Ek Gıda

Susamsusi

arkadaşlar merhaba. daha önce de yazmıştım kedim erkek .kızgınlığa girdi sanırım ve iştahında belirgin bi azalma oldu. annem uzun bi süreden sonra gördü zayıflamış sanki dedi bana da öyle geldi. çünkü çok hareketli ve biz sürekli oyun oynuyoruz. kuru mamanın yanına ek besin olarak et yedirmek istiyorum ama bu eti neyle beraber karıştırabilirim . tuz koymalı mıyım ya da ekmek vs koymalı mıyım. eti ne kadar haşlamalıyım ya hafif kızartmalı mıyım. yani kısaca nasıl bi mama hazırlayabilirim bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum

7 CEVAP

aleyn

ekmeğin bizim gibi hepçiller için bile hiçbi besin değeri yokken bi kedi için nasıl besin değeri olabilir, ekmek vermeyin lütfen.

miraytas

ben arada ciğeri küçük parçalara ayırıp önce haşlıyorum suyunu biraz çekince içine az miktarda tavuk suyu katıyorum daha sonrada az miktarda pirinç katıyorum suyunu çekene kadar haşlıyorum. Daha sonra ciğerleri biraz daha ezerek kedime veriyorum ve asla hayır demiyor :)

Kedimekim

Aslinda hic bir veteriner kediler ek bir seyler verilmesini uygun bulmuyor. Bizler zaten mamalari icindekilerden cok onlarin denegelenme oranina gore para veriyoruz. O yuzden evde ekstra bir sey vermek bu denge oranini bozuyor. Kediler icin en onemli besin maddesi olan taurin iyi mamalar da dengeli bir sekilde bulunuyor ve zaten bu besin maddesini biz kedilere evden bir sey vererek saglayamayiz. O yuzden ek gidalar cok yararli degilmis. Ama insan bir seyler vermek istiyor :) Ozellikle et ve turevlerin de icindeki degeri kaybetme olasiligi cok oluyor. O ayari iyi bilip ona gore vermek lazim. Belki de mamasini daha kaliteli bir seviyeye cikarabilirsin.

Nazsansli

Hasladiktan sonra suyuna da biraz ekmek dograyip verebilirsiniz hem eti hem de ekmegi. Yalniz tuz eklemeyin derim, tuzdaki minarelleri sudan aliyor zaten

nyssa

yağsız dana eti havuç bir adet patates bi yk pirinç haşlayın püre yapıp verebilirsiniz.yağ tuz koymayın

Susamsusi

@aleyn hiç bir besin değeri yok derken ? insanları yanlış yönlendirmeyin. ekmeğin hiç bir besin değeri olmaz olur mu insanlar için. ben sadece bi kaç yorumda hayvanlar için farklı etkileri olduğunu okuduğumdan tırnak içinde :) bilenlerin yorum yapmalarını istedim. diğer yorumlar için çok teşekkür ederim . çok faydalı olduğunu düşünüyorum. teşekkürler herkese.

miraytas

Ekmeği çoğu kedi sever aşırıya kaçılmadığı sürece verilebilir, ayrıca bir kaç yerde kuru mayanında çok besleyici olduğunu okumuştum mamasına günlük 1 çay kaşığını geçmeden verebilirsiniz. Benim kızım hasta ve mama yemek konusunda çok iştahsız ama kuru maya serptiğimizden beri baya mama yedi