Kedi Sevmeyen İnsanlar Hakkında?

Mia_____

Merhaba arkadaşlar bugün bi konuyu merak ediyorum sizinle de paylaşmak istiyorum. Kedi sevmeyen ve kediden korkan insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?? dün erkek arkadasimin ailesiyle tanıştım kız kardeşi falan ben kedileri sevmiyorum dedi küçücük kedi geldi yanımıza yavru daha 2 aylık falandı ben kalkıp yanına giderken tiksinir gibi hareket yaptı diğer kuzeni falan da aynı şekilde davrandı çığlık atıyor tiksiniyor falan. Bana bir garip geldi ve bana aşırı garip geliyor böyle çok fazla tepki vermeleri falan. Hani neden sevmiyor olabilirler bu konuda fikri olan yazabilir mi ya da bir insan kediden neden korkar ? Gerçekten anlayamadım ve kendimce saçma buldum sinir oldum. bizim ailede de tam tersi sadece kedi değil hayvansiz yapilmaz evde hem kuş hem kedi hem balık var kocaman akvaryum var. Kedileri de ekstra seviyoruz hele ben ve ananem . Ananem de diyor ki hayvan sevmeyen insanlari da sevemez diyor ne kadar katılıyorsunuz buna ? Ben böyle aşırı tepki verenleri cidden çok itici buluyorum ve empati de kuramiyorum bilmiyorum ben aşırı sevdiğim için midir nedendir bazen kedimin suratına bakıp güzelliğine aglayasim geliyor sadece kendi kedim için de değil bu.. bu konuda hakkında görüşlerinizi merak ediyorum

14 CEVAP

gizmssahinn

Hayvan sevmeyen insan sevmez bence de. Travması olabilir korkabilir ama bu sevmemesi veya tiksinmesi için asla bir neden değildir. Dünyada yaşayan nefes alan sadece insanlar, çocuklar yok. Bu tür insanlarda vicdan olduğunu zannetmiyorum. Bugün böyle tiksinme hareketi yapan bir insan yarın dışarda onu rahatsız eden bir kediyi köpeği de tekmeleyebilir. Bence bu hayatımıza alacağımız insanlarda dikkat edilmesi gereken çok önemli bir özellik. Yaşadığım binada hiç kedi seven insan yok kedi beslememize de karışırlar hatta. Bu tür insanlardan uzak durmalısınız çünkü daha konuşamayan tek derdi mama ve biraz sevgi olan masum hayvanlara karşı bile merhameti olmayan bir insanın kimseye merhameti olabileceğini düşünmüyorum. Abarttığımı düşünen olabilir ama böyle bence bu olay.Belki şimdi görmezden gelebilirsiniz ama bu insanla hayatınızı bir ömür boyu birlikte devam ettirme kararı aldığınızda nasıl görmezden geleceksiniz bir de bu şekilde düşünün

gizmssahinn

Ayrıca yüksek ihtimal siz de bir kediye sahipsiniz bence bunu bildiği halde tiksiniyorum demesi de bir garip. Korktuğunu belirtebilir veya sizden yardım isteyebilirdi alışmak konusunda normal olan buydu maalesef :/

AhsenAise

Adana depreminde evimizi taşımamız gerekti,ev bulmakta bir hayli zor du, istediğimiz gibi bir ev bulduk ev sahibi hanımefendi kedimiz olduğunu duyunca epey yüksek tepki gösterdi,( çok Korkuyorum,çocukken kedi saldırdı vs ) hanımefendi benim kedim dışarı çıkmıyor kendi selameti için sokak ,bahçe gibi yerlere çıkarmıyoruz sizde bize gelmezseniz sorun olmaz di ama teşekkürler deyip vazgeçtik ,zorlu iki aydan sonra Allah'a şükürler olsun ki kendisi de kedi besleyen bir ev sahibi nasip etti Rabbim,
Bize inanılmaz gelse de gerçekten korkuyorlardı,benim tırtıl görünce bayilmam gibi,bazısı da sırf ilginç olmak adına saçma sapan reaksiyon gösteriyor
Hayatımda böylesi insanlara yer yoktur
Kendince haklı da olsa haklılığı beni ilgilendirmez

Mia_____

Gerçekten bana da çok çok garip geliyor çok itici geliyor ya bi insan tamam benim kadar aşırı sevmeyebilir ama tiksinmek falan nedir Allah aşkına anlayamadım. Aşırı itici geldi kafama takıldı ve erkek arkadaşımın ailesi yani erkek arkadaşım seviyor ama kız kardeşi kuzeni falan çok garibime gitti gerçekten garip garip hareketler sanki yicek hayvan bunları yani şaka gibi

stellabennett

hayvanlara karşı olan fobiler birebir yaşanan ya da başkasında gördüğü travma ve benzeri olaylarla oluyor sanırım mesela babam küçükken çöp tenekesinden çıkan kedi üstüne fırlamış bu da onda bir korku oluşturmuş o zamandan beri korkuyormuş küçükken de bana bu olayı anlatmıştı ve o korku bende de başlamıştı hayatımda hiçbir kediye dokunmamaya çalışıyordum kaçıyordum sonra bir gün bahçemize bir kedi geldi hep kendini sevdirmeye çalışıyordu o kadar tatlıydı ki ilk dokunduğum kedi oydu şu an hayatımda değil maalesef ama ona çok şey borçluyum 😢❤️ açıkçası başlarına aşırı aşırı kötü bir olay gelmediyse kolayca yeniliyor bu durum kedilerden kaçan insandım şimdi kedimin ağzını yüzünü öpüyorum 😮‍💨

Mia_____

@coconutbey tabiki haklısınız zaten ani tepkilerde pati atma vs. Korkmak gayet normal ben sadece tiksinme tarzı hareketlerden ve bi hayvanı direkt sevmiyorum demelerinden rahatsız oldum. Sinir oldum biraz da...

Ketonmanya

Merhabalar.

Nişanlımın, biz henüz arkadaşken evinde bir kedisi olduğunu öğrenmiştim. Bir insanın evinde kedi besliyor oluşu bile benim o kişinin gerçek bir hayvansever olduğunu düşünmem için yetmiyor ama maalesef. Dün de bir soruya verdiğim cevapta belirtmiştim, ortalık 'kendihayvanınısever'lerden geçilmiyor. Ona kedisiyle ilgili detaylı sorular sordum. Kedisini anlatırken o kadar heyecanla ve gözleri parlayarak konuşuyordu ki, o an tamam dedim, bu kişi gerçek bir hayvansever. Ya olmasaydı? Olmasaydı "biz" olmazdık, bunu çok iyi biliyorum. Bir siyasi görüşü, bir de hayvanlara uzak oluşu. Bu iki şey benim için kırmızı çizgidir. Aşkımdan ölsem bile olmaz diyemiyorum, çünkü böyle birine aşkımdan zaten ölmem. :) Her neyse, işler ciddileşmeye başladığında ailesinin kedilerle arasının nasıl olduğunu da sordum, neyse ki onların da kedilerle arası iyi çıktı. Hatta annesi onu aradığında önce Çiko'nun nasıl olduğunu soruyordu. Fakat en yakın arkadaşlarından biriyle, kedilerle aynı ortamda bile bulunmaya dayanamayan biriyle beni tanıştırmak istedi bir gün. Öncesinden de uyardı beni ama. "Kedi mevzusu açılmasın diye uğraşacağım ama olur da açılırsa ve kedilerle ilgili abuk subuk bir laf ederse sen aldırma, gül geç, olur mu?" dedi. Ben o buluşmaya gitmedim, o arkadaşıyla da hâlâ tanışmadım. Benim hayvan sevmeyen kimseye susup, gülüp geçecek kadar saygım yok çünkü. Bu olaydan sonra da nişanlım benim bu konudaki hassasiyetimi tamamen anlamış oldu ve bana saygı duymayı seçti. Seçmeseydi şu an hayatımda olmazdı. Kimseye zorla hayvan sevdirecek değilim ama hayvan sevmeyen de gitsin, kendi köşesinde sevmesin bir zahmet. Etrafımda asla dolaştırmam öyle insanları. Evime gelecek insanlara da ayıp mayıp dinlemeden evimde üç tane kedi olduğunu, onları hiçbir koşulda bir yere kapatmayacağımı, eğer rahatsız olacaklarsa hiç gelmemeleri gerektiğini en başından açıkça söylüyorum. Gerekirse dışarıda buluşuruz sorun değil. Ama benim hiçbir misafirim, evlâtlarımdan daha saygıdeğer değil. Bundan dolayı beni sevmeyecek, itici bulacak olan varsa da lütfen çekinmesin.

Geçmişten travması olabilir, korkabilir de, ben de küçücük böceklerden korkuyorum, normal karşılarım ama yine de benden uzak, Allah'a yakın bir yerde yaşasın bu korkusunu. Ben hayvanlarla kurabildiğim empatiyi insanlarla, özellikle de böyle insanlarla kurmayı hiç beceremiyorum çünkü.

Bol patili günler dilerim.

selinay41

ayy yok ben yapamam kedisiz bir hayat düşünemiyorum hayvan sevmeyen insanla mümkünatı yok ilerde evlendiğinde diyelim evde kedin köpeğin olduğunda hadi eşin birsey demezse ailesi evinize geldiğinde bu tip hareketler devam ederse sıkıntı

aslihan_e

Aileleri yüzünden öyleler. Anneleri o şekilde yetiştirmiştir. Belki kendisi rahatsız olmuyor seviyor da olabilir ama çocuklara o sevgiyi verememiş. Benim ablam kedileri biraz sevdiği için kızını da öyle büyüttü. 3 yaşında yeğenim oyuncak kedisi olmadan uyuyamaz, kedi görünce bayılıyor. O çocuğun kedi sevmemesine imkan yok mesela. Benim de böcek fobim var, kediden korkan insanı bir nebze anlayabilirim, belki çocukken travma yaşamıştır derim ama tiksinenleri anlayamam. Ben böcekten korkarım üstüme gelirse ama iğrenmem asla, görünüş olarak tiksinmemi gerektirecek bir durum yok çünkü. Uzaktayken bana ne zararı var. Çığlık atmak nedir, kedi sanki kovalıyor mu da. Sanırım cool olduklarını sanıyorlar, halbuki rezil olmuşlar.

Mia_____

Evet haklısın belki de bir travma yaşamıştır benim başıma bu konuda bi şey gelmediği için hani belki de anlayamıyorum ama tabi korkabilir insan ben köpekten de korkmam bir köpek havlayarak yanima gelse yine korkmuyorum belki ondan dolayı garip gelmiş olabilir. Ama tiksinir gibi hareket yapması ve ciddi ciddi sevmiyorum kedileri demesi beni sinir etti itici buldum hani korkmak ayrı sevmemek ayrı hayvan sevmemek nedir sevmiyorum diyo rahatça..

Coconutbey

Ya küçükken kedi tırmalamış korkmuş olabilir ya da ailesi yüzünden olabilir ben saygı duyuyorum ama aslında yenilmeyecek bir durum değil. Kendimden örnek vereyim ben küçükken teyzemin kedileri vardı evde beslerdi ben çok sıkıştırmışım ve benim suratımı kedi tırmalamış sonra çok korkmaya başlamışım. Aradan yıllar geçti kardeşim kedi sahiplendi ve yavruydu zamanla dokunmaya sevmeye alıştım ve ben de bir cesaretle kedi sahiplendim eşimin de desteğiyle tabiki. Şuan hiç korkum yok şükür ama tabi bazen sokaktaki canlar ani şekilde ısırma pati atma gibi hareketler yapınca hafif tırsmıyo değilim :))

blue_hpood

ben izmire ilk geldiğimde evde hamam böcekleri vardı ve resmen travma hâlini almıştı, gördüğüm zaman ağlıyordum. iğrenç, tiksindirici buluyordum ve öyle sinirlerim bozulmuştu ki ev içerisinde habire yerlere, tavanlara bakıyordum. bir nebze anlayabiliyorum. bilimsel sebebini bilemiyorum, mesela örümcekten yılandan korkmanın makûl sebepleri var fakat kedi köpek.. bilemiyorum. belki bu da genetiktir. ben böcek görünce acayip tiksinti duyup kaçan bir insanım, öyle ki titreme falan oluyor, tüylerim diken diken oluyor. aynısını kedi için de yaşabilenler olabilir fakat bence aşılamaz bir şey değil. böyle insanlar aşmak isterse aşmalarına yardımcı olunabilir. ha sinirimi bozuyor mu, kesinlikle benim de bozuyor ama tarantulayı falan eline alanları, evde besleyenleri görünce de benim tansiyonum düşüyor:d

Mia_____

Kedi sevmeyen insan sevemez ve merhameti olamaz bence de . Benim aklıma da bu takıldı rahatça sevmiyorum diyorsa yarın bir gün kolayca eziyet edebilir veya eziyet eden birini görse tepki vermeyebilir.. rahatça sevmiyorum demesi aşırı rahatsız edici bir insanın. Bunu duyduktan sonra kızdan soğudum ama kızın yaşı küçük baya neden sevmiyosun ne zararı var falan dedim elimde değil dedi. Yarın bir gün iş iyice ciddiye binerse ben bu insanları nasıl evime alicam ? (Erkek arkadasim kaç kez Kedimi sevmeye geldi ve mamalar hediyeler aldi gelirken) ama ailesi beni çok sinir etti özellikle kuzeni falan. Merhamet duygusundan yoksun böyle insanlar bence , 2 aylık yavru kedi napabilir ki korkan insanları ben de bir tık anlayabiliyorum ama bi tık anlayabilirim yani ve böyle insanlarla karşılaşmaktan ben de aşırı rahatsızlık duyuyorum çevremde hiç olmasinlar istiyorum bu durum baya sinirimi bozdu kafamı karıştırdı ve benim de çok hassas olduğum bir nokta. Kırmızı cizgim yani bu konuda da fikirlerimi söylerim ilerleyen zamanlardı eğer sorun çıkacaksa benim evime gelmesinler çünkü kedimin asla rahatını bozmam böyle insanlar için

blue_hpood

belki işler ciddiye binerse tam tersi iyi de etki edebilir. benim bayağı nefret ettiğim bir teyzem var, zamanında kedilere işkence ettiğini de bilirim, yüzüne bakmam, muhattap olmam fakat bizim eve geliyordu tabii doğal olarak. geldiği zamanlarda da benim kedimle ufak ufak iletişime geçti ve son zamanlarda bayağı seviyordu, senin sayende kedi sevmeye başladım falan diyordu. böyle insanlara doğrudan karşı çıkmak yerine yaptıklarının yanlış olduğunu açıklayıp görmezden gelmeyi önermek daha mantıklı, bu lazım hayvanlara kötü davranan tanıdığı olanlara. korkuyorsa iğreniyorsa da zamanla aşılabilir bence, benim annem de yavru kediden kaçardı, hayatta tutamazdı, ölümüne iğrenirdi. buraya gelmeden önce benim kedimle uyuyordu:)