iç kanama pek belli (bakıldığında) olmayan erken müdahale gerektiren birsey bu durum olabilir kedide acılen bir veterinere götürülmesi lazım ciddi birsey olabilir arkadaslarınız götüremiyorsa da siz geldiğiniz zaman hemmenn götürmeniz lazım pati konusu açısından endişelenmeyin bazı kediler oyle durabilir fotoğraf çekerken oyle bi harekat yaparken çekmestir arkadaslarınız iç kanama olabilir