Hastalık

ahmetiri

Arkadaşlar Merhaba

9 Aylık Dişi Scottish Fold Kedim Var Bugün Kısırlaştırma İçin Vet. Bırakmıştım Kısırlaştırma Öncesi Kontrol İçin Kan Testi Yapılmış Kedimde FIB Virüsü Pozitif Çıkmış Ameliyattan Vazgeçtiler Normalde Testeki Bazı Değerlerin FIB Hastalığı Olanlarda Daha Düşük Çıkması Gerekıyormuş Benim Kedimde Herşey Normal Olması Gerektiği Gibi Hastalık Belirtileride Yok Burun Ve Göz Akması Ateş Yemek Yememe Falan Oluyormuş Çok Şükür Benim Kedinde Bu Belirtiler Yok

Sormak İstediğim Şu Bu Hastalığın Tedavisi Varmı Ne Yapmam Lazım Doktor Lysine 100 İsminde Bi Macun Verdi 1 Ay Kullanalım Sonra Tekrardan Test Yapalım Dedi Ama Faydası Olacak Bir İlaçmıdır Bu Benim Yapabileceğim Ne Gibi Şeyler Var Hastalığın Aktif Olmaması İçin Suan Pozitis Taşıyıcı Konumundaymış

9 CEVAP

Sutunannesi

Anlattıklarınıza göre kediniz fip değil sadece corono virüsünü aktif taşıyor. Ülkemizdeki veterinerler ve eğitmenler tarafından çok bilinmeyen ya da ilgilenilmeyen bir hastalık olduğu İçin sanırım size tam olarak neyin ne olduğunu ifade edememişler. Muhtemelen kedinize ekstra corono testi de yapıldı ve bu pozitif çıktı fakat corono pozitif olması kefiniz fip demek değil. Corono nedeni hala bilinmeyen bir etkenden dolayı evrim geçirdiğinde fip oluyor fip olduğunu da corono testine bakarak anlamak asla mümkün değil. Ciğerlerden veya karından su çekilip lab. Ortamında incelenmesi gerek. Kedinizde bir çok kedi gibi corono virüsü taşıyor corono tehlikeli bir virüs değil evrim geçirdiğinde tehlikeli hale geliyor. Anlamadığım şu ki veterineriniz vitamin vs vermiş ve bir ay sonra tekrar test yapalım demiş ama isterse 10 yıl sonra test yapsın corono yine pozitif çıkacak. Yani vitaminler vb şeyler virüsü yok etmiyor size orda yanlış Bilgi verilmiş. Tedavisini soruyorsunuz da ne yazıkki tedavisi yok :( çünkü dünyada bir hayvan hastalığı insana bulaşmayan bir hastalıksa o hastalığa önem verilmiyor ve yeteri kadar bilimsel çalışma yapılmıyor. Evrim geçirme nedeni stres olduğu düşünülüyor ama sadece düşünülüyor stres olduğunu söyleyen bilimsel bir çalışma ve sonuç yok. Çok mutlu bir aile ortamında yaşayan bir kedi de fip olabiliyor yani neden stres değil bence bilemediğimiz anotomik olarak farklı sebepler var ortada. Tabi bu durumda bağışıklık arttırıcı vitaminler vb şeylerle hasta olmasını engelleyebilirsiniz. Her hangi bir hastalık kaptığında grip vs bağışıklık sistemi düşecektir ve düşük bağışıklık sistemi bir çok hastalığa davet olabildiği gibi fipe de davet olabilir. Yani yapılması gereken bağışıklığı hep stabil tutmaya çalışmak ve hasta olmaması İçin çabalamak. Ve şöyle bir şey de var bu yapılan corono testleri %100 doğru bilgi veren testler değil maalesef.

Elifoo

Fip virusunun tedavisi yok, ortaya cikan durum belki corona virusu olabilir fip onun evrim gecirmis hali oluyor cunku. Corona icin de bagisikligi zirvede tutmaya calisiyorlar hep. O yuzden ilac verip degerlerini yukseltmeye calisiyor olabilirler. Gerci degerleri normal demissiniz ama tam olarak neden verdiklerini anlayamadim. Benim kedim de tasiyici sadece bagisiklik (immun sistemini) kuvvetlendirici ilac ve vitaminler kullaniyorum. Sizin yapmaniz gereken kendi temizliginize ve ortamin temizligine dikkat etmeniz. Disarda bir kediyi sevip (fipli) ellerinizi yikamadan onu sevdiginizde mikrop/virus bulastirabilirsiniz. Dolayisiyla sık sık ellerinizi yikayin duzenli olarak onu tarayin. Vitamin ya da verilen ilaclari duzenli kullanin ve bol bol sevin umarim bir an once normale doner durumunuz :)

ahmetiri

Bilgisi Olan Başına Gelmis Kedisinde Olan Yardımci Olabilecek Bilgi Verebilecek Varmi ?

ahmetiri

???

ahmetiri

Cevaplarınız İçin Teşekkür Ederim Veterinerimiz Bağışıklık Güçlendirmek İçin Macun Verdi Bitince Gelin Tekrar Test Yapalım Dedi O Anki Morel Bozukluğu İle Pekte Sormadım Ne İçin Test Yapılacak

Kedimde Şuan Pozitifmiş Aktif Değilmiş Hicbir Hastalık Belirtiside Yok Zaten İnşallah Aktif Olmaz Kısırlaştırılacaktı Veterinerimiz 1 Ay Erteledim Dedi Bu Macunu Kullanalım Sonra Tekrar Bakarız Dedi

Stres Kaynaklı Aktif Olabiliyor Dedi Ama Doğruluk Payı Nedir Tam Bilemiyorum.

Yapılan Test Nedir Bilmiyorum Foto Atarım Şimdi Ama Kan Testine Bakarak Veterinerimiz Hemen FIP Pozitif Ameliyat Edemem Dedi.

Birkac Test Daha Yapılabilir Lab.Gonderilebilir Ama Bu En Basit Testte Bile Pozitifte Diger Testlere Gerek Yok Dediler.

Şuan Kızımız Sadece Taşıyıcımı Bu Hastalık Evrimleşmeden Bu Şekilde Devam Ettigi Sürece Aktif Olmadığı Surece Kedime Bir Zararı Varmi Bunlar Hakkında da Net Bilgi Alamadım Açıkçası

ahmetiri

Kan Testi Buymuş