Orta Segment Kedi Mamasi

KedicikUzum

Anket

Royal canin
(4 oy)
Hill's
(19 oy)
Pro plan
(6 oy)
Toplam (29 oy)

Kedime lavital kullanıyorum. İyi olmasa da orta olduğunu düşünmüştüm ama bildiğin alt segment. Kedim 2.5 aylık ve dişi. Yaklaşık 5 buçuk hafta anne sütü içti. Onun için orta segment olarak, hills, Royal canin, proplan arasında hangi markayı ve hangi paketi önerirsiniz? Bu arada daha üst segment diye pek bilinmeyen markaları soylemeyin lütfen , çünkü aylık olarak alacağım yani en fazla 2 kg olsun. Teşekkür ederim:)

29 CEVAP

Pamres

Ayrıca, bazı insanların mama konularının hepsinin altına "ND adamdır" yazmak için hazırda beklediğini düşünüyorum 😂

Pamres

Bence hill's hocam. Şimdi mama uzmanları gelip "tahıl dolu tahıl çöp mama" diyecek 😂 ama kaç senelik mama firması ne yaptığını biliyordur yani. Ayrıca kedilere de gerçekten iyi geliyor.

gizmssahinn

Biz hills ve N&D kullanıyoruz kedimize tabi N&D yi daha çok seviyor ama buradaki birçok insan da iyi bir öneri vermek için N&D yazıyor. Ayrıca hills üst-orta segment bir mama olarak geçiyor ve aslında şöyle bi araştırma yaptığımda N&D 10 kg mama 2065 tl, hills 10 kg mama 2095 tl :) yani fiyat seviyesi olarak evet önceden fark vardı ama şimdi tamamen kapandı. Bunun araştırmasını yapıp ona göre almalısınız bence gittikçe de artıyor fiyatlar daha sonra mama değişikliğine gitmek pek sağlıklı olmak kediniz açısından ve şunu söyleyebilirim ki ne kadar fazla kilo mama alırsanız sizin bütçeniz için o kadar iyi olur. Mama kilosu arttıkça kilo başına denk gelen fiyat azalır. Aslında az kilo alarak tasarruf yapılıyor gibi görünebilir ama topladığınızda bi anda alacağınız 10 kglık mamadan daha fazla para harcamış oluyorsunuz bu durumda belki proplan daha uygun olur diye düşünüyorum eğer N&d’ye bütçeniz yoksa hills alırken de zorlanırsınız

grsaras

Aralarında en iyisi hills sanırım.Fazla tahıl içeriyor ama kedilere iyi geliyormuş.Ama biz royal canin kullanıyoruz pro plan kedime pek iyi gelmemişti hills i de hiç denemedim

Bence aralarında en iyisi hills biz de kedimizi ilk sahiplendiğimizde kullanmıştık kittendan memnun kalmıştık evet içinde taze et vb yok ama bence kedime iyi gelmişti. Onun dışında zaten konuşulmuş ama hills ve nd neredeyse aynı fiyata geldi o yüzden iyi bir araştırmayla ona da bakılabilir diye düşünüyorum

KedicikUzum

@pamres aynen öyle 😄 Md acana orijen bunlar çok çok iyi markalar, ama bir aylık 900-1000 TL bütçe ayırmak gerekiyor bunlara. Orta segment mama diyorum, insanlar hills çok kötü diyor onun yerine ND alın diyor 🤦 o kadar bütçem olsa ndye bile bakmam direkt acana alırım. Nedir bu orta segment düşmanlığı bilmiyorum

gizmssahinn

Veya hills ve proplanı rotasyonlu olarak kullanabilirsiniz. 6 ay hills 6 ay proplan şeklinde

gizmssahinn

Bu listenin dışında da bir ürün deneyebilirim diyorsanız da exclusion deneyebilirsiniz diğerlerine göre biraz daha uygun ve üst-orta segment arası

KedicikUzum

Son kararım n&d, ama ndnin hangi mamasını alayım, cevaplarınız için teşekkür ederimmm

Poncimin

@AhsenAise

"Fold Hills Food" firmasının, bizim bildiğimiz Hills mamalar ile bir ilgisi yok. İsim benzerliği olduğu için karıştırılıyor, tamamen farklı firmalar bunlar. Bizim bahsettiğimiz Hills mamaları "Hill's Pet Nutrition Inc" firması üretiyor. Dediğim gibi ikisi ayrı firmalar, sadece isim benzerliği var.

Bahsettiğiniz haberin doğrusu da şu, Fold Hills firması tarafından üretilen bazı Sainsbury mamalar, Ava mamalarının hepsi, Applaws mamaların ise belirli üretim tarihli olanları pansitopeni hastalığı riskinden dolayı piyasadan toplatıldı. Ülkemizde sadece Applaws maması satılıyordu, bu olaydan sonra toplatıldı zaten. Sizin gibi haberi detaylı okumayanlar, haberi duyar duymaz hemen Hills mama öldürücü mü gibisinden başlıklar açmaya başladı. Bu başlıklar firmayı da darlayacak olacak ki kaç kere bu şirketle bir bağlantımız yok diye açıklama yapmak zorunda kaldılar, halbuki basit bir araştırma ile bunu siz de görebilirdiniz. Haberin aslını okumadan isim benzerliğinden Hills mamaya sallamanız cidden komik olmuş, bir de altına biliyormuş gibi "Hills öneren arkadaşımıza ithafen" yazmışsınız. İngilizce ve Türkçe kaynaklardan haberi paylaşayım, detaylı şekilde okuyun. Haberdeki geri çağrılan mamalara da bakın, Hills ile bir alakası olmadığını görmüş olursunuz.

https://inews.co.uk/news/consumer/cat-food-recall-full-list-recalled-fold-hill-foods-products-applaw-ava-pets-at-home-deaths-1138704

https://www.ntv.com.tr/amp/galeri/saglik/kedilerde-yuzde-70-olumle-sonuclanan-hastaliga-neden-olan-kuru-mama-geri-cagrildi-2-ayda-en-az-130-kediyi-oldurdu,1R5APStL_UKLiHiYTlVgyw

Ben ND tahılsız tavuklu ve narlı kullandım açıkçası benim kedime pek iyi gelmedi, aşırı kaşıntı, kulak arkası tüy dökümü ve ishal yaptı. Kendi deneyimlerime göre şu an NDye geçecek olsam hemen tahılsızla başlamazdım, önce düşük tahıllıdan tahılsıza geçerdim. Hem tahılsız hem yüksek proteinli olunca kedime ağır geldiğini düşünüyorum. Ama arkadaşım kedisi için ND tahılsız tavuk ve narlıya geçti direkt aşırı memnun kaldı, her kedi farklı reaksiyon gösterebiliyor. Küçük paketlerinden alıp deneyebilirsiniz bence.

mehtapkaplan

ND sanki çok iyi ya. Alabilse Acana alır kafa rahat olur ama burda bütçede önemli. Bence Hills veya Royal bu iki marka en eski mamalardan ve kullananlar çok memnun. O kadar para verip hastalık kapmaktansa alın Hills veya rc kafanız rahat olsun. İnsanların ND sevdasını anlamıyorum

Dann

Yazmış olduğunuz Üç marka yerine bozita’nın daha iyi bir cevap olduğunu düşünüyorum,

AhsenAise

Proplan, hills, RC
Şıklarınız yerli ve yabancı hayvan gıdası üzerine analiz yapan sitelerde alt segment mama olarak sınıflandıriliyor,hills genel olarak kedilerin tadini sevmedikleri şikayet oranı yüksek bir mama rc ise boş içerikli ama kedilerin severek yedikleri bir mama ,şikayet oranı normal beslemiyor ama hasta da etmiyor, proplan ise RC gibi boş içerik ,gereksiz abartılı fiyat ,
Nd nin bazı serileri ciddi alerjik reaksiyona neden olsa da deneme yanılma yöntemi ile az gramaj alıp doğru mamayı bulabilirsiniz
Yukarıda bahsettiğim analiz sitelerinde nd orta/ orta üstü mama olarak geçiyor

AhsenAise

Gıda Standartları Ajansı (FSA), Nisan 2021'den bu yana 130’u aşkın kedinin pansitopeni hastalığı nedeniyle öldürüğünü belirterek, kedi sahiplerini Fold Hill Foods tarafından üretilen mamaları evcil hayvanlarına vermemeleri konusunda uyardı.

Hills öneren arkadaşımıza ithafen