Kedim İçin Mama Tavsiyesi

Merhabalar, 2 yaşında dişi kısır siyam kedim için mama tavsiyelerinize ihtiyacım var, proplan somonlu mama kullanıyoruz ne yazık ki N&D somonlu denedim fakat yemedi. İçeriği bakımından Brit care, Sanabelle ve Exclusion arasında gidip geliyorum sizce hangisine geçiş yapmalıyım? Bir de sürekli somonlu mu devam edelim yoksa Farklı çeşidine mi geçeyim?

12 CEVAP

Coconutbey

Bence mamasını seviyorsa ve iyi geliyorsa değiştirmeyin ama başka mamaya geçmek istiyorsanız hills öneririm

Ketonmanya

Merhabalar.

Proplan'ın somonlu mamasını değiştirme sebebiniz nedir? Ben de kedilerim için onu kullanıyorum da, değiştirmenizi gerektirecek olumsuz bir deneyiminiz mi oldu diye soruyorum.

Bol patili günler dilerim. :)

Kokostar

Merhaba ben iki kısır kedimede Josi Cat sterilized classic somonlu kısır mamasını kullanıyorum ikiside severek yiyor fiyatını şuan hatırlamıyorum 10 kg almıştık baya gidiyor fakat proplan a göre bir tık daha pahalı olabilir

Kokostar

Sanabelle ve exclusion hiç kullanmadım ondan bir şey söyleyemiyorum fakat bu iki marka dışında dediğim gibi ben Josi cat kullanıyorum size Josi Cat i önerebilirim
🐱🐱

Cemalchief

Brit care de ishal sorunu var, exclusion yeni bir mama kokeni yok diye biliyorum, sanebella guzel olabilir acikcasi denemedim ama kotu yorum duymadim

Merhaba @ketomanya proplan içerik olarak iyi bir mama değil maalesef içeriğinde tuz oranı yüksek olduğundan dolayı ilerde idrar yollarında ve ya böbreklerinde sorun yaratmasından endişe ediyorum, kısırlaştırmadan önce de proplan kullanıyorduk bir sorun yoktu fakat kısır mamaya geçiş sürecimizde kedim kilo aldı. İçerik olarak daha temiz tahılsız mamaya geçmek istiyorum sağlığı için

Merhaba @kokostar burada araştırdığım kadarıyla özellikle bu markalar öneriliyor o yüzden marka olarak isim verdim ama önerinizi dikkate alacağım teşekkürler

Merhaba @coconutbey önerinizi dikkate alacağım teşekkürler

Merhaba @cemalchief teşekkür ederim

Lucky0

ben brit care tavşanlı mamasını kullanıyorum çok memnunum

Poncimin

• Exclusion:

Exclusion yeni bir mama sayılır, uzun süreli bir geçmişi yok. O yüzden benim gözümde henüz pek güvenimi alamamış bir mama. Türkiye'ye yeni yeni gelip satışının yapıldığı zamanlarda ton balıklı kısır mamasında sorun yaşanmıştı. Özellikle bahsettiğim ton balıklı kısır kedi mamasını kullanan bazı kişilerden kedisinin idrar yollarında kristallenme yaşandığına dair çeşitli şikayetler geliyordu. İnstagramda kedibakışı sayfası da bu konuyu dile getirmişti. Firma kendilerine dönüş sağlayıp ton balıklı kısır mamalarında fosfor içeriğinin yüksek çıktığını bu sebeple idrar yollarında sorun yarattığını kabul etmişti. Ama bu geri dönüşe rağmen hala satışlarına devam ettiler, bu konudan haberi olmayanları bilgilendirmeleri gerekiyor olsa da herhangi bir bilgilendirme yaptıklarını görmedim. Ayrıca uzun süredir sektörde olup sorun yaşanmayan bir sürü mama markası varken nispeten daha yeni çıkış yapmış diyebileceğimiz bir mamada hemen direkt böyle bir sorun çıkması güven kırıcı. Şuan bu sorun düzeltildi mi bilmiyorum ama markaya karşı dediğim gibi biraz mesafeli yaklaşıyorum. İçerik olarak da orta seviye diyebilirim. Bir ara tanıtım amacıyla fazlasıyla içerik olarak övüldüğünü görsem de içeriği orta kararda. Hayvansal içeriği bir tık fazla olabilirdi. Örneğin dediğim ton balıklı kısır mamasında %26 kurutulmuş ton balığı var. İyi fakat bunun dışındaki geri kalan hayvansal destekler az. Et kaynağı olarak sadece %26 kurutulmuş ton balığı içermesi bence yeterli değil, biraz daha fazla hayvansal içerik olmalıydı. Örneğin ciğer, yumurta gibi destekler beklerdim. Ya da en azından taze et olabilirdi. Ayrıca ana yağ kaynağı olarak domuz yağı kullanmaları da bir eksi yönü. Bazı kişiler domuz içerdiği için dini gerekçeler yüzünden mamayı almak istemiyor. Ben bu taraftan değilim, mamanın besinsel değeri yüksek olduktan sonra içerikte bir miktar domuz içerebilir sorun etmem, ki şuan ithal mamaların ve veteriner serisi mamaların neredeyse çoğunda içeriğin belli yerlerinde domuz kullanılır. Ama ana et kaynağı sadece domuz olan bir mama tercih etmezdim çünkü sadece tek başına domuz etinin besinsel değeri düşük kalıyor. Faydalı ve çeşitli bir sürü farklı et kaynağı varken onların tercih edilmesi daha iyi olur. Exclusion mamada ise direkt ana et kaynağı domuz değil burası iyi ama mamanın ana yağ kaynağı olarak sadece domuz yağı seçilmesi bana göre eksisi çünkü besinsel değeri düşük, ucuz yollu bir yağ çeşidi. Ya direkt hiç kullanılmasaydı, kümes hayvanları yağı gibi besinsel değeri yüksek yağlar tercih edilseydi. Ya da kullanılacaksa da örneğin Sanabelle mamalarda olduğu gibi sığır yağı, kümes hayvanı yağı ve domuz yağı birlikte bu şekilde kullanılsaydı. Besinsel değeri yüksek kümes hayvanları yağı ve sığır yağının yanında bir miktar domuz yağını sorun etmezdim. Aksine böyle olması çeşitlilik katmış derdim. Ama tek başına sadece domuz yağı içermesi dediğim gibi bana göre eksi taraflarından biri. Kısaca başta dediğim sorundan ötürü pek güvenimi alamadığı için ve içerik olarak da üst kalite bir içerik göremediğim orta kalite bir içerik gördüğüm için başka alternatif mamalar varken ben şahsen Exclusion'u tercih etmezdim.

• Britcare:

Britcare mamasına gelirsek ise en özet şekilde iyi içerik, iyi çeşitlilik fakat çoğunlukta olan ishal şikayeti derim. Özellikle içerik kalitesi ve aroma çeşitliliği konusunda başarılı bir mama. Hayvansal içeriği gayet iyi, taze ve kurutulmuş et kullanılması güzel, ciğer gibi besleyici ilavelerin olması da güzel. Aynı zamanda bitkisel deskeleyici ilaveler de var. Kızılcık, papatya, iğde gibi. Hepsi güzel ama mamanın en büyük sorunu bayağı çoğunluk bir kesimde ishal yapıyor olması. N&D, Acana, Orijen, Natures Variety, Sanabelle kullandım ve hiçbirinde ishal gibi sorun yaşamadım fakat Britcare mama kullandığımda kedim çok fena ishal oldu. Sensitive mamasında yumuşak dışkılama oldu, başka bir çeşidinde ise direkt tamamen ishal oldu. Bu markada düzgün dışkıladığını görmedim. Sadece bende böyle bir sorun olsa anlarım sonuç olarak her kedi farklıdır, belki de sizin kedinize iyi gelir bilemeyiz ama bu ishal şikayetinin sadece bende olmadığını çoğu kişinin bu sorundan şikayet ettiğini bilin. Bu ishal, olduktan sonra kolay kolay da düzelmeyen cinsten bir ishal. Sürekli ishal olması da kedinin yeteri kadar besini alamaması ve ayrıca içerikten gelen vitamini ve besinsel maddeleri değerlendiremeden vücuttan atmasına sebep oluyor. Denemek isterseniz deneyin tabi ama ishal yaparsa mama elinizde kalacak. Bu kadar ishal şikayeti olan bir mamaya ben direkt geçmezdim, sürekli kullandığım memnun kaldığım bir mamayla devam ederdim Britcare denemek istersem de küçük paketlerde alıp azar azar kullandığım mamanın arasına ekleyerek duruma göre kedime iyi gelirse geçiş yapardım.

• Sanabelle:

Son olarak Sanabelle'ye de değinmek istiyorum. Sanabelle bana kalırsa içlerinden en oturaklı içerik dengesine sahip olan mama, genel olarak pek şikayete rastlamadım. İçerik kalitesi başarılı. Kendi kedim için de Sanabelle'nin yetişkin mamasını kullandım, kullanıyorum. Taze et içermesi; ciğer, ciğer unu, somon yağı, balık unu gibi çeşitli hayvansal içeriklere sahip olması güzel. Güven veren bir Alman markası. Ama açıkçası markayı beğensem de özellikle kısır mamasını pek beğendiğimi söyleyemem. Sanabelle'nin kısır kedi maması ile No Grain yetişkin maması tahılsız, geri kalan mamaları düşük tahıllıdır. Düşük tahıllı mamalarında pirinç ve pirinç unu varken dediğim tahılsız mamalarında pirinç yerine patates ve patates nişastası kullanılıyor. Genel olarak tahılsız mamaların protein oranı daha yüksek oluyor gibi bir düşünce var ama Sanabelle'nin bu tahılsız kısır mamasında protein ve yağ oranı bana göre çok düşük kalmış. %29 protein ve %9,50 yağ içeriyor. Bu değerler bayağı düşük kaldığı için de mamanın karbonhidrat oranı yani nişasta oranı artıyor. Örneğin Sanabelle Sensitive Kuzulu yetişkin kedi mamasında %26 karbonhidrat varken bahsettiğim kısır mamasında yaklaşık %40 karbonhidrat bulunuyor. Bu kadar fazla karbonhidrat içermesi iyi değil, kilo aldıracaktır. Ayrıca L-karnitin ilavesi bu mamada yok. L-karnitin yağ yakımını hızlandıran özellikle kısır kedi mamalarında kilo kontrolünü sağlamak için eklenen bir vitamin ilavesi. Bu mamanın içerisinde L-karnitin olmaması ve karbonhidrat içeriğinin yüksek olması dediğim gibi kedinize kilo aldırabilir. Ayrıca bu kısır mamasında diğer mama çeşitlerinden %5 daha az et bulunuyor ve aroma çeşitliliği de yok. Sadece tek bir çeşit kısır kedi maması var. Sanabelle'nin yavru ve yetişkin mamalarını öneririm, tavsiye ederim güzeldir ama kısır mamasının içeriğinden çok analiz değerlerine baktığımda kısır mama olarak Sanabelle'yi pek beğendiğimi söyleyemem.

• Farklı Alternatifler:

Kısır kedi maması olarak bu bahsettiğiniz mamalardan ziyade yine aynı segmentte Bozita daha iyi bir tercih olur. Bozita İndoor Geyikli kısır kedi mamasına bakabilirsiniz. Tahılsız bir mamadır. Protein ve yağ içeriği dengeli, karbonhidrat içeriği de normal diyebilirim. Tavuk eti, geyik eti, sığır proteini, balık unu içermesi güzel. Hayvansal içeriği çeşitli. Ayrıca L-karnitin içeriyor olması kilo kontrolünü sağlamada da etkili olacaktır. Tahılsız mama olarak önerebilirim. Yukarıda tahılsız mama istiyorum demişsiniz ama eğer yine de bir ihtimal tahıllı mama düşünürseniz Optimeal de fena değil farklı bir alternatif olabilir belki. Dana Etli ve Sorgumlu kısır kedi mamasına bakabilirsiniz. Dana etinin yanında hindi eti ve tavuk eti de içeriyor olması hayvansal içeriği çeşitlendiriyor. Aynı zamanda ciğer, kızılcık, hodan yağı, beta glukan, probiyotik, ısırgan otu, kekik, dulavrat kökü gibi bayağı çeşitli besinsel ilaveler yapılmış, bu konuda beğenimi aldı. Ama eksi yanı da dediğim gibi tahıllı bir mama olması. Tahıl olarak sorgum iyi bir tahıl kaynağı bunda sorun görmüyorum fakat mısır ve mısır gluteni içermesi işte eksi yönü. Yine de Proplan mamanın içerisindeki buğday, mısır, buğday gluteni ve mısır glutenin yanında Optimeal daha iyi kalıyor. İçeriği de kesinlikle daha çeşitli. Bir şans verilebilir. Tahıllı mama düşünecek olursanız Optimeal'e bir bakın derim.

Tahıllı mama istemezseniz de tahılsız olarak dediğim gibi Bozita iyi bir tercihtir, size Bozita'nın dediğim mamasını tavsiye ederim. Bütçe arttırabilirseniz yine tahılsız olarak Nature's Variety de güzel bir tercih olur. Fiyat olarak bu segmentte olmadığı için bahsetmedim ama bütçeniz varsa Nature's Variety içerik ve kalite olarak tam anlamıyla üst segment bir mamadır. İlla bu dediğim mamalar arasından alacağım, hangisini tercih edeyim derseniz de karbonhidrat oranı fazla olmasına rağmen en azından içeriği oturaklı, sorun yaratmayan, şikayeti az olan bir mama olduğu için Sanabelle diyebilirim. Ama öncelikli tercihim yine tekrarlayayım Bozita mama olur.

Poncinim merhaba bende biraz araştırdıktan sonra bozitaya karar verdim ama geyikli mamasını bulamadım stoklarda 10 kg tavuklu düşünebilirim gelmezse çom tesekkur ederim bilgilerini paylaştığın için