Kedim Çok Zayıfladı

Patimimi

Kedim mama yemediği için birkaç kez mama değiştirmek zorunda kalıp bu arada geçmeyen kronik ishale yakalanmasıyla aniden çok zayıfladı şuanda 3 kg. Tavuk göğsü, hindi vs gibi evden şeyler verdiğimde iştahı çok yerinde. Ama mamasını ağzına sürmüyor. Bağırsak yorgunluğu ve ishal durumundan dolayı royal gastro mamaya geçmiştik fakat sayıyla yiyor. Aç kalmasın diye evden yemek vermeye başladım. Böyle giderse daha da zayıflayacak. İshali yeni geçtiği için tekrar mama değiştirmeye çok korkuyoruz. Değiştirirsek hangi mamayı veririz ve yine yemezse diye de korkuyoruz. Lütfen yardım, gitmediğimiz veteriner kalmadı :(

12 CEVAP

Ahudr

kuru mama yemek istemiyorsa bir sure evde tavuk ciger hindi vs pisirip verin yada maddi olarak musaitseniz rawforus ve benzeri markalarin freeze dried urunlerinden kullanin.Dislerinde bir sıkıntı var miydi veterinerler kontrol etmistir illaki kuru mamayi genelde o sebeple de yemek istemiyorlar bazen

Cennet29

Hemen gastrointestinal mamaya geçmeniz lazım. Aynı sorunu yaşadım ve ancak gastro mama ile düzeldi şükür. Tamamen iyileşiyor veterinerden alın kullanın

Cennet29

Eksik yazmışım devamını ekliyorum

Hemen gastrointestinal mamaya geçmeniz lazım. Aynı sorunu yaşadım ve ancak gastro mama ile düzeldi şükür. Tamamen iyileşiyor veterinerden alın kullanın

Devamı

Markadan markaya da gastro mama fark ediyor. Mesela sizin aldıgınız markayı sevmemiş olabilir. Unıque ve vet life öneririm. Seçici kedim ikisini de severek tüketiyor. Benimkide açlıktan ölse yemezdi kemikleri sayılıyodu. Sonra sevdiği mamayı bulunca toparladı uzun süredir unıque gastrointestinal kullanıyorum bu ay vet life gastrointestinal mamaya geçtim vu daha da cezbedici bi aromada bence. Şans verin. Eğer maddi imkanınız varsa kedinizi detaylı bi kontrol yaptırın belki başka bir derdi vardır

Ahudr

4.aydan beri zaten sikayetleriniz varmis o kediye o kadar tahlil vs yapipta teshis koyamayan veterinerlerinde ........ yani.Umarim tez vakitte sagligina kavusur dualarimiz sizinle.Veterinerinize danisip önerirse takviyelerden viyo renafelin de kullanmayi dusunun viyonun urunleri cok basarili

Anonymus985465

Çok üzüldüm. Başınız sağolsun.
2 sene önce Ağustos'ta ben de evladımı 9 yaşında kronik böbrek yetmezliğinden kaybettim. Aslında evladıma hiçbirşey yediremediğimden gözümün önünde eriyererek açlıktan öldü.
Biz maalesef ilk klinikte çok kıymetli zamanı kaybettik. Erken teşhis çok önemli. Her kedi sahibine SDMA testini öneriyorum. Standart biyokimya da erken teşhis mümkün değil.
Sebepler arasında kaliyesiz kuru mama, ilaçlar, aşılar, soğuğa/neme maruz kalma, enfeksiyonlar (özellikle erkek kedilerde idrar yolları).
Tek tesellimiz, evlatlarımız artık sonsuz huzur diyarındalar.
https://cathospital.com.tr/post.php?pId=534&ptype=blog

Anonymus985465

Çok seçici olan ve idrar yollarıyla ilgili sorun yaşayan oğlum sadece tıbbi virbac mamayı yemişti.
Ayrıca swiss'in dia vet pastesini öneriyorum.
Bağışıklığını güçlendirmek için viyo imune.
Ancak dışkı testiyle isgalin nedeni tesbit edilebilir.
Ayrıca iştahsızlığın nedeni böbrek yetmezliği olabilir.
Kesin teşhis için SDMA testi öneriyorum.

Ahudr

Bu arada kediniz kisir mi ve mama degisimini direk mi yaptiniz kademeli mi

Patimimi

Aslında pek çok test yaptırdım. Hiçbir hastalık bulunamadı, değerler normal çıkıyor.
Mama değişimini kademeli bile yapmaya çalışsam içinden seçerek yeni mamayı yiyor. Genelde ilk heves bir kaç gün yedikten sonra bırakıyor.
Bu durum bizi maddi olarak da çok yordu.
Sadece tavuk, hindi yerse de böyle de vitaminsiz mi kalır diye korkuyorum.
Swiss paste i nereden alabilirim internette bulamadım. Teşekkürler herkese cevaplar için

Ahudr

Tavuk hindi vs yediginde eger sindirim sorunu olmuyorsa (kakası normalse )vitaminsiz kalmaz merak etmeyin cunku mamalarin icerigine de dogal vitaminler kalmadigi icin ekstra vitamin takviyeleri yapiliyor yani o zaten yedigi gercek etlerden gereken vitaminleri alacak arti ekstra olarak vitamin macun takviyelerinden yararlabilirsiniz. En azindan bir sure boyle devam edin benim kedimin de suan bazi sorunlari var kuru mama da yemiyor size onceki yazida da yazidigim freeze dried mamalardan veriyorum onlari bayilarak yiyor en azindan bu sure zarfinda yememeye bagli baska sorunlar olusmamasi icin deneyebilirsiniz.Daha sonra tekrar farkli mama arayislarina gecersiniz ben de oyle yapacagim :) He ama et yediginde de ishal sorunu devam ediyorsa bu sefer gastro mamalarin yaş versiyonunu yedirmeyi deneyin

Coconutbey

Böyle ishal durumlarında gastro mama kullanmanız lazım ve en az 6 ay kullanmanız lazım yoksa tekrar eder. Öyle çabuk geçen bir durum malesef ishal ve çok sıkıntılı bir durum. Ve başka yemekler verirseniz gastro mama dışında onlar da ishal yapar.

Patimimi

Güncelleme: tanıdığımın tavsiyesi ile çok iyi bir veterine götürdüm kedimi. Böbrek yetmezliği çıktı, serum bağlandı. Birkaç gün daha gidip geleceğiz serum için. Sol böbrek büyümüş sağ ise küçük. Daha önce böyle birşeyle karşılaşan oldu mu? Çok korkuyorum birşey olacak diye. Zayıflık halsizlik hepsinin sebebi böbrekteki problem karaciğeri de pankreasi da etkilemiş ve komple bir hastalık hali oluşmuş. 6.5 yaşında böyle olmasının erken olduğunu söyledi veteriner bilemiyorum. Maddi açıdan da çok zor birsürü test, tahlil. Günlerce serum parası. Bilmiyorum umut var mı ama umarım iyileşir küçük kuzum

Patimimi

Güncelleme: Bu sabah küçük yavrumuzu kaybettik. Daha fazla direnemedi, çok acı çekti. Şimdi ise melek oldu..