Kısır Erkek Kedim Her Yere İşiyor

Evie

Merhaba arkadaşlar, son 6-7 aydır kısır erkek kedim (4 yaşında) her yere işemeye başladı. Bir yerde poşet, temiz kirli çamaşır, ütü masası yastık vs her yere işemeye başladı. Veterinere götürdüm veterinerlik fakültesinde ultrasonla bakılsın dedi. Vetim eskiden yapılan kısırlaştırma operasyonunda içinde testisinin tekinin kalmış olabileceğinden şüphelendi. Vet fakültesinde 6 kişi zor tuttu kedimi ve o şekilde hem idrar tahlili kan tahlili yapıldı hem de ultrasonla karnına baktılar. Veteriner bi parça vs göremedi. Psikolojik sistit gibi bir şey dediler. Doğal bi damla verdiler onu da içirmekte çok zorlanıyorum. Veterinerim antidepresan veririz hap şeklinde ama o da karaciğerini çok yorar dedi. Şimdi tüyleri aşırı dökülüyor uzun tüylü bir kedi vetim tüylerini makineyle almaktan bahsetti, anestezi alacakmış o zaman da röntgen vs çekeriz hazır bayılmışken dedi. Aranızda böyle bir sorun yaşayan var mı? Senelerdir böyle bir problemi yoktu yeni başladı. Artık bir şeyleri yıkamaktan psikolojimiz bozuldu. Hatasını da anlıyo biliyo çünkü yaparken gördüğümüzde bağırınca kızınca hemen kaçıp saklanıyor. Bunun nedeni ne olabilir? Lütfen bilen biri varsa ya da yaşayan yardım etsin. 🥺

5 CEVAP

Ketonmanya

Merhabalar.

Bahsettiğiniz bu son 6-7 ayda evinizde ya da hayatınızda kedinizin hoşlanmayacağı bir değişiklik oldu mu? Ev değişimi, eşya değişimi, eve yeni katılan insan ya da kedi aile üyeleri gibi. Bu tip sonradan gelişen dışarı çiş yapmalarda akla ilk gelen idrar yollarındaki problemlerdir. Ona da ultrasonla bakılmalı. İkinci seçenek de dediğiniz gibi psikolojiktir. Bu durumda da başta yazdığım şeyleri düşünüp bulmanız iyi olur. Umarım sorunu en kısa zamanda çözersiniz.

Bol patili günler dilerim. :)

Evie

teşekkür ederim cevap için başka bi vete daha baktırmayı düşünüyorum idiopatik sistit demişlerdi antidepresan kullandırmak istediler ama karaciğeri yoruyomuş diye ben istememiştim tekrardan bi soracağım vete 💓

Ketonmanya

Bitkisel ve yan etkisiz antidepresanlar da var. Psikolojik olduğu, fiziksel bir probleminin olmadığı kesinleşsin de önce. :)

Evie

Kenevir yagi verdi vet gunde 4 damla suya damlattim bugun verdim sizce ise yarar mi? Bilginiz var mi bu yag hakkinda hicbir zararinin olmadigini dogal oldugunu soyledi

Ketonmanya

Kenevir yağını duymadım açıkçası. Pet Labs markasının anti-stress şurubu var, bitkisel yağlardan oluşan bir karışım. Şişesi şu an yanımda değil, içindekilere bakamıyorum. İnternette de bulamadım ama içinde kenevir yağı da bulunuyor olabilir bir ihtimal. Kenevir yağı tek başına işe yaramazsa bir de bunu deneyebilirsiniz.