Yeni Kedi Sahiplendim Anlaşamıyorlar Yardımcı Olabilir Misiniz?

Ahmetss

merhaba 14 ay önce petlebi üzerinden bir kedi sahiplendim ve 14 aydır mutlu mesut yaşıyoruz. geçenlerde eve girerken bir bebek ayağıma dolandı ve benle girdi dedim hazır girdin sende artık kulübün yeni üyesisin her neyse bizim 14 aylık canavar hiç bir şekilde agresif tavır sergilemedi ne tıslama hırlama hiç bir şey fakat gırr diye ses çıkarıp gidip kedinin boynunu ısırıp boğmaya çalışıyor.

bu sesi oyun oynarken bir oyuncağı sakladığımda onu ararken çıkarmıştı. Diğer kedi 2.5 3 aylık civarında fakat çok küçük ve cılız ilk geldiğinde bizimkine tıslıyordu vs ama şimdi alıştı gırlayıp yanına girmeye çalışıyor bizimki ise yalıyor yalıyor sonra boğazına yapışıyor küçükte ciyaklamaya başlıyor bunları alıştırmak için ne yapmalıyım. Daha 2 gün oldu fakat hiç alışacakmış gibi gelmiyor. Hiç bir agresif tavırı yok arada küçük buna saldırınca patisiyle dövüyor

4 CEVAP

Ahmetss

Evet,
Aradan aylar geçti son durumumuza gelecek olursak. Evde oyun oynamayla başlayan sonrasında bağrışmaları bir çok kavga çıkıyor fakat arkadaşlar birbirinden ayrılamıyorlar. Birbirlerine güzel yoldaş oldular birlikte uyuyup birlikte kalkıyor birlikte oyun oynuyorlar fakat bazı oyunların sonu kavga ile bitiyor :D

Alıştırma konusunda 2-3 hafta civarında farklı odalarda kaldılar fakat belli bir süreden sonra yavaş yavaş artan saatler ile gözetimli bir şekilde birbirlerine temasını sağladık sonrasında alıştıklarına kanaat getirince saldık kafalarına göre takıldılar.

Ketonmanya

Merhabalar.

Boynunu ısırması ve boğmaya çalışması farklı şeyler aslında. Boğmaya çalıştığından emin misiniz, yoksa boynunu ısırmasını siz mi boğmaya çalışması olarak yorumluyorsunuz acaba? Çünkü normalde anne kediler de yavrularını enselerinden, onlara zarar vermeyecek şekilde ısırarak eğitebilirler. Eğer sizin yetişkin kedinizde annelik güdüleri kuvvetliyse onunla bu şekilde oynuyor olabilir. Bu yüzden önce o ısırığın amacını çözmek lazım. Tabii ki zarar da vermeye çalışıyor olabilir bu arada, sadece bir oyun olduğunu garanti edemeyiz ama bu sizin gözleminizle netleşir. Bir aradalarken mutlaka gözünüz üstlerinde olsun.

Ayrıca daha 3 gün olduğunu yazmışsınız. İnanın bana asla alışamayacaklarına hüküm vermek için çok kısa bir süre bu. Alışmaları aylarca süren kediler de var, aylar geçmesine rağmen hiç alışamayan da. Biraz sabırlı olmalısınız. :) Ve bence anlattığınız kadarıyla alışmayacak kediler gibi durmuyorlar. Dediğim gibi, ısırıkların mahiyetini anlayana kadar gözleme devam, sonrasında neler yapabileceğinize bakabiliriz yine.

Bol patili günler dilerim. :)

Ketonmanya

Pardon 3 değil, 2 gün yazmışsınız. :)

gizmssahinn

Bence ilk birkaç hafta farklı odalarda dursunlar belki sizin gözetiminizde arada çıkarırı beraber oynatırsınız böylelikle daha sakin ve kolay bir alışma süreci olur