Kuduzla İlgili Sorum Lutfen Cevaplarinizi Esirgemeyin

Yusufecevit

Merhaba arkadaslar dun notere gittim noterde yerde uzanan bir kedi var noterdeki calisanlar besliyormus sokak kedisiymis surekli ordaymis bir yildir kadar falan sevmek istedim biraz huysuz bir kediydi sanirim pati atti ve yuzuk parmagimiz ucunuz tirnak atti biraz kanadi sabunlu suyla guzelce yikadim kedi gayet saglikli gprunuyordu kuduz olma durumu varmidir sizce korkutucu ve trajik bir konu bu endiseliyim simdiden tesekkurler l

10 CEVAP

Cemalchief

Suphedense gidip asi llabilirsiniz ne olur ne olmaz, ama bilemeyiz kuduz kediler 1 hafta icinde olurmus

Yusufecevit

Deriz tirnak atti ama bol suyla yikadim kedi gayet saglikliydi ama bir yildirda bakiyorlarmis zaman ayirip yprum yapan her arkadasa cok tesekkur ediyorumhepinize tek tek bizim basimizdan kuduzla ilgili vaka gecti kardesimle ozamanda bisey ciadi kprku kaldi icimde ozamandan ondan korkuyorum birazda sanirim

kiwikid

ısırmadığı sürece korkulacak bir şey yok diye biliyorum. sokak kedilerini beslediğimde tırnaklarıyla çizip kanatmışlardı, sizin yaptığınız gibi su ve sabunla güzelce temizledim ve 5 ay oldu hala kudurmadım :d

Superisi814

Merhaba,
Oradaki insanlar da kendilerini tehlikeye atmamistir diye umuyorum.O bahane ile aşılarının tam olmasını temenni ediyorum.
Genelde kuduz olan yavrucaklarin ağzından salya akar , pek de sakın olmazlar diye biliyorum.
Beni defalarca sokak çocuğu tırnakları, hep beyaz sabunla yıkadım kolonyagi sürdüm.
Ancak içiniz rahat değilse, lütfen asinizi olunuz .Kolda biraz ağri yapar ama dayanılmaz değildir

aslihan_e

O hayvanda kuduz olsa size gelene kadar kaç kişiye bulaşırdı, haberlerde duyardık. Yılda kaç tane kediden bulaşmış kuduz vakası duyuyorsunuz? Öyle endişeleriniz varsa hiçbir sokak kedisini sevmeye kalkışmayın. Hayvan bu, yabancılardan çekinebilirler.

Eylem_Ozdemir

Ben tırmalama şikayeti ile sağlık ocağına gittiğimde doktor bir şey olmaz demişti. Kuduz salya ve kan yoluyla bulaşır kedicik sizi tırmalamadan önce patisini bolca salyaya buladıysa bilemem ama öyle bir şey olmadıysa zannetmiyorum bir sorun olacağını. Senelerdir sokakta beslediğim kediler tarafından tırmalanırım hiç aşı olmadım. Yine de riske atılacak bir hastalık değil 1 hafta kediyi takip edebilirsiniz ya da gidip aşı olabilirsiniz.

Yusufecevit

Kedi sakin keyifli sekilde yerde yatiyordu ve agzinda salya falan yoktu biraz huysuz mamasini veren kisi disinda pek ke dini sevdirimiyomus o yuzden tirmalamis benide

Eylem_Ozdemir

Yani korkulacak bir şey yok gibi benimde bahçemde beslediğim bazı kedilerim öyle huysuz akşam eve geldiğimde özlemiş oluyor bacaklarıma sürtünüyorlar sevmek için elimi uzattığımda pati atıyorlar ki ben 2-3 senedir düzenli şekilde beslememe rağmen. Söylediğim gibi tırmalanma baş, boyun bölgesinde olmadığında kedi 7-10 gün kadar sağlıklıysa hiçbir sorun yaşamazsınız. Aynı şekilde bizim veteriner hekimimiz de tırmalanma ile kuduz bulaşma ihtimali çok düşük demişti. Eğer tedirginseniz gidip ilk aşınızı olun ve sonra kedinin takibini sağlayın 10. gün kedi hayattaysa diğer dozlara devam etmezsiniz olur biter. Kuduz ciddi bir hastalık ve belirti göstermeye başladığı an tıp hiçbir şey yapamaz o yüzden doğru hareket etmenizi öneririm.

Eylem_Ozdemir

Bu arada ince bir çizik mi yoksa derin bir şekilde kanattı mı ? Çünkü üstten çizip ölü deriyi hafiften kanattığında aşı yapmıyorlar diye biliyorum deri altına geçmediği için sorun görmüyorlar bunu. Kuduz çok dayanıksız bir mikrop bol sabunlu suyla yıkamak % 99'a kadar öldürüyormuş. Sokak hayvanlarıyla çok muhatap olduğum için kuduz konusunda epeyce bilgi edindim :)

KedicikUzum

Hiçbir şey olmaz defalarca sokakta kediler tarafından ısirildim, dislendim. Kediden kuduz kapmanix %1 gibi bir olasılık. İmkansiz yanii. Ben de bir keresinde sokakta besledigim yavru tarafından ısırılıp ve tirmalanmistim, kedi o gün öldüğü için 10 gün gözlem altında da tutamamistim o zamanlar çok korkmuştum aşı da vurulmadim çok araştırdım bir yerde şöyle izah ediliyordu " kediden kuduz kapma olasılığınız burger yiyip deli dana olma ihtimalinzden daha düşük:) yani içiniz rahat olsun