Komşumuzun Ölen Kedisinin Taşıma Çantasını Kullansam Sorun Olur Mu?

Hilaakey

komşumuz 2 gün önce kardeşime çantayı almak isterseniz apartmana bırakıyorum oradan alabilirsiniz demiş. Neden öldüğünü soramadık kendisini tekrar görme şansımız olmadığı için. Yakında bir kedi daha sahipleneceğim için ikisini de taşıyabileceğim büyük bir çanta arıyordum bu da baya büyük işimi görebilecek kadar. Az önce aldık baya çamaşır suyuyla fırçaladım temizledim kuruduktan sonra da sirkeli suyla silip 1 gün balkonda kokusunu geçmesini bekleyeceğim sizce bir sorun olur mu? Kullanmadan önce komşumu bulup kedisinin herhangi bir hastalığı olup olmadığını soracağım her ihtimale karşı

4 CEVAP

Sutunannesi

Ben fip konusunda yanlış bir algı oluştuğunu ve maalesef doğru bilgiler verilmediğini görüyorum bu sitede. Arkadaşlar öncelikle fip bulaşıcı değildir. Bulaşıcı olan corono virüsüdür. Fipli kediden ancak corono virüsü bulaşır ki sadece fipli değil normal bir kediden de corono virüsü bulaşır. Corono virüsü aslında her kedide vardır. Yani sokaktan aldıysanız veya çok fazla kedili bir ortamda bulunduysa kediniz vs yani corono virüsünü sadece fipli değil tüm kediler taşır. fip diye bahsettiğiniz hastalık aslında kedilerin %80-%90 ında bulunan corono virüsünün (zararsızdır) evrim geçirerek (zararlıdır) fip denilen hastalığa dönüşmesidir. Yani fipli bir kediyle normal bir kedi temas edince kediniz fip olmaz ancak corono virüsü bulaşır ki muhtemelen kedinizde vardır o virüs zaten. Ve virüs öyle yan yana olunca değil dışkıdan bulaşan bir virüstür. Fipli kedilerin tükürüğünden de corono virüsü bulaştığı söylemleri var ama doğruluğu meçhul. Yani demek istediğim fipli kedi başka kediye fip bulaştırmaz. Ama nedense böyle bir algı var ve devamlı burda yanlış bir bilgi olarak dönüp duruyor bu. İsterseniz kedinize veterinere gittiğinizde corono testi yaptırın eğer ki pozitif çıkarsa çantayı alabilirsiniz ha eğer negatif çıkarsa çantayı asla almayın corono virüsü zararsızdır evet ama bilimsel olarak hala nedeni bilinmediği nedenlerden dolayı evrim geçirme ihtimali vardır ama bu şu değildir ki her corono virüsü olan kedi fip olur. Bu sadece bir ihtimal bilimsel olarakta neden evrim geçirdiği bilinmiyor çünkü eğer hayvanların hastalıkları insanlara bulaşmayan türdense bilim hayvan hastalıklarıyla ilgilenmiyor !!! Yıllardır bu hastalığa çözüm üreten tek bir kaynak yok çünkü hayvan canı insan canı kadar kıymetli değil!! Yapılan çalışmalar yok demiyorum var ama o kadar yüzeysel ve az ki... neyse demem o ki kedinize yukarıda söylenilen gibi fip bulaşmaz ancak corono virüsü bulaşır oda zararsızdır ama eğer kedinizde corono aktif değilse o çantayı asla almayın gidin 20-30₺ ye sıfırdan bir çanta alın. Corono virüsü evet zararsızdır ama dediğim gibi yine de ihtimali yok değil evrim geçirmesinde. Garantiye almakta fayda var ama bu dediğim gibi eğer kediniz corono taşıyıcı değilse geçerli.

HandeHera

Eğer fip gibi ağır virüslerse kullanmaman tavsiye edilir çünkü bu virüsler kedinin kullandığı eşyalarda 6 ay kadar yaşıyor deniliyor ne kadar doğru bunu bi veterinere danışmalısın ama evinde virüsten ölen kedi olduğunda tüm eşyalar atılır yeni kedi sahiplenmek için 6 ay beklenilir ama sen yinede danış belki kullanmanda sakınca yoktur

Hilaakey

yarın veterinere aşısı için gidecektik gitmişken sorarım sonra da ölen kedinin sahibiyle bi konuşayım o zaman

Breda

sürekli sokaktan kedi kurtaran melek bir arkadaşım kurtardıgı kedinin fipli oldugunu öğrenince veteriner çamasır suyu ile temizlemesini önermişti.. kokusunun geçmesini de.. ve sorun yaşamamış bu şekilde temizleyip kullandığı için..