Kedimi Kızgınlığe Girmeden Mi Kısırlaştırmalıyım Yoksa Girdikten Sonra Mı?

Kedim 5 aylık siyam kedisi bugün veterinere gittiğimizde en uygun kısırlaştırma zamanının 7-8 aylık civarındayken mümkünse kızgınlığa girmeden olduğunu söyledi. Daha önce okuduğu makalelere göre bir kere östrojen hormonunu aldıktan sonra kızgınlıktan sonraki davranışları kalabilirmiş. Kediler hakkında çok bilgili bir arkadaşım da aynısını önerdi ve 3 kedisini de aynı şekilde kızgınlığa girmeden önce kısırlaştırmış. Arkadaşıma ve veterinerime çok güveniyorum ancak ben araştırmadan buna tamam demek istemiyorum. Bu konu hakkında bilgisi olan kedi ebeveynleri yardımcı olabilirse ve fikirlerini paylaşabilirlerse çok sevinirim

8 CEVAP

Emirrckr

Cinsiyetini bilmiyorum ama tavsiyem bencede kızgınlığa girmeden kısırlaştırın.
Biz kızımızı ilk kızgınlığı sonrası kısırlaştırdık.
Şu an hala yeri geliyor yuvarlanıyor,cilvelenmeler yapıyor hani kötü bir şey yok,miyavlama yok,huzursuzluk yok,stres yok ama bu cilvelenme hali kızgınlık döneminden beri kaldı.
Özellikle bahar,yaz aylarında daha fazla yapıyor.
Ancak miyavlaması,acı acı bağırması yok ya biz ona şükrediyoruz :)

AyseMia

Kedinizin cinsiyetini yazmamışsınız.

Dişi ise evet hiç kızgınlığa girmeden kısırlaştırılması en iyisi, hem bütün hormonal hastalıklara yakalanma riskini en aza indirger, hem de hiç o evreleri yaşamayacağı için strese girmez, kilo vermez, uyku bile uyuyamamazlık yaşamaz, tüyleri stresten extra olarak dökülmez ve siz de acı acı ağlıyormuş gibi bağrışlarına maruz kalıp üzülmezsiniz. 😊

Ancak erkek ise 1 yaşından önce önerilmiyor, idrar yolları ve böbrek sorunlarına sık rastlanıldığı için. Çünkü erkek kedi tam gelişmeden idrar yolu darken kısırlaştırılınca o kanal gelişmeyip dar olarak kaldığı ve hatta kısırlaştırma ile daha da darlaştığı için taş ve kum birikmesi yaşandığı, bundan dolayı da idrarını yapamayacak safhaya geldikleri söyleniyor. Erkek kedilerde de kısırlaştırma yine çok önemli; hem testis kanseri oluşma riskini azaltacaktır, hem prostat hastalığına yakalanma riskini ortadan kaldıracaktır, hem de daha sakin, kavgacı ve bölgeci olmayan bir kediniz olacaktır. 😊 Ancak koku bırakan kedilerde kısırlaştırılana kadar bunu alışkanlık haline getirme ihtimali oluyor tabii lakin hasta olmasından iyidir. 6-7 aylıkken kısırlaştırıp bir sorun yaşamadığını söyleyenler de var fakat erkek yaşta kısırlaştırıp idrar yolları rahatsızlıklarından klinik klinik gezenler de, bence hiç riske girmeye gerek yok erkek kediler için 1 yaş sonrası en ideali. Tabii erken kısırlaştırılsın geç kısırlaştırılsın en önemli konu mama oluyor, kısırlaştırmadan sonra idrar yolları ve böbrek sağlığına iyi gelecek mama kullanmanız şart. İçtiği suyun kalitesi, günlük yeterli miktarda su içiyor olması ve buna dikkat ediyor olmanız şart.

cat_expert

Kısırlaştırma için en uygun dönem kızgınlığa girmeden önce yapılandır.

Hormonlar henüz salgılanmadığı için bu dönemde yapılacak operasyon kedi için en iyisidir, kısırlaştırma sonrası dönemde kızgınlık hareketleri neredeyse hiç olmaz, kızgınık stresini de yaşamadan kısırlaşacağından sağlığı açısından da çok faydalıdır.

Unutmayın kediniz bir kez kızgınlığa girdikten sonra kısırlaştırsanız bile hormon salgısı az da olsa devam ediyor bu da kedinizin dönem dönem kızgınlık hareketleri yapmasına neden olabilir.

AyseMia

Ah! Östrojen hormonundan bahsedilmiş; tamam o zaman dişi. Atlamışım orayı bir an. 😅 Hiç kızgınlık yaşamadan kısırlaştırmak: ✅

kedim dişi, ben de kızgınlığa girmeden kısırlaştırmaktan yanaydım düşünceleriniz için çok teşekkürler içim rahatladı

IIREMMM

biz de dişi kedimizi 8 aylıkken hiç kızgınlığa girmeden kısırlaştırmıştık valla iyiki de öyle yapmışız, biz de çok arada kalmıştık birçok hekim 1 yaşını bekleyin diyor çünkü

KimJeongguk

Kedinizin ne zaman kızana geleceğini bilemezsiniz baktığımızda 4 aylıkken ilk kızanına gelen dişilerde var 2 yaşındayken gelende. Benim tavsiyem risk almayıp 1 yaşında kısırlaştırın. Yavruluk gelişimini güzelce bir tamamlasın önce.

ZulalSavas

2.5 kg geçince kısırlaştırma operasyonu yapılabiliyor ama veteriner hekimler 7-8 aylikken yapabilirsiniz diyo biz kedimizi 3 kg ken 6 aylikken kisirlaştirdik şuan 10 yaşinda kedimiz