Sansar Dadanması Hakkında

stellabennett

bahçemize kediler için hep mama koyuyoruz ama son zamanlarda fark ettik ki mamayı yemeye sansar geliyor nereden nasıl geldi bilmiyorum ama dadanmış bir durumda ayrıca sansarlar kedilere de zarar veriyormuş mamayı bahçeye değil sokağa koysak mahallenin çocukları rahat bırakmıyor bahçeye koysak sansar dadanıyor hem bizi tedirgin ediyor hem de diğer kedilere saldırabiliyor bu duruma ne yapmamız lazım ya

11 CEVAP

blue_hpood

bilemiyorum fakat sansarlar çok tatlı hayvanlar:D
belki mama kabını yalnızca kedilerin ulaşabileceği bir aparatın üzerine koyarsanız sansar çıkamaz ama nasıl hareket ettiklerini bilemiyorum, sadece bir öneri.

Emirrckr

Gerçekten el kol bağlatan bir durum valla,
Aklıma hiç çözüm gelmedi söz konusu sansar olunca :))
Yine de üste çıksın diye yazıyorum.

stellabennett

@blue_hpood tavukların kafasını koparıp kanını emiyorlar kedileri de boğuyorlarmış 😭😭 keşke öneriniz işe yarasa ama kedilerden daha çevik, hızlılar çatıya kadar bile tırmanabiliyorlar

Cennet29

Sansarlar gündüz cok dolaşmıyo diye biliyorum. Akşamdan mama bırakmayın biraz daha erken vakitte yedirin yada yemelerini bekleyin öyle gidin kaplarda mama bırakmayın aklıma bu geldi sadece 😂

aslihan_e

Biz de anneannemin yanına gitmeyi düşünüyoruz yaylaya ama onun evinde kedilerim için yeterli oda yok. Dışarda araba ya da köpek yok, olan bir iki kedi de çok sağlıklı, oraya hastalık gitmemiş, o yüzden kedilerimi gündüz bahçede bırakmayı düşünüyorum ama orda da sansar olduğunu duymuştum, çocukken teyzemin tavuklarını öldürmüştü. Şimdi ben de o yüzden gitmeye korkuyorum. Bu arada annemin çocukluk anısı geldi aklıma. Annemin çocukken bir kedisi varmış. Bir gün dayısı tuzakla yakalayıp öldürmüş hayvanı. Anneanneme "Sonunda tavuklarımın hırsızı vaşağı öldürdüm" demiş. Anneannem de "Ne vaşağı, ne yaptın sen, bizim kızın kedisi o." demiş. Annem çok üzülmüş tabi ki. Yıllar sonra belgeselde görünce onun vaşak olduğunu anlamış, çok şaşırmış ama tavukları onun yediğini de düşünmüyor. 🥲

stellabennett

@aslihan_e yayla yazmışsınız benim beyin köye çevirmiş :(((( sansar psikolojimi bozdu algılaeımm bozuldu wlwpejdnld ama yine de tehlikeli

stellabennett

@Emirrckr cidden öyle :( teşekkür ederim

blue_hpood

tavukları mı öldürüyormuş? kedileri boğabilecek kadar kuvvetli olduklarını düşünmemiştim, gerçekten oha. böyle çevik hayvanlar olduklarını bilmiyordum. yukarıdaki arkadaşın söylediği gibi gece dışarıda mama bırakmamak mantıklı olabilir veya yerken bekleyeceksiniz ama açıkta mama bırakmayın bence. sürekli aynı noktada besin bulurlarsa orayı iyice mesken edinirler bana kalırsa.

AhsenAise

Konudan bağımsız olarak,yazınızı okudum ve sansarin neye benzediğini görmek için arama yapacağım ))
Madem gece çıkıyor lar yemek için sizde en geç 16 da kaldirin mama kaplarini, kolaylıklar dilerim

stellabennett

@Cennet29 kediler de gıcık gibi sürekli sabah yerine gece yemeye geliyolar ama haklısınız deneyim ben bunu teşekkürler

stellabennett

@aslihan_e ya :( çok travmatik bi olay keşke olmasaymış bögle bi şey 😢 ben şehirde yaşamama rağmen sansar geliyor köye hayli hayli gelir bence kedileri bahçeye sokmayın ayrıca köye gece tilki de inebiliyor tavuklar için falan