Mama Değişikliği

Seulaplt

Merhabalar, kedim evime 2 aylıkken geldi. İlk geldiğinde annesi ile Sanabelle'ye alıştıkları için ben de Sanabelle kullanmaya başladım fakat çok iştahlı yetmediğini düşündüğüm için veterinerimin de tavsiyesiyle Hills'in tavuklu mamasına geçtim. Aynı şekilde az yemesi devam etti. Ben de belki de tavuklu mamaları sevmiyordur diye balıklı olan Hills'e geçtim. Bunu diğer mamalardan daha iyi yedi ama kesinlikle paketin arkasındaki verilen oranda yemedi. Atıyorum 60 gram yemesi gerekiyorsa 45 gramı zar zor yiyordu ve her ne kadar veteriner kedimin kilosunun sağlıklı olduğunu söylese de içim rahat etmiyordu. (kedim neredeyse 5 aylık ve şu anda 1 kilo 900 gram) En son veterinere gittiğimizde bana bu sefer Virbac önerdi. Ama ben bu mamanın sadece veteriner kliniklerinde satıldığını bilmediğim için normal olarak fiyat bilgisini internet üzerinde bulamadım, veterinerime de sormadım. Hills maması bitmeye yakın bu sefer ND'nin morina balıklı, balkabaklı olanını denemeye karar verdim. Maalesef mama düşündüğümden iki-üç gün geç geldi ve elimde geçiş sürecine yetmeyecek kadar az Hills mama kaldı. Yani geçişi mecbur iki güne indirmek zorundayım, elimdeki mama o kadar az. Bugün ilk kez mamasına ND karıştırdım. Azıcık karıştırmama rağmen kedim eve geldiğinden beri ilk kez tabağını bitirdi ve üstüne mama istedi. Kedimi bu zamana kadar diğer markalarla aç bırakıyormuşum hissiyatına kapıldım o yerken. Bir şey demek için daha erken tabi ama ilk defa mamasını iştahla yerken gördüm. Demek ki benim kedim hem tahılsız hem de balıklı mamaları tercih ediyormuş. Burada iki sorum var. Elimde geçiş sürecine yetmeyecek kadar az mama var, bu süreyi kısa tutmamın zararları neler olabilir? İkinci sorum ise, siz de buna benzer bir şey yaşadınız mı? Mama arayışım artık son bulacak mı sizce? :D

5 CEVAP

Cennet29

Benzer sorunlat yaşadım kedim hiç bir mamayı düzgün yemiyodu. Nd morina balıklı kullandım hayatında en iştahlı yediği mama o oldu. Ama benim kedimde hassas bağırsak sorunu var yani genelde coğu mama onu ishal yapıyor. Nd de ishal yaptı şiddetli şekilde. O yüzden bırakmak zorunda kaldım. Bu tarz mamalara hızlı geçişi önermem 10 günde geçiş yapmanız daha iyi olurdu kedinizin bağırsakları da yorulmamış olurdu. Umarım hızlı geçiş yaptığınız için ishal olmaz

Cennet29

Kedim sanabelle alabalıklı mamayıda seviyor. Normalde cok seçicidir. Şuan Farminanın gastrointestinal mamasını kullanıyorum. Ama bi pakette sanabelle aldım karıştırarak kullanırım yada yavaş şekilde sanabelleye geçiş yaparım diye.

Merhabalar ben de aynı şekilde hillsten ndye geçtim kedim normalde yediğinden daha sık ve fazla mama yemeye başladı hatta paketin arkasında önerilenden daha fazla yediğini söyleyebilirim. Başta endişelendim ama mamanın tahılsız olmasına bağladım ve endişelerimi kendimce rafa kaldırdım :D Geçen sefer aşısını olmaya gittiğimzde genel muayenede veteriner bağırsaklarını kontrol etti mamadan tam emin olamadım dedi virbac önerdi. Nd bittikten sonra virbac denemeyi düşünüyorum çünkü nd başlarda biraz kaşıntı ve kulak üstü tüylerinde döküntü yaptı. Onun dışında ndden memnunum eğer bizim yaşadığımız sorunları da yaşamazsanız bence kesinlikle ndden devam edin.

Seulaplt

Evet ben de şüphelendim hızlı geçiş yaparken ya ishal olursa diye, etrafta da yok ki küçük paket hills alayım. Her ne kadar iyi bir seçenek olmasa da en azından geçiş sürecine yetecek kadar açık mama mı alsam bilemedim, açık mama kullanmadım hiç o da dokunmasın aman aman yavruma. Kedim çok hassas değil sadece bir kere ishal olur gibi oldu o da me-o markasının keçi sütlü tavuk püre konservesini yiyince olmuştu, bir daha da almadım zaten. Normalde o markanın ton balıklı yaş mamasına bayılıyor

Seulaplt

Alabalıklı Sanabelle yi duymamıştım yavru kedi için olanı var mı acaba hemen bakayım. ND kendisine iyi gelirse devam edeceğim, gelmezse artık yeni markaları denemeye devam edeceğim.