Kedide Pire

Durukj

Merhaba bahçede beslediğim kediyi annem dayanamamış eve almış hava çok sıcak sıcaktan zar zor nefes alıyor bırak getireyim dedi odayı da hazırlamış şu an odada uyuyor çok mutlu ama demin üstünde küçük böcekler gördüm sanırım pireler ne yapacağım endişelenmeli miyim tekrar bahçeye mi götürmeliyim yoksa biraz daha kalsa sıkıntı olmaz mı kedim var ama bu odayı kullanmıyoruz diye sorun olmaz diye düşünüyorum

9 CEVAP

Emirrckr

Acilen bir klinikten dış parazit damlası temin edip üzerine uygulayın ve işlem tamam.
Eğer tedavi uygulamadan beklerseniz birkaç gün içinde yattığı yerlere pire yumurtaları düşeceğinden o oda da zıplayan pireler görmeye başlayabilirsiniz.
Hatta yumurtaları üzerinizden diğer kedinize dahi taşıyabilirsiniz.
Pire,çok minik bir sorun olarak görülse de aslında kontrol altına alınmazsa gerçekten saç baş yoldurtan ciddi sorunlara yol açıyor.
Evini ilaçlatmak zorunda kalanlar dahi var.

zibityus

kapar da üzerindekiler temizlenmiş olur

Emirrckr

Kapabilir fakat dış parazit damlaları en az 1-1,5 ay koruyuculuğa sahipler.
Üzerine yeniden pire gelse dahi kanını emdiklerinde ölecekler.

Durukj

Çok teşekkürler şu an dışarıya çıkarttı annem ama sürekli getirip çıkarıyor eve girip çıkıyor ben parazit ilacını kullansam bile tekrar bahçeye çıkacağı için yine pire kapmaz mı

Durukj

Tamam çok teşekkürler yarın alacağım

Durukj

Damlayı bir kez kullanmam yeterli olur mu

Rabike

Her durumda üç ayda bir parazit damlalarini yaptirmalisin. Yoksa evinizden de bahçenizden de pire eksik olmaz.

Emirrckr

Büyük bir ihtimalle yeterli olur.
Çok yoğun pirelenmelerde bazen tekrarlamak gerekebiliyor ama zorunda kalınmadıkça 1 ay içinde birden fazla dış parazit damlası yapılmamalı.
Veteriner hekimler genelde 2 ya da 3 koruma sağladığını söylüyor ama yaz aylarında biz 1,5 ayda bir yaptırıyoruz,riske atmıyoruz.
Kışın 3 ayda bir ya da kışa girerken yaptırıp(Kasım gibi)bir daha bahar döneminde yaptırsanız bile olur.
Malum kışın pireler,yazın olduğu kadar aktif değiller.

Durukj

Çok teşekkürler bir de acaba odaya herhangi bir şey yapmam gerekiyor mu pireler yumurtlamış olabilir mi veya herhangi bir pire orda olabilir mi diye ne yapabilirim