Kedim Bana Saldirdi

mei

Kedim 4 aylik. Sabah uyandigimda cok hareketliydi ve surekli bir yerlere atlayip zipliyordu. Mutfaga gidip miyavladi, annem su istedigini sanip ya sen su mu istedin dedi sadece. Hemen garip bi sekilde her yerini kabartip salona kacti. Ben salonda yemek yerken bir anda koluma saldirdi. Hic tepki vermedim, kolumu falan cekmedim gayet sakindim. Resmen kolumu koparmaya calisti. Canim cidden yaniyor, her yerim kabardi. Kedimle elimle oyun oynuyordum ben, yeni yeni biraktirmaya calisiyordum. Oyunlarimizda asla bu kadar isirmazdi, hayir diyince genelde birakirdi. Baska ne yazmaliyim bilmiyorum lutfen yardimci olun. Evde kucuk kardesim var. Napicam ben?

13 CEVAP

Cennet29

Odaya kapatmak bapırıp çağırmak hiç bir işe yaramaz o bi hayvan... Hiç sevmiyorum şöyle önerileri odaya kapatınca ağlayıp üzülecek orda aklı mı kesiyo hayvanın hayret bişey ya.. Kedi oltası alacaksını, küçük peluş oyuncak alacaksınız oynatacaksınız onlarla. Yazdığınız şeyler saldırı değil normal yavru bir kedinin şımararak oyun oynaması. Kediler birbirleriyle böyle oynuyor. Daha küçük ve enerjisi yüksek. Her gün 1-2 saat oyun oynatın. Oyuncaklar alın ona en seveceği şey olta ve peluştur. Isırmak isteyince peluşa ip bağlayın ona uzatın onunla eğlenecek size ilgisi azalacak

Emirrckr

Bu bir saldırı değil,
Kediniz enerjisini atamamış ve zaten özellikle sabah saatleri en enerjik oldukları vakit.
Haliyle sizinle oynamaya çalışmış ama birikmiş enerji yüzünden biraz sert davranmış diyelim.
Isırmayı çok seviyorsa peluş oyuncak öneririm,
Elinizi ısırdığı an sesli bir tepki gösterin ve evdeki herkes aynı tepkiyi versin.
Mesela yavru kediler kardeşleriyle oynarken,ısırdıkları zaman kardeşi miyavladığı an kendini geri çeker ve oyunu bırakır.
Sesli bir uyarı gerekiyor.
Ancak bu uyarıların dışında elbette kediniz henüz küçük bir çocuk.
Bol vakit ayırıp oynatmanız gerekiyor.
Epey yorulması lazım.
Özellikle sabah ve akşam saatlerini tercih edebilirsiniz,daha istekli oluyorlar hem.

Minminik

kızacaksınız öğreteceksiniz, bu hareketleri yaptığında oynamayı bıakıp gerekirse odasına kapatacaksınız, şşt sesini öğretin.elinizi hareket ettirdiğinizde oyuncak zannediyor, daha bebek olduğu için enerjisini atması lazım saatlerce oynayacaksınız

Merhabalar,.öncelikle çok geçmiş olsun. Kimi kediler getçekten çok hareketli ve oyuncu olurlar, enerjilerini atamadıklarında, ilgisiz kaldıklarında, hatta çok kimi zamanda oyundan çok yorulunca agresif olup ısırma yapabilirler. Benim oğlum 2,5 ayliikken geldi ve şuan 6 yadında hateti yeni yeni azalmaya başladı, bildiğiniz hiperaktif bir kedidir. Size tavsiyem ve benim uyguladığım sert ses tonu ile hayır demeniz fakat anlaşmada dinlemez bundanda neredeyse eminim. Elinizi ısırarak oynatmayın, bütüdükçe çene kasları daha kuvvetlenecek ve daha sert ısıracaktır. Ben böyle zamanlarda hayır diyerek elime bir kere kolonya döktüm , nefret eder, bir dahakinde hayır diyerek şişeyi göstermem yetmişti. Ayrıca şu şişeni gösterip hayır diyincede ısırmayı bırakır

Cevabım uzun olacak ama umarım faydası olur diye yazıyorum. Benim oğlum anlattığınız davranışı genelde ilgi istediğinde, beni kıskandığında yapar bende misafir dahi olsa evde onları bırakır onunla oynarım, yorulur sakinleşir, bazen de sevdiği mamalarla ödüllendiririm güzel oynadı diye, mutlu olur.. ama inanın hala tek başına uyumak istemez ve onu uyutmam için üzerime atlar , beni ısırarak yönlendirmek ve odamıza gitmek ister tabii ben artık bakışından derdini anladığım için sorun olmuyor. Ama kızmak, sert davranmak çözüm olmaz, tatlı sert hayır diyin ama kediler inatçıdır istediğini yaptırmak derdi muhtemelen dinlemez, ne istiyorsa onu anlamaya çalışın,yi gözlemleyin.6.aydan sonra kızgınlığa girebilir, huyu değişebilir, aksilikleri artabilir, bunları yaşamamk içinde mutlaka kısırlaştırın vakti gelince yoksa o süreçtede canınız çok sıkılabilir

gizmssahinn

Ona kedi naneli büyük peluş oyuncaklar alabilirsiniz onları tekmelemeyi öğrenir belki ama 4 aylık kedilerde bu normal bence. Eğer yalnız kalıyorsa evde ona da tepki veriyo olabilir

mei

Cok hareketli, daha demin onu severken mirladi. Daha sonra gozleri kocaman oldu ve elimi isirmaya basladi. Dun onunla cok ilgilenememistim. Yorgundum onunla oyun oynarken uyuyakalmisim. Son gunlerde de duzeni degismisti. Sabahtan aksama kadar evde olmuyordum. Baska ne demeliyim bilmiyorum. Belki bunlarla alakasi vardir diye yaziyorum. Cidden disleri daha buyuk ve sivri olsaydi her yerim kanardi. Birde kedimle nasil daha farkli oyun oynayabiliriz? Illa bir seyleri isirmak istiyor. Ona isirmasi icin oyuncak falan yaptim ama cok ilgilenmedi acikcasi. Beni degil de baska seyleri isirmasi icin ne yapmam lazim?

Cennet29

İstemediğiniz bişey yaptığı zaman biraz yüksek sesle şşşş diyin. Abartmamak ve hayvanın ödünü patlatmamak şartıyla tabi. Zamanla siz yaptıkca bunun hayır oldugunu anlayacak. Her şeye zırt bırt şşşş derseniz bundan da anlamaz sadece yanlış bişey yaptıgı zaman demelisiniz

mei

@Cennet29 Cok tesekkurler 🩷

blue_hpood

kedinizin enerjisini atmasını sağlayın. kolunuzu ısırdığındaki sakinliğinizi koruyun ve şşşş diyerek uzaklaşın. elinizle oynatmayın. henüz dört aylık, bu da aşırı enerji demek. gün içerisinde 2-3 saat oyun oynamalısınız.

mei

Eve geldigim gibi ona isirabilecegi yeni bir oyuncak diktim. Su an onunla oynayip fiti fiti yapiyor. Farkli farkli oyuncaklar almam lazim sanirim cunku kolayca sıkılabiliyor :( Herkese cok tesekkurler bu arada 🩷

EmineDemir

Sopalı oyuncaklar kullanbailirsiniz. Özellikle küçük kardeeiniz daha yakın temas değilde o tür oyuncaklarla oynatirsa hem enerjisini atar yorulur hemde odağı elinizden çıkar oyuncağa döner

Venusss0

Matatabi cubuğu alabilirsiniz