Kedide Travma Veya Depresyon Olabilir Mi

Durukj

Merhaba 10 aylık bahçede beslediğim bir kedim var 5 ay boyunca onu kardeşleriyle birlikte besledim ondan sonra iki kardeşi kayboldu bir kardeşi arada bir geliyor ama o da artık gelmemeye başladı kardeşleriyle çok iyi anlaşıyorlardı bahçeye düzenli olarak gelen 2 kedi daha vardı onlarla da çok iyi anlaşıyorlardı ama artık onlardan hiç biri bahçeye gelmiyor bu yavru tek başına kaldı 2 ay önce kusmaya başladı onu hala iyileştirmeye çalışıyorum yarın veterinere götüreceğim kusma sorunu için ancak kardeşleri kaybolduğundan beri bu kedi sürekli olarak uyuyor hiç oyun oynadığını görmedim oyun oynasa bile çok kısa süreliğine içgüdüden oluyor bu kedinin annesi 1.5 aylıkken kayboldu 3 aylıkken bir çok kızgınlığa girmiş erkek kedi bunlarla zorla çiftleşmeye başladı hala da devam ediyorlar diğer kardeşleri büyük kedilere karşı koyabilirsen bu yavru hala zayıf kalıyor geçen haftalarda komşunun yavru kedisi ile anlaşmaya başladı eskiden daha az uyuyor ve çok az olsa bile oyun oynuyor sanki ama kaç haftadır sürekli olarak kendini kaşıyor kalırken o kadar sert kaşıyor ki tüyleri dökülüyor tüylerini kökten koparıyor vücudunun bir çok yerinde yaralar oluşmuş bunun yüzünden bu davranışlarının sebebinin travma depresyon veya herhangi başka bir şeyden olabileceğini düşündüm sizce ne olabilir yarın veterinere götürdükten sonra eğer olursa sahiplenmeyi düşünüyorum bahçeye ve komşunun yavru kedisine alıştığı için onu aniden evime almam onu etkiler mi yardımcı olursanız sevinirim

3 CEVAP

zibityus

tek başınayken oyun oynamaz zaten kendi kendine ne kadar oynayabilir. kaşıma stresten oluyor olabilir ama stresin dış etkilerden kaynaklandığını düşünüyorum. kendini güvende hissetmiyor olabilir dışarıda. eve alın bence düzelir.

Simbaloski

Acaba iç parazit sorunu olabilirmi dikkat ettinizmi, bizim kedimiz hiç dışarı çıkmıyor apartman dairesinde ve asla bizim yediğimiz yemekten yemez, salam yedi bir kac defa, dediğiniz gibi sürekli uyuyordu, hep mutsuz görünüyordu, sonrasinda kusmaya başladı ve iç parazit sorunu olduğunu gördük, sebebi iç parazitmis parazit ignelerini oldu,sonrası düzeldi eski haline döndü kendi kendine bir lastik tokayla bile en az 1 saat oynuyor

Durukj

Cevaplarınız için teşekkürler bence de iç paraziti olabilir yatın veterinere götüreceğim.Küçükken çok fazla oyun oynardı ben bazen bir dalla oynatırdım onunla da oynardı ama artık sadece uyuyor o yüzden ilgilim çekti