Kedim Ve Maması

Caisssa

Merhaba, 1 yaşına girmek üzere olan blue point tekir karışımı bir yavrucağa sahibim sorunum aslında mamasıyla alakalı, daha öncesinde bimde ve migrosta satılan bir kuru mama kullanıyordu maalesef eski sahipleri bu mamayı verdikleir için bende bir süre bu mama ile devam edip bir iki ay sonra n&d yavru tahilsız tavuklu mama aldım mamasına karşı ilgisizlik başladığını fark ettim aslında genel olarak kuru mamaya karşı bir ilgisizliği mevcut bunun sebebininde eski sahiplerinin normal ev yemeği ile beslemelerinden kaynaklı oldugunu düşünüyorum ama bütün suçları onlara atmak istemiyorum mamaya karşı olan ilgisizliğinden ve az yemesinden dolayı haftada 1-2 adet yaş mama vermeye çalışıyorum bu süreçte biraz kilo verdiğini fark ettim kısırlaştırılmadığı içinde kontroller için veterinere gittim veterinerim bu tür zamanlarda kızgınlık dönemine gireceği için biraz kendisini aç bırakabileceğini yada kafasının yemek olmadını minimum seviyede yiyebileceğini söyledi mama değiştirme konusundada kullandığım mamamın çok iyi oldugunu ve bu mamaya devam etmem gerektiğini söyledi hala daha yavru kedi maması kullanıyorum son zamanlarda kilo vermesinden dolayı ve ayrıca mamaya alışması için kuru mamasını ezip yarı toz yarı taneli bir biçimde yaş mamasına karıştırıyorum ve o şekilde veriyorum sizin öneleriniz neler bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden ilginiz için teşekkürler

1 CEVAP

Ketonmanya

Merhabalar.

Bazı kediler maalesef nasıl alışırlarsa öyle gidiyor. Annem sokaktan 1 yaşını geçkin bir kedi sahiplendi yaklaşık 1 sene önce. Sahiplendiğinden beri ne yaptıysa kuru mama yediremedi. Öyle ki, yaş mamaya ezilerek karıştırılmış şekilde bile yemiyor, anlıyor içindeki kuru mamayı. Bizim hekimimiz de sizinki gibi aç bırakın yer dedi, denedik, ama inadından 3 gün boyunca ağzına mama koymadı. Biz de daha fazla aç bırakmaya dayanamadık. Hekiminiz dişlerini kontrol etti mi kedinizin? Bazen dişlerindeki problemlerden dolayı da sert mamaları yiyemiyorlarmış. Kuru mamanın bir faydası da çiğnerken dişlerdeki plağı temizlemesi. Bir kedi kuru mama yemedikçe dişlerinde plak, sonrasında da çürük oluşma ihtimali çok fazla. Yani kediler kuru mama yemedikçe maalesef daha fazla kuru mama yiyemeyecek hâle geliyorlar. :(
Eğer yine de sorununuzu çözemezseniz en azından kaliteli ve besleyici yaş mamalarla beslemenizi tavsiye ederim ki genel sağlığı yerinde olsun.

Kolaylıklar ve bol patili günler dilerim.