Orta Segment Kedi Mamasi

KedicikUzum

Anket

Royal canin
(4 oy)
Hill's
(19 oy)
Pro plan
(6 oy)
Toplam (29 oy)

Kedime lavital kullanıyorum. İyi olmasa da orta olduğunu düşünmüştüm ama bildiğin alt segment. Kedim 2.5 aylık ve dişi. Yaklaşık 5 buçuk hafta anne sütü içti. Onun için orta segment olarak, hills, Royal canin, proplan arasında hangi markayı ve hangi paketi önerirsiniz? Bu arada daha üst segment diye pek bilinmeyen markaları soylemeyin lütfen , çünkü aylık olarak alacağım yani en fazla 2 kg olsun. Teşekkür ederim:)

29 CEVAP

Emirrckr

Seçenekler arasında en iyi Hill's ama Hill's almışken üzerine çok az ekleyin N&D alın ve kedinizi daha zengin bir içerikle besleyin derim.
Burada kedimize iyi gelen mamayı elbette öveceğiz,
Özellikle N&D'ye karşı oluşan önyargıyı oldukça saçma buluyorum.
1 yıldır N&D kullanıyoruz,kedimizi her gören neyle besliyorsun diye soruyor,gram yalan yok.
Gelişimi olsun,kilosu olsun,tüy sağlığı olsun her şeyi yerinde çok şükür.

AsumanAtilgan

ND tahilsiz alin ki hangi mamayi alisaniz alin « tahilsiz » olsun , 6 ayda 12 ayda bir yari tahilli alirsiniz cunku az da olsa tahila ihtiyaclari varmis sindirim acieindan sanirim fakat en iyisi Orijen tabii sonra da acana ki ayni firma uretiyor

AsumanAtilgan

ND tahilsiz alin ki hangi mamayi alisaniz alin « tahilsiz » olsun , 6 ayda 12 ayda bir yari tahilli alirsiniz cunku az da olsa tahila ihtiyaclari varmis sindirim acieindan sanirim fakat en iyisi Orijen tabii sonra da acana ki ayni firma uretiyor

Asell

Kedilerimin yaşadığı tecrübe ve gözlemlerime dayanarak Hills balıklı mama öneriyorum. Bizim kediler öncesinde Proplan Nd yiyorlardı ve kedim kanlı çiş yapmaya başlamıştı bağıra bağıra. İlaçlar ve Hills mama sayesinde iyileşti uzun süredir Hills yiyorlar. Veterinerin uyarısı : Ev kedilerine mama alırken protein oranının yüzde 30u fazla aşmamasına dikkat edin Nd Proplan içerisinde çok protein var mesela ve bu kedilerin organlarına zarar veriyor demek ki. (Ayrıca konu dışında çeşme suyu değil içme suyu verin demişti köyde yaşadığım için çeşme suyu içiyor onlar da bizim gibi) Yani kısaca önerim Hills markadır.

Emirrckr

N&D Kitten morina balıklı,balkabaklı,karidesli,kavunlu serisini öneririm.
Ayrıca belki kalite arttıkça fiyatta artıyor ancak N&D temiz içeriğiyle daha doyurucu bir mama.
Mesela Acana&Orijen'de bu doyuruculuk daha da artıyor ve az yiyerek doyuyorlar.
(Dolayısıyla,,örnek veriyorum 1,5 kiloluk kalitesiz bir mama 2 haftada biterken,üst segment mama 4 hafta yetiyor gibi.)
Ama bu devirde kimseye Acana&Orijen alın diyemem fiyatlar gözümüzün önünde zaten.
Bu yüzden tavsiyem N&D olur dün de dediğim gibi.
Ayrıca N&D aslında bu üst segment ve orta segment mamalar arasında bir köprü gibi.
Mesela Acana&Orijen kimi kedilere ağır gelebilirken N&D'yi severek tüketebiliyorlar.
Yine tahıllı/tahılsız ayrımında da bir anda tahıllı mama kullanırken Acana'ya geçmek ağır gelebiliyor.
Bu yüzden en iyi alternatif N&D oluyor.

Umarım kedinize iyi gelecek mamayı en kısa zamanda bulursunuz.
Biz burda anlatıyoruz ediyoruz ama son kararı o verecek :))

AhsenAise

Poncimin
O vakit şöyle izah edeyim
Son bir yıl içerisinde Türkiye deki hills mama kullanan pet sahiplerinin bir kaç
Şikayetine göz atınız
Şikayetvar

Trend. yol indirimden 26 Mart'ta Hills kısır kedi maması aldım. İki kedim var, daha iyi bir mama yesinler diye ancak bir hafta gibi bir zamanda ikisinde hasta oldu. İshal oldular, perişan olduk. Hepimiz onlar acı çekince benim içim ® yandı. Tedavi görüyorlar şimdi. On kg'lik bir mamadan sadece belki bir kg kullanıldı, iade talep ediyorum. Param ® geri iade edilsin de veteriner parasını ödeyelim. Bari bu imkansızlıklarda çocuklarımıza mama almaya çalışıyoruz. Bir de üstüne hasta oluyorlar. Eğer bir sorun varsa üretmeyin, mahkemeye mi verelim sizi? Acil dönüş sağlayın lütfen.
&
Hill's marka Tuna balıklı mama ilk günden beri kedimde kusma ve ishal problemi yaptı. Veteriner hekime gittiğimizde sorunun kedimde olmadığını gördük. Mama tarihi güncel ve taze. Beğenmezseniz paranız iade garantisi vermişsiniz paramı geri istiyorum 15 kg mama almıştım güvenerek... Çocuğumu mahvettiniz
&
10 kiloluk hill's kısırlaştırılmış ton balıklı kedi maması aldım ardından bir kedim ishal oldu, bir kedim normaldi. Bu durumu hill's mamalarına güvendiğimiz için mamaya yormamıştık. Yeni mamaya geçiş süreci diye düşündük. Daha sonra kedinin hasta olduğunu düşündük. Aylarca kedime hill's mama verdim. Ancak bu süreçte kedimin ishali de geçmedi. İlaçlar kullandık, sürekli veterinere gittik, kedinin hasta olduğunu düşünerek o kedide gastro mamaya geçtik ve kedimin ishali düzelmeye başladı. Diğer kediye hill's vermeye devam ediyorduk.

Eve gelen üçüncü kedinin de hill's mama yedikten sonra ishal olmasıyla durumun mamayla ilgili olduğunu anladık. Ve daha yeni ******** ® üzerinden 10 kiloluk hill's kısırlaştırılmış ton balıklı mamadan bir paket daha almıştım. Henüz 2 kilo kadar kullandık. Ürünün bazı kediler üzerinde ciddi zararları olabileceğini düşünüyorum. Araştırdığımda bu konuda şikayeti olan çok kişi duydum. Aylardır kedinin ishaliyle uğraşıyoruz. Bu süreçte hem kedi yoruldu hem de biz yorulduk. Mamanın para iadesinin yapılmasını istiyorum çünkü artık yeni paketi kedilerime veremem.

AhsenAise

Masum canların hayatı mevzu bahis olduğu için sn poncimin
Yerli ve yabancı analiz sitelerini okumanızı
Bu sitelerde hills mamaların " ortalamanın altında" mama olarak siniflandirildigini bilerek öneri yaparken iki kez düşünmenizi istirham ederim

Bu konu bnim için tartışmaya kapalıdır
Argumanlarinizi elbette yanıt olarak sunabilirsiniz
Ama körü körüne iddialar değil bilimsel verileri onemsedigim için bu konuda size tekrar yanıt vermeyi kendime zûl addederim

aytunccc123

Hem hills hem nd kullanmış ardından orijene geçiş yapmış gibi biri olarak yorumumu eklemek istedim bende
Hills i çok kısa süre kullandım çünkü yetişkin kedimde kaşıntı yaptı ancak seçicilik yapmadılar yediler o konuda bi şey diyemem kaşıntı sonucu ve içeriğin tatmin etmemesinden ötürü geri tekrar nd ye geçtim
Ben aslında nd den memnundum ama nd nin fazla secenegi yok mesela kitten ayrı kısır ayrı
Kitten alıyordum ben hepsi severek yiyordu ama kısır kedim aşırı kilo almaya başlayınca acilen orijene geçtim ve orijenin tüm yaşam evreleri için olan six fish serisine başladık geçtiğimiz haftalarda ondan daha da memnunum
Az yeme cok yeme konusu hakkında pek emin değilim bence seviyorsalar illa yiyorlar birde bizde altı bebekli emziren anne kedi olduğu için önüne ne koysam yiyor tabak her gittiğimde boş oluyor acikcasi keza yaş mamada verdiğim halde neyse feda olsun ona ne diyeyim

Coconutbey

Hills balıklı alın bence, hills tavuk da güzel tabi onu da alabilirsiniz ama sanki balıklı mamalar kedi tüyleri için daha iyiymiş tavuk alerji yapabiliyormuş :)

Lucky0

royal caninde içerik net ifade edilmiyor ben o yüzden sevmiyorum hills içerik sade öz ama yılların maması tüy yapısına çok iyi geliyor tüyleri çok canlı gösteriyorlar hillsi severim

ozanesk

Hangi mamaya bakarsanız bakın şikayet vardır. Mama değişimi yapmayı bilmeyenden kedisi patlayana kadar yiyen gibi farklı türler var. Tek tip, çok kişinin aynı şikayeti yapması bir kriter olmalı. Brit Care'in yüksek ishal riski veya Exclusion yiyen erkek kedilerin taş düşürmesi gibi. Tabi bu şikayetleri belki de hiç yaşamayacaksınız. Pazaryeri sitelerinden seçerek şikayet aramanın hiçbir faydası yok.

Kısır kedim olduğu için o kategoriden gidiyorum. %49.5 karbonhidrat oranıyla Hill's asla alacağım bir mama olmaz. Denediğimde doymuyorlardı. Kilo almaya meyilli kedisi olanlar koşarak uzaklaşmalı.

Bu markaların fiyat seviyesinde neredeyse piyasadaki çoğu mama alınabiliyor zaten. Deneme yanılma yoluyla küçük paket alarak gidin ve istediğiniz mamayı bulun.

Poncimin

@AhsenAise

"Körü körüne iddialar" derken ne demek istiyorsunuz?

Yanlış bilgi paylaşmışsınız, bilgi kirliliği olmasın diye doğrusunu söylüyorum. Hatta haberin kaynağını da açıkça belirtiyorum ki herkes doğrusunu bilsin. Ama siz ise gelmiş, doğru bilgi paylaşmış olmama körü körüne iddialar diyorsunuz. Hatalı bilgi paylaşmışım, kusura bakmayın, doğrusunu öğrendim demek yerine "size tekrar yanıt vermeyi kendime zûl addederim" gibisinden saçma sapan sözler söylüyorsunuz.

Bir de ne alakaysa "öneri yaparken iki kez düşünmenizi istirham ederim" demişsiniz.

Yazdığım yanıtın içerisinde bir kere bile Hills öneriyorum demedim. Nasıl okudunuz, nasıl anlam yüklediniz hiç bilmiyorum. Açılan konunun içerisinde de Hills'i övmedim, tavsiye etmedim hatta mamanın hakkında yorum bile yapmadım ki? Geçmişte yapmış olduğum yorumlara da isterseniz bakabilirsiniz, hiçbir zaman Hills'i ilk sırada önermedim. Hills mama üst segment bir mamadır da demedim. Royal Canin, Proplan, Hills mamaların nasıl mamalar olduğunu, nasıl değerlendirildiklerini gayet iyi biliyorum, merak etmeyin. Yabancı sitelere ve incelemelere de sizden daha iyi hakimim. Buna emin olabilirsiniz. Öyle ki daha Hills mamaları kimin ürettiğini bile doğru düzgün bilmiyorsunuz.

Ayrıca konu nasıl şikayetlere geldi anlamadım. Ben sadece Fold Hills firmasının Hills mamalar ile bir alakası olmadığını, dediğiniz bilginin yanlış olduğunu söyledim. Hills mama hakkında gerçek, doğru bir haber ve bilgi paylaşsanız hiçbir şey demezdim. Şikayetvardaki yorumlara da bir şey demiyorum, çünkü başta da dediğim gibi Hills'i hiç savunmadım ve savunmuyorum. İllâ yorum yapmamı isterseniz de şunu diyebilirim: her mamanın illaki bir şikayeti vardır. Hiç şikayeti olmayan kusursuz bir mama yoktur. Şikayetvar'da kaç şikayeti var oturup bakmayacağım örnek olsun diye diyorum bir mamadan 40.000 kişi memnunsa ama 100 kişi şikayetçiyse bu durum o mamayı kötü yapmaz. Burada Hills için konuşmuyorum, genel olarak konuşuyorum. Mamanın içeriğini değerlendirip, alıp denemeniz lazım. Her mamanın her kediye etkisi farklıdır. Denemeden bunu bilemezsiniz. Mamanın yorumunu sizin deneyip kendiniz yapmanız lazım.

Hills mamayı da ilk sırada, öncelikli olarak önermem zaten. İçeriği gereksiz tahıl dolu, içerik çeşitliliği az. Bunu dile getirince de bazı kesim geliyor aklınca içerik profesörlerini dinlemeyin diye damga vuruyor. Kendilerine sorsan bu mamalar en iyisi, geri kalan mamalar çöp. Bu da ayrı bir konu. Buradan bunu da söyleyeyim ben kendime içerik profesörü falan demiyorum, Hills mamadan bu kadar memnun kalan varken tercih edilmez bir mama olduğunu da söylemiyorum. Ama içeriği iyi değilken ve aynı segmentte daha iyi içerikli mamalar varken niye o mamaları tercih etmeyelim ki diyorum. Benim dediğim daha iyi içerikli, alternatif mamalar varken öncelikle onların tercih edilmesi yönünde. Örneğin bu segmentte Sanabelle olabilir. Yoksa Proplan, Royal Canin, Hills tercih edilmez, berbat mamalar değiller, piyasada daha kötüleri var. Ama tekrardan belirteyim bu mamalar iyi olmayan içerikleriyle ve bu içeriğe koydukları abartılı fiyatlarıyla hiçbir zaman öncelikli tercihlerim arasında olmazlardı. Neyse çok uzun yazdım, konu amacından uzaklaşmasın. Haberin doğrusunu paylaştığım mesajdan sen Hills savundun savunmadın muhabbetine döndü olay zaten. Bir de gelip "argümanlarınızı sunabilirsiniz, ben bilimsel verileri önemsiyorum" yazmışsınız :D Artık bu kadar kendimi açıkladıktan sonra ister yanıt yazın ister yazmayın hiç umrumda değil. Yazdıklarımı da nasıl anlıyorsanız öyle anlayabilirsiniz.

AyseMia

Bu mamalar içinde Hills derim, hele ki yavru bir kedi için. Zaten aralarında sadece Hill's'in balıklı yavru maması var, diğerlerinin hep tavuklu. Ayrıca kedilere yarıyor, tüylerini güzelleştiriyor ve kilo aldırıyor Hill's kitten tuna balıklı olan. 👍

KedicikUzum

@mehtapkaplan cidden ben de ilk ND dedim ama sonra hillste son olarak karar verdim, çünkü ndnin içerisinde gereksiz protein var, daha çok kuzey taraflarında yaşayan havanın soğuk olduğu(dolayısıyla daha fazla kalori harcayan) kediler için uygun olduğunu duydum. Bizim ev kedilerimize ağır geliyor yani, hills ideal bence. Tabii ileride daha fazla param olursa hiçç düşünmem acana alırım