Öndeki Sivri Diş Çürüğü

Humeyracbsy

Arkadaşlar merhaba, kedim 7 yaşında öndeki sivri dişi çürük ve çok fazla sallanıyor aylar önce durum daha bu kadar kötü değilken doktora götürmüştüm çekilmesi gerekiyor ama anesteziyi vücudu kaldırmaz masada kalabilir demişti şuan dişinin bu halini görünce elim ayağım birbirine dolandı ne yapıcamı bilmiyorum kendiliğinden zamanla düşer mi bi fikriniz varmı yardımcı olursanız çok sevinirim

5 CEVAP

aslihan_e

Yaşı ilerlemiş kedilerde çok normal bir durum, korkmanıza gerek yok bence. Çok aşırı sorun çıkarmıyorsa, apse yapmıyorsa mama yemesine engel değilse sorun olmayacaktır. Yerse kendi parçalayacağı büyük tavuk, et parçaları verirseniz daha hızlı düşmesine yardımcı olur. Kedinizin bir sağlık problemi var mı? 7 yaş anestezi için çok da geç değil aslında. Tabi ben olsam boş yere anestezi aldırmazdım, sadece canı çok yanıyorsa ve çürük diğer dişlere yayılıyorsa belki düşünürüm. Bu diş düşmeleri çok uzun da sürebiliyor, onu da söyleyeyim. Bazen düşer bu dersiniz ama uzun süre orda kalabilir, tabi tam tersi de olabilir. Sizinki sallanma aşamasına geçtiğine göre daha kolay düşecek demektir. Kedilerimle ilgili çok diş problemi yaşadım ama o öndeki dişin zarar görmesi beni de hâlâ çok üzüyor. En önemli dişleri onlar sanırım. Onun dışında 1-2 dişin çürüyüp düşmesi çok da sorun çıkarmıyor. Bence panik yapmayın, düşmesini bekleyin, baktınız aylar geçti düşmüyor o zaman düşünürsünüz.

Minikmuezza

Benim kedimin öndeki üst köpek dişi düstü en büyüğü.ucu et parçası gibi sanırım çürümüş şimdi yemek yemiyor yeni düstügü için ağrısı var diye düşünüyorum oyun oynamak için elimi ısırdıgonda düştü zaten tartarlıydı o dişi sizce yayılmışmodor ağzında koku yok

aslihan_e

İsterseniz siz ona antibiyotik kullanın. Amoksisilin etken maddeli bir antibiyotik verebilirsiniz. Kilosuna göre dozlama gerekli. Ya veterinere yaptırın maddi imkanınız varsa. Yerinde enfeksiyon olabilir.

Minikmuezza

Öalesef veyerinere götürdüm hap verdi ama kedime kesinlikle içiremedim 5 adet madde vardı recetede.ama içiremiyorum hap surup sprey jel herşeyi yazdı kendım bemden kacıyor

Minminik

aslıhan hanım +1
sürekli kontrol etmelisiniz dişi kızarıklık olmamalı benim dışarda baktığım bir kediş bayram haftası neredeyse 10 kilo verdi bir anda başlayan diş apsesi yüzünden, kendini bellide etmedi apse.
yemesini takip etmelisiniz evde 2 kedi varsa yiyormu yemiyormu başında bekleyeceksiniz :(