Aşı Fiyatlari Hakkında

KedicikUzum

Merhaba, gelen zamlarla beraber iç dış paraziti kaç TL'ye yaptırıyorsunuz? Yeni bir yavrum oldu , önce iç dış parazit sonra param yeterse karma aşılarını yaptırmayı düşünüyorum. Bir de 3 aylık olunca çip ve kuduzu aynı anda tarım ormanda yaptırmayı düşünüyorum çünku bir tanıdığımin eşi orada veterinerlik yapıyormuş. Acaba cipsiz veteriner iç dış parazit uygulaması yapar mı? Ve örneğin aşıya getirdiniz sadece aşı parası mi alıyor yoksa genel muayene ücreti alıyor mu yavru kedide?

10 CEVAP

Ketonmanya

Merhabalar.

Öncelikle hayırlı olsun yavrunuz. Biraz sert bir giriş olacak belki ama yavrunun sağlığı için buna mecburum. "Param yeterse aşısını yaptırmayı düşünüyorum." cümlesini kuracaksanız yavruyu hiç bağlanmadan başka birine sahiplendirmenizi tavsiye ederim. Zira kedi beslemenin mama, kum ve veteriner masrafları sabittir ve tüm bunları baktığınız kediye sağlayabilmek zorundasınız. Aksi takdirde kedinin sağlığını tehlikeye atarak günahına girmiş sayılırsınız. Özellikle karma aşı, aşıların kedileri en çok hastalıktan koruyanıdır. Bu açıdan bir canın sorumluluğunu alırken iyi düşünülmeli.

Sorularınıza gelecek olursak, hekimler çipsiz evcil hayvanlara bakmıyorlar diye biliyorum. Eğer seçeceğiniz hekime rica ederseniz bir ihtimal sizi birkaç ay, siz çip taktırana kadar idare edebilir ama garantisi yok. Ben İzmir'de yaşıyorum, özel kliniklerde tarifede belirtilen iç-dış parazit uygulaması ve aşı ücretleri maalesef 1 temmuz itibarıyla 650 TL'ye yükselmiş durumda. Kedinizi aşıya götürdüğünüzde muayene ücreti almadan genel kontrollerini, tırnak kesimini de ücretsiz yapıyorlar. Bu arada hangi şehirde yaşadığınızı yazmamışsınız ama İzmir özelinde konuşmam gerekirse bizde belediyenin veterinerleri, annemin kedisinin iç-dış parazitlerini de yapıyor üç ayda bir. Kuduzu da her yıl ilçe tarımda yaptırırsanız özel hekimde sadece karma ve lösemi aşılarını yaptırmak kalır size ücret ödeyerek.

Sizin hevesinizi asla ve asla kırmak istemem, ilk kez mi bir kedi sahipleniyorsunuz onu da bilmiyorum açıkçası ama hayvan beslemenin maddi ve manevi sorumluluğu gerçekten çok büyük. Hep çok büyüktü ama ülkenin geldiği ekonomik noktada artık çok daha büyük. Hesapta olan aşıları hariç arada hesapta olmayan hastalıkları vs. de çıkabiliyor ve maddi olarak bunlara her zaman hazırlıklı olmak gerekiyor. Umarım yazdıklarımla sizi üzmemişimdir. Üzdüysem de özür dilerim ama gerçekler bunlar ne yazık ki.

Umarım bebişinizle birlikte çok uzun ve sağlıklı bir ömrünüz olur.

Bol patili günler dilerim. :)

KedicikUzum

Çok naziksin hayirr tam tersi jlihiç üzülmedim bunu dememin sebebi sadece aşı fiyatlari hakkında bilgi sahibi olmaktı ama soruyu paylaştıktan sonra aklıma geldi ki bahsettiğim kişinin eşi bütün aşılarını da yaptırabilirim demişti sadece ilacın ücretini alırım diye. Ayrıca Trabzon'da yaşıyorum ve burada da aynı şekilde kedilere bakan bir belediye veterineri var hasta olunca veya kisirlastirilmak istendiğinde bakıyorlar :) şuan kedim elimi ısırıyor bir türlü yazamiyorum ksdksmsm

KedicikUzum

@tengrist evet düşünceleriniz konusunda size hak veriyorum, ben sahiplenmesem bana getiren çocuk onu mecbur parka bırakacakti, yani kisacasi ölecekti. Artık her şey o kadar pahalı ki insan sokağa atmayayim ama aşısınin en gereklilerini yapayım diyor.

KedicikUzum

Çok naziksin hayirr tam tersi jlihiç üzülmedim bunu dememin sebebi sadece aşı fiyatlari hakkında bilgi sahibi olmaktı ama soruyu paylaştıktan sonra aklıma geldi ki bahsettiğim kişinin eşi bütün aşılarını da yaptırabilirim demişti sadece ilacın ücretini alırım diye. Ayrıca Trabzon'da yaşıyorum ve burada da aynı şekilde kedilere bakan bir belediye veterineri var hasta olunca veya kisirlastirilmak istendiğinde bakıyorlar :) şuan kedim elimi ısırıyor bir türlü yazamiyorum ksdksmsm

KedicikUzum

Ve aslında sokakta bakıyordum birçok kedi, daha önce yavrulara geçici yuva oldum ama hiç ciddi ciddi kedi bakmadım evden soruyu yazdıktan sonra şimdi aklıma geliyor ya kusura bakmayın biraz unutkanim adamın öyle dediğini bile unuttum. :)

cat_expert

Adana iç dış parazit 275 karma 400

Ketonmanya

@enopro12, Karşıyaka Belediyesi'nde parazitlerin tekrarlarını da yapıyorlar, ilçe tarımda da yıllık kuduz aşısı tekrarlarını yapıyorlar. Belediyeye göre değişiyor mudur uygulamalar o konuda bilgim yok ama maalesef.

tengrist

Yani devlet destekli ve ücretsiz olduğu halde çoğumuzun aşıları tam değilken param yeterse demenize rağmen aşı yaptıramayacaksan başkasına sahiplendir tarzında bir söyleme ben katılmıyorum açıkcası herkesin ekonomik durumu bir değil pat diye binlerce TL ödeyip çıkamıyoruz veterinerlere. Sanki sokaklarda dört dörtlük yaşıyorlar da siz aşıdan, kaliteli yaşamdan mahrum bırakacaksınız. Tam tersine ona güvenli, huzurlu ve sağlıklı bir yaşam sunduğunuz ve en iyisini yapmaya çalıştığınız için sevaba girersiniz bence :D tabii ki imkanınız var ise aşı takvimine uymaya çalışın karma aşısı hayatını ve sağlığını garantileyen en önemli aşılardandır. Hayırlı olsun şimdiden, tüyü kadar ömrü olsun

enopro12

Ketonmanya ben Menderes ilçesindeyim belediyenin ücretsiz bakım yaptığını biliyorum ama bildiği. Kadarıyla sadece bir kereye mahsus yapıyorlar diye biliyorum

KedicikUzum

Burada bir kediyi 3 kere gondermisligim var belediye veterinerine:)