Mantar Aşısı Tekrarlanmalı Mı?

bskrkn

Kedim geçen sene mantar olmuştu ecosin ile yıkayıp tüm evi ve eşyaları dezenfekte ederek son olarak da 2 doz mantar aşısı ile 2 haftada kurtulmuştuk. Bir veteriner mantarın bir kere oluştuktan sonra deri florası her bozulduğunda ya da bağışıklığı her düştüğünde tekrarlayabilecegini, bu yüzden mantar aşısının tekrarlanması gerektiğini söylemişti. Kedimde şimdi yeniden kaşınma ve tüy dökülmesi başladı mantar gibi durmuyor fakat kendi veterinerim de bu sene tekrarlayalım aşıyı bu defa tek doz olarak dedi. Benim kedimde aşı sonrası bir yan etki oluşmamıştı hatta halsizlik bile kısa bir süre olmuştu ama aşı ağır bir aşı karaciğerini yoruyor kedilerin o nedenle emin olamıyorum fikirlerinizi, bildiklerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

4 CEVAP

Cemalchief

Zannetmiyorum

AsumanAtilgan

Bahcede besledigim kedilerin ikisi kulak mantari olmustu (kizariklik ve tug dokulme seklinde) ilk goturdugum veteriner merhem verdi gecmedi, ikinci goturdugum veteriner 10 gun arayla (ama tam 10 gun ne eksik ne fazla) iki doz igné yapti ve gecti.

Coconutbey

Bence bu kaşınma sıcaklardan da olabilir sürekli aşı yaptırmayın derim ben

Patilicns

Bence mantarın bu ay artması sıcaklardan oluyor