Kedi Bana Yaklaşmıyor..

Merhaba. 18 gün önce sokaktan 1 anne ve 3 yavrusunu sahiplendim. Arabaların altında emziriyordu, kendisi de küçük daha ve ilk doğumu. Yavrular aldığımda 3 günlüktü. Şu an hepsi sağlıklı ve 3 haftalık oldular. Anne kedi neredeyse 3 haftadır benle evimin bi odasını onlara verdim. Ama hala hiçbir temasımız olamadı. İlk 10 gün hareket ettiğini bile görmedim hep pusuyordu. Şimdilerde ben evin içinde dolanırken o da etrafımda dolanıyor. Oturup karşıma beni izliyor uzaylı görmüş gibi. Sürekli tatlı dille konuşuyorum gözlerine bakıp. Ama az yaklaşmaya çalışsam sevmek için, tıslıyor ve kaçıyor. Bebeklerini onun görüş mesafesindeyken sevdim, gördü, onlara zarar vermeyeceğimi göstermek istedim ama elimde miyavlayınca yavrusu, bir yılan gibi yerde süzülüp tıslayarak üzerime doğru geldi. Üstüme atlayacak diye korktum. Hiçbir aşısı kontrolü de yok sokaktaydı çünkü. Şimdi evde yeri geliyor o ben ondan korkuyorum, o benden korkuyor.. bu süreç geçer mi? Bir gün bana alışır mı? Sokakta mı olmak istiyor ki diye düşünüp yavruları emzirmesi bittiğinde onu yine aldığım yere bırakmalı mıyım? Küçücük 15 günlük yavrular bile tıslıyor çok komikler :)) ne yapıcam anne kediyle bilemiyorum...

11 CEVAP

deniz_berkan

biraz zaman - biraz sabır ... aynı insanlar gibi onlarda dişilik içgüdüsü.. huyları değişir saldırganlaşır ani tepkiler verir ama bu süreç geçecek her defasında ona - onlara zarar vermeyeceğinizi gösterecek ödüllerde bulunun mesela - yaş mama ödül maması verin anneye .. durumunuzu bilmiyorum açıkçası ama çoklu kediler ve özel durumlar için eve veterinerler geliyor en azından annenin aşılarını yaptırabilrisiniz bu şekilde. alışacak biraz bekleyin çok üzerine gitmeyin .

İş yerimin olduğu sokağın kedisi. Mahallelinin bildiği ve sokaktaki kaplardan kedi maması yiyen bir kediydi anne. Hatta hamileyken denk geliyordum uzaktan sözle seviyordum kendisini. Temas haline geçmeyen bir kediydi. Bir arabanın motorunun içine doğum yapmış. Buradakiler de görmüş neyse ki, çıkarttırdılar anne kediye yavrularını ordan, o da ağzıyla tek tek benim önümdeki arabanın tekerinin altına taşıyıp orda emzirmeye başladı. Başka yavrusu var mıydı diye hepimiz baktık, yoktu. Hepsi bu kadardı ve yaşıyorlardı. Hikayemiz böyle başladı :) ismini Şans koydum, öğrendi adını. Tuvalet olayını da hiç göstermedim wc aldım ona, kumu koydum içine sanki zaten biliyormuş gibi hep oraya yapıyor. Çok akıllı bi kedi :) aslında hiç saldırgan değil, daha çok ürkek ve korkak. Ben de öyleyim şu an kendisine karşı, evde 2 tırsak yaşıyoruz :)) alışacağını umut ediyorum ama veteriner alışmaya da bilir dedi...

gunosari

Çok güzel birşey yapmışsınız.Bence bırakmayın ne anneyi ne yavruları onlara bir yuva olmuşsunuz.Zamanla size olan güveni artacaktır.2 hafta kısa bir zaman.Olacak inşallah yemek yerken yakınında durup konuşmaya çalışın yemek yedikleri an en mutlu anları sizi güzel anlarla özdeşleştirsin.4 kedi elbetteki maddi manevi zahmet olacaktır ama kısmetleriyle gelmişlerdir inşallah.

bsecnl

yavrular daha küçük koruma içgüdü birde farklı bir alanda normal size yaklaşmaması. bakımlarını karşılayabilcekseniz sokağa bırakmanıza gerek yok anne ve yavruları

Maalesef sizin durumunuzun tıpkısının aynısını yaşıyoruz annesi sürekli dişlerini göstererek miyavlıyor koşarak üstümüze geliyor yavruları sevmek istediğim de yavrular ağzını açıyor miyavlıyor umarım sizin de bizim de bu durumumuz en kısa süre de geçer :(

kedisever-34

Çok güzel bir şey yapmışsınız iyi ki sizin gibi insanlar var, muhtemelen insanlardan kötülük gördü ve sizden çok çekiniyor, korkuyor ayrıca yavrularınıda anaç tavırla korumaktan yana belli ki ^^ Size güvenmesini sağlayın üstüne gitmeyin yavaş yavaş güvenecektir zamana ihtiyacınız var dışarıya bırakmayın :/ Bırakacaksanızda anneyi kısırlaştırın lütfen bebekleride sahiplendirin

Ben o kadar çok dil döküyorum ki her akşam işten eve gidip karşısında diz çöküp gözlerine bakarak onları sahiplendiğimi, zarar vermeyeceğimi, yardım etmeye çalıştığımı anlatıyorum. Yavrular kendi bebeklerim gibi oldu :) gözümün önünde büyüyorlar, birinin bi gözü çapaklandı her gün silerek solüsyonla ve antibiyotik damla ile iyileştirdim. Hepsine bakmak istiyorum ama 4 kedi birden epey masraflı olacak gibi gözüküyor. Sokağa da salamam asla. Sahiplendirmek zorunda kalmak da istemiyorum ama bebekler mamaya geçtiğindeki durum ne olacak bunu ben de bilmiyorum şu an. Ben anneye o da bebeklerine bakıyor şimdilik tek kedi gibi. 1 ay sonrasını düşünüp ne yapmalıyım diye karar vermeye çalışıyorum. Daha önce evde kedim olmamıştı. Anne bana alışırsa bu kadar ikna çabalarımdan sonra, onun güvenini kazanıp sonra da geri bırakamam çok üzlürüm, ağlarım onu kandırmış gibi oldu diye. Gerçekten ne yapıcam bilmiyorum ve fikirlerinize ihtiyacım var..

Hiç üzerine gitmiyorum hep güzel sözlerle hitap edip onu anlıyorum. Ama bana nadiren de olsa tısladığında çok üzülüyorum hala güvenmedi. Bir de sokaktan olduğu gibi aldım, yaş mama koklatıp box'ın içine koyduk o da girince içine kapattık o şekilde eve getirdim hepsini. Annenin hiç veteriner kontrolünden geçmemiş olması, aşılarının olmaması endişelenmem gereken bir durum mu? Veterinerle görüştüm emzirme süreci bittiğinde aşılarını yaptırıp kısırlaştırabileceğimi söyledi ama daha en az 1.5 ay var. Zaten şu an evde onu yakalayıp box'a koyabilmem mümkün değil. Aşısız olmasının bana bir zararı dokunabilir mi? Gayet sağlıklı görünüyor ama tüylerinin temizlenmesi lazım.

Cesminurr

Ben defalarca sokaktan yavru kedi getirip besledim aşı vs bir şey yaptırmadan. Sokakta yaşayan kedilerin bağışıklıkları diğerlerine göre daha kuvvetli oluyor diye biliyorum. Pireli vs parazitli olsa dışardan baktığında kendini belli edebilir.. Endişelenmeyin bence,3 yavrusu olduğundan emin misiniz sokakta yavrularından bazılarının ölmüş,öldürülmüş olma ihtimalleri de var öyleyse size yaklaşmaması normal ama zamanla aşılabilir tabiki aşı konusunda da endişelenmeyin içiniz rahat olsun iyi düşünün iyi olsun :)))

Hayır asla bırakmayacağım. Elimden geldiğince her ihtiyaçlarını karşılamak istiyorum, onu sokaktan alıp eve ve kendime alıştırıp yeniden sokağa salma kötülüğünü yapamam. Bilinçli bir şekilde sahiplendim. Yavruların her gün gelişimini takip ediyorum, hiçbir sorunları yok maşallah. Güreşmeye başladılar :)) 4 kedinin evde olması benim için sorun değil, tek dert edindiğim masraflarını nasıl karşılayacağım.. mamaları kumu, veterinerleri vs.. bu konularda bizlere mama ya da kum desteği sağlayan yardımlaşma yerleri var mı acaba? Ben ne salmak ne de sahiplendirmek istiyorum.. bunlara mecbur kalmak istemiyorum.. şimdiden varlıklarına çok alıştım hiçbirine kıyamam..