Kedimi İyi Beslemek İçin Ne Gibi Düzenlemer Yapmalıyım

ZeraMecan

Tekrardan Merhaba benim kedim tekir cinsi 1,5 yaşında 2,5 kilo civarı şu sıralar pek mutlu değil mamasını degistirmek istiyorum ve herkes vitamin falan diyor ne yapmam gerektiği Bilmiyorum mesela serbest beslememi yapicam yoksa öğün öğün mu öyleyse ne kadar vermem lazım ve yaş mamasami vermem lazım yani kısacası kafam çok karışık ne yapmam lazım cevap verenlere simdinden teşekkürler

2 CEVAP

Emirrckr

Yapısını bilmiyorum ama kilosu biraz daha artsa iyi olur bence.
Vitamin açıkçası şart değil fakat bizde kullanıyoruz,katkısını da çok gözle görülür olmasa da görüyoruz diyelim.
Bence gelişimde en büyük rol beslenme de.
Kaliteli ve temiz içerikli bir kuru mama belirleyin öncelikle.
Serbest besleme yavru kediler ve çok zayıf yetişkin kedilere öneriliyor ama bana kalırsa yavru olmadığı için öğünlü beslemek daha doğru olabilir.
Sabah,akşam üzeri ve gece yatmadan önce şeklinde ayarlayabilirsiniz.
Yazın öğle saatleri sıcak olduğu için pek iştahlı olmuyorlar o yüzden sabah bir tık geç yani saat 10-11 gibi diyelim,
Akşam üzeri de 6-7 gibi besleyebilirsiniz.
Gece de yattığınız saate göre ayarlarsınız.
Ne kadar vermeniz gerektiğine aslında bir hekim doğrultusunda karar verseniz daha iyi olur fakat yine mama paketlerinin arka kısmında da gramaj yazıyor.
Yaş mama verilmesini ben öneriyorum.
Kilolu olsa dahi hem farklı bir lezzet olması açısından hem sürekli aynı şeyi yiyip bıkmaması açısından haftada 3-4 kez temiz içerikli,içerisinde gerçek et barındıran,tahıl yuvası olmayan yaş mamalardan verebilirsiniz.
Örneğin Schesir,Acana,N&D,Gimcat..
Özellikle Schesir tavsiye ederim.
Biz maalesef alıştırdığımız için her gün bir öğün(sabah öğününde)yaş mama veriyoruz.
Vermezsek sürekli aç gibi miyavlıyor bizimki :))
Fakat her gün verilmesinden ziyade bence haftada 3-4 defa yeterli.
Ayrıca sadece yaş mama değil,evde kendiniz hazırlayacağınız haşlanmış tavuk,ciğer vs. verebilirsiniz.
En temiz içerikli yaş mama budur.

Prensesmincir

Kedilerin mama kabı boş kalmaz,yedikçe doldurmanız gerekir bünyesini kedi biliyor siz değil veteriner değil.dengeli beslenme diye bir saçmalıö çıkardılar daha çok mama satmak için,kediniz mama kabındaki mamayı bitirdiği zaman tekrar doludurun KEDİ MAMA KABI BOŞ KALMAZ.