Bir Takım Kafa Karışıklığı

Kedi sahiplenmek için ailemi ve esimi psikolojik olarak bu durumda alıştırmak ve kendimi de her türlü mücadeleye hazir etmek için bir canın sorumluluğunu herseyiyle algılamak için okumadığım şey sormadığım soru kalmadı son 6 aydır çünkü çok hassas bir insanım bir evlat ediniyormus gbi davranıyorum bu sürede çok kafa patlatacam ama bunu da yapmam gerekiyor sorum şu yılda üç ve ya dört defa ailemin evinde eşimle beraber bir hafta veya iki hafta kalma gbi durumlarimiz oluyor yani 3 4 ayda bir 1⃣ hafta gbi düşünün bir can sahiplenirsem onu da yanımdan ayirmiycm evde bırakamam gbi geliyor ev çok yakın annemin ama gelip gitsem de yine de benim içim rahat etmez kedim annemlerin evine gittiğinde strese girer mi hemen alışır mi acaba merak ediyorum tabi kedinin karakteri önemli ama genel olarak bir fikriniz var mı bununla ilgili

6 CEVAP

gizmssahinn

Devamlı yapıldıktan sonra alışacağını düşünüyorum ilk defa gittikleri yere tabiki biraz emin olmadan yaklaşabiliyorlar ama kokusuna alıştıktan sonra sorun olacağını düşünmüyorum yalnız bırakmaktan çok daha iyidir çünkü yalnız kaldıklarında stres oluyorlar bu hareketlerine yansıyabiliyor

Bir senedir bin kere düşündün evet ben kararımı verdim ama ailemin eşimin de bu duruma alışması gerek yoksa manen çok yıpranırim her türlü zorluğu bilmem öğrenmem lazım oyuncak değil nefes alan bir varlık alicam evime sonuçta tamamdır artık dediğim güne kadar araştırmaya öğrenmeye devam mesela eşime kapıdaki kedilerin suyunu değiştirmesi ve masalarına vermesi konusunda ricada bulunuyorum ki alışsın bağ oluştursun diye aileme de sürekli kediler ile ilgili sohbet konuları aciyorum

blue_hpood

gerçekten sizi tebrik ederim, çocuk yaparken bu kadar düşünmeyen ‘ebeveynler’ var.
bu biraz karakterine bağlı diyebilirim, benim kedimin mekân, kişi değişikliği vs umrunda olmuyor, bazı kedileri strese sokabiliyor fakat benimki bir yerlerine bile takmıyor:d buna sahiplendikten sonra karar verebilirsiniz, şayet evden dışarıda başka bir ortama gitmekten rahatsız oluyorsa götürmezsiniz fakat böyle anlarda bakabilecek biri olması lazım. bir de kedilerde genelde işler alışkanlık şeklinde yürüyor, ben mesela sokaktan aldım, aldığımdan beri bahçeye vs çıkarıyorum, bu sebeple dışarıdan pek çekinmiyor. şayet ömür boyu maruz kalabileceği negatif durumları, örneğin diş fırçalama gibi, küçüklükten alışkanlık hâline getirirseniz stres olmayacaktır. tabii burada yavruyken sahipleneceğinizi baz alarak konuştum, yetişkin bir kedide de karakteri fazla katı değilse yeni alışkanlık edinmesi mümkün sadece biraz daha sabır gerektiriyor.

Büyük ihtimal yavru bir can sahiplenicem sık sık gidip geliyorum annemlere önce alıştırmak için evde tasma ve çanta alistirmasi yapar sonra bir iki saatlik ziyaretler için götürür getiririm sanırım zamanla o eve de alışır yani aslında iki evim var gbi onu da gezmeye götürürsem arada oraya galiba bir iki haftalık o evde kalmaları tölare eder gibime geliyor

Ketonmanya

Merhabalar.

Öncelikle sizi canıgönülden tebrik ediyorum. Sizin gibi bilinçli birine de sahipleneceği kedisine de sevdiklerine de Allah hastalık, dert, tasa yüzü göstermesin. :)

Yazdığınız gibi eğer kedinizi daha en başından sık sık annenizin evine götürüp ortama alıştıracaksanız sorun olmayacaktır diye düşünüyorum. Bir de şunu söyleyeyim, kedilerin ortam algısı ortamın şekline göre değil kokusuna göre şekillenir, kedilerde temel duyu kokudur genellikle. Bu yüzden kedinizi asıl olarak annenizin evinde duyacağı kokulara alıştırırsanız çok daha rahat edersiniz.

Annenizin evinin yakın olduğunu yazmışsınız. Örneğin kendi evinize, annenizin evinden ona ait bir kıyafet, bir yastık ya da bir örtü getirip kedinizin evde en çok vakit geçirdiği yerlere koyarsanız, annenizin evinin kokusu kediniz için artık yabancı bir koku gibi gelmeyecektir ve annenizin evine gittiğinde orası ona tanıdık gelecektir. Bu da kedinizin stres seviyesini düşürmede çok büyük bir etken. Bir deneyin derim. :)

Bol patili günler dilerim. :)

Evet bu eşya getirip alıştırma konusu baya mantıklı geldi bana çok teşekkür ederim bunu mutlaka uygulayacam inşallah bir yavru evimi senlendirdiginde son