Yavru Kedim İçin Hangi Mama Önerirsiniz?

LinaSutlac

Merhaba. Daha 6 haftalık Scottish Fold kedim var. Onun için en kaliteli mamayı almak istiyorum. N&D mi Hills mi Royal Canin mi içeriklerini hiç bilmiyorum. Hangi mamayı almalıyım?

14 CEVAP

6 hafta kedi sahiplenmek için çok erken bir süre keşke biraz daha bekleseydiniz, anne sütüyle yeterince beslenememiş olabilir ve bu kadar erken yaşta annesinden ve kardeşlerinden ayırmak davranışsal olarak bir sürü problem yaratabilir dolayısıyla bundan sonraki süreçte iyice araştırmanız iyi olabilir. Mama olarak kendi deneyimlerime göre N&D ve Virbac öneririm. Benim kedime Hills iyi gelmişti ama ben içeriğinden emin olamadığım için kullanmaya devam etmek istemedim. Tüyü kadar ömrü olsun yavrunun :)

Ketonmanya

Merhabalar.

6 hafta, yavruyu annesinden ayırmak için çok kısa bir süre değil mi?

LinaSutlac

Evet ama ben annesinden ayırmadım kediyi başkası 4 haftalıkken sahipendirmiş. Sahiplenen kişi de bakamayıp başkasına vereceğini söylediklerinde ben aldım. Yoksa ben de annesinden ayrıldığı için çok üzgünüm o yüzden ona en iyi şartlarda bakmaya çalışıyorum

Emirrckr

Ek takviye olarakta Gimcat Kitten Paste öneririm.(6.haftadan itibaren başlanıyor.)

LinaSutlac

N&D kitten dedikleriniz tahılsız tavuklu ve narlı olan mıdır?

Ben de biofeline kitten paste kullanıyorum memnunum ona da bakabilirsiniz, ayrıca veterinerlerde de satılıyor bu tarz vitaminler sanırım onlar içerik olarak daha da kaliteli veterinerinize danışıp alabilirsiniz

Ketonmanya

4 haftalık mı? Çıldırmış millet! Hayatının o ilk 4 haftasında da ne kadar anne sütü aldığı meçhul.

Size tavsiyem gerçekten kaliteli bir mama kullanmanız, arkadaşlar marka tavsiyesinde de bulunmuşlar zaten. Bir de en azından ek takviye olarak birkaç hafta boyunca kedi yavruları için özel olarak satılan süt tozlarından alıp kedinize içirmeniz faydalı olacaktır. Elbette anne sütünün yerini tutmaz ama daha gelişmekte olan bir bebek olarak gerekli olan vitamini, minerali ve besini yoğun olarak almış olur.

Uzun vadeli bir tavsiye olarak da, cins kediler zaten hastalıklara karşı genetik olarak daha dayanıksızlar, bir de yeterli anne sütü almamış bir yavru olarak yetişkinliğinde bağışıklığı daha düşük olabilir kedinizin. Bu yüzden özellikle aşılarını ve veteriner hekim kontrollerini kesinlikle aksatmamalısınız, maddi durumunuz değişkenlik gösterse dahi vereceğiniz mamanın kalitesinden kısmamalısınız ve kendiniz de kedinizin en ufak hastalık belirtisine karşı ekstra duyarlı olmalısınız. Bu sadece sizin için değil tüm bebekliklerinde az beslenmiş kediler için önemli.

Bol patili günler dilerim. :)

Emirrckr

N&D Kitten hem o narlı tavuklu var hem de morina balıklı,karidesli,balkabaklı var.
Biz balıklı serisini kullandık,genellikle tüy sağlığına balıklı mamalar daha iyi geliyor.

Anonymus985465

Mama seçiminde önemli olan, içeriğindeki et oranı.
Tahıl, katkı maddeleri olmamalı.
Erkekse, uzun vadede idrar yolları için ham kül oranı düşük olmalı.
Bu konuda Josera titiz.

Emirrckr

Gerçekten küçükmüş bu da demek oluyor ki ekstra çaba ve kaliteli mama gerekiyor.
N&D Kitten öneririm biz kedimizde 1 yaşına kadar kullandık ve hiçbir problem yaşamadık.
Kilosu,tüy sağlığı falan gayet yerinde.
Mevsim geçişlerinde tüy dökümü biraz fazla oluyor ama bizimki uzun tüylü belki de ondan kaynaklı.

LinaSutlac

çok teşekkür ederim yorumlarınız için. Evet GimCat paste aldım kullanmaya başlayacağım

LinaSutlac

çok teşekkür ederim yorumlarınız için. Evet GimCat paste aldım kullanmaya başlayacağım

Anonymus985465

Annesinin sütüne ve eğitimine ihtiyacı olan bu yavrucağa lütfen kaliteli kedi süttozu ve haşlanmış tavuk göğsü yedirin.
Yaş mamalar bağırsak florasını bozar ve ishal yapar.
Kuru mama için erken. İlerisi için Bozita ve Josera öneriyorum.
Bağışıklığı için viyo imune tavsiye ediyorum.
Sağlıklı uzun ömrü olsun.

Mivia

Merhabalar nd çok yüksek et ve vitamin değerinden dolayı biraz acı gelebilir en yumuşagi Royal canin. Kedinizin özelliğine göre herhangi bir seviyesini secebilirsiniz fakat royalde et yok vitamin çok var bu yüzden haftada bir mutlaka yas mama vermeyi unutmayın. Ben kedime kullanıyorum çok beğenerek yiyor...