Sahiplendirme Konusu Hk. Merak Edenler Bakabilir

aytunccc123

Arkadaslar detaylar bir önceki sorumda vardı şimdi yazan kişiyle tekrar görüşüp birkaç soru yonelttim
Önceki baktigi kediyi maddi anlamda zorlandığı için bırakmış ailesini aramış sahiplendireyim mı size mi getireyim diye aileside bize getir demis onlarda yaklaşık 4 ay bakmış babası falan çok seviyormuş ama annesinin alerjisi çıkınca komsularina sahiplendirmisler kısacası hayvan sürekli yer değiştirip durmuş
O zamanki maddi sıkıntılar evi kaynakliymis yani galiba ortak ödeme yapılıyormuş haliyle daha masrafliymis şimdi sanirim bu konuda kendine güveniyor
Birde ek olarak bakamayacak gibi olursanız bize haber verin biz geri aliriz dedim öyle demeniz iyi oldu ama gerek kalmaz diye düşünüyorum falan dedi ama yinede altyapıyı kurmuş olayım dedim
Açıkçası bu şekilde he birde geri döndüğünüzde annenizin alerjisi var nolacak dedim hiç geri dönmekten bahsetmedi sadece yıl icinde bir hafta kadar memlekete gidip buraya geri geliyorum yaşantım burada gececek dedi o bir haftalık surede annemi rahatsız etmez dedi
Şimdilik bunları sordum bakalim

13 CEVAP

IIREMMM

merhaba konu ile ilgili daha önceki sorularınıza denk gelmedim ama ben olsam bu kişiye sahiplendirme yapmaya biraz mesafeli dururdum hem ilk baktığı kediye karşı yeterince sorumluluk almadığı için çünkü insanların sahiplendirme sebepleri arasında alerji ,maddi yetersizlikler,yurtdışı seyahati,taşınma vs. oluyor hep bu kişide de hem alerji hem maddi sebepler kaynaklı ilerlemiş,ben bahane olarak görüyorum açıkçası çünkü kendimden örnek vereyim bende alerjik astım var ,kedimizi sahiplendikten sonra kardeşimde de yoğun alerji atakları görülmeye başlandı ama ilaç kullanıyor devamlı, bu ekonomide kimse zengin değil ama elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz, eğer insan evine bir canı dahil edecek ise maddi kısmından emin olup dahil edecek ya da hiç sahiplenmeyecek oyuncak gibi kullanıyorlar hayvanları. Kendilerine harcayacak bütçeyi bulabiliyorlarsa pekala sahiplendiği can için de bütçe ayıracak, örneğin acana mama kullanmaz da proplan kullanır bütçesine göre.
Sözleşme imzalamanızı öneririm( ek olarak takip ,sineklik ve kısırlaştırma şartı koyun bence) bakamayacak olursanız bize haber verin,geri alırız dediğinizde de net konuşmamış üstelik "öyle demeniz iyi oldu ama gerek kalmaz diye düşünüyorum" şeklinde yuvarlak bir cevap vermiş

Emirrckr

Açıkçası bence kedi sahiplenmek büyük sorumlulukları üstlenmek demektir,onu evlat gibi görmek ve en az 10-15 yıl bizimle yaşayacağını göz önünde bulundurmak demektir.
Evlat gibi görmek diyorum,
Hiç,bir insan sırf maddi anlamda onu zorluyor diye bakamıyorum bunu deyip evladını terkeder mi?
Ha var maalesef bununda örnekleri var ama onlara anne-baba sıfatı yakışmaz zaten.
Neyse dediğimiz gibi uzun bir zamanınız var,aklınıza takılan her şeyi sorun mutlaka.
Ve yine dediğimiz gibi aynı kişide bağlı kalmak zorunda değilsiniz.
Kusura bakmayın aradığım kriterlere uymuyor diyerek nazikçe belirtedebilirsiniz yani.
Hani genel söylüyorum çünkü bu süreçte karşınıza gerçekten her tip insan çıkacak,göreceksiniz.

Emirrckr

Ve evet şu alerji bahanesi de çok canımı sıkıyor.
Benimde arkadaşımın kedi alerjisi var mesela ama ilaç kullanıyor ve asla bir kez olsun bile bırakmayı düşünmedi.
Yıllardır bakıyor,ki olması gereken de budur zaten.

IIREMMM

Dün sahiplendirme ile ilgili bir başka soruya yazılmıştı "[email protected]" adresine ilanı iletmek ile ilgili, genelde hızlı geri dönüş yapılıyormuş bence bir deneyin şansınızı .Ben sizin yerinizde olsam apar topar belirttiğiniz kişiye sahiplendirmek yerine farklı koşulları denerdim.
Ek olarak instagramda "ardanınpatileri,aynuraydunvekedileri,nilayınpatileri" gibi sayfalara da ilanı iletebilirsiniz yüksek takipçili sayfalar.

aytunccc123

Tamamdır hemen oralara da yazarım o halde ya ardaninpatileri falan biliyorum ama sanki bana İstanbula hitap ediyormuş gibime geliyor ben edirnedeyim istanbul a hani çok iyi yuva bulabilirsem belki goturebilirim ama onceligim elbette edirne içi
Sizce küçük sehirlerinde şansı var mıdır bu sayfalarda?

IIREMMM

Genelde İstanbul içi olabiliyor ama nakil sağlanırsa başka şehirler de olabilir, onun dışında instagramda birçok sayfa var bu şekilde diğerlerini de araştırın muhakkak , mesela "kedikopeksahiplendir" sayfası, buraya da iletebilirsiniz ,bazen bazı ilanlara koskoca İstanbuldan bir kişi bile çıkmıyorken küçük şehirlerdeki canların şansı daha fazla olabiliyor bence değişken bir durum ama denemekten zarar gelmez :)

IIREMMM

Facebook için de olabiliyor sahiplendirme ve dernek sayfaları az önce baktım , "edirne hayvan severler" diye bir grup var mesela, güvenilirliğini araştırdıktan sonra inceleyebilirsiniz

Mmtklndr

İşiniz çok zor ben çok kararsız kaldım içime sinmiyor ama siz takipte olacaksanız arayıp soracaksanız siz bilirsiniz. Bütün yavrularınıza güzel yuvalar bulursunuz inşallah

Emirrckr

Beni şu bahçe ve kum detayı bile rahatsız ediyor ya,
Ayrıca ev zaten çok küçük.
Tamam mutlu olduktan ve iyi bakıldıktan sonra bu belki çok önemli değil ama ne bileyim içime sinmedi pek benimde.
Ki diğer arkadaşlarda aynı şekilde düşüyor.
Yine de en azından sorularla sıkıştırmanız iyi olmuş daha vakit var iyice tanırsınız bu birkaç haftalık süreçte.
Fakat tavsiyem başka bir yuva çıkarsa onu da detayıyla değerlendirin ve daha iyi kriterler mevcutsa onlara sahiplendirin.
Birde mesela hani zaman var ya haliyle belli bi samimiyet yakalayabilirsiniz.
Mesela şey teklif edin,evi ve bahçeyi görmek istiyorum.
Ya da hadi bu aşırı olursa en azından evin ve bahçenin videosu.
Bahçe ne kadar güvenli ne kadar temiz bunları görün.
Şimdi bahçe deyince gerçekten çok yoruma açık.
Harika bir bahçe de olabilir,berbat bir bahçe de olabilir.
Ki ne kadar temiz olsa dahi sonuçta sokak ortamı her şey kapma riski var elbette.

AyseMia

Bence de bu kişiye sahiplendirme yapmayın, güvenilir gelmedi. Sonrasında extra uğraşmak zorunda kalırsınız yavru da yuva değiştirmek zorunda kalır sürekli oradan oraya stres, travma demek. Doğru kişi kesin konuşur zaten kendini belli eder, her anlamda hazır ve kararlı olduğunu görür; "bu ömürlük bakar" dersiniz.

Ketonmanya

İçimden bir ses hayır diyor. Önceki sorunuzda da diyor gibiydi ama bu sorunuzda verdiğiniz detaylardan sonra netleşti. Bence aramaya devam edin.

aslihan_e

Bahçeye tuvalet olur mu hiç? Bizim de bahçemiz var, öyle kolay olsa hiç kum almazdık. Tasmayla götürecekmiş bilmem ne, köpek mi bu? Hayvan sürekli çişe çıkmak isteyecek, onu mu bekleyecek tuvalet için? Ben size söyleyim, atar bahçeye kediyi, arada karnını doyurursa vicdanına kalmış artık. Çok istiyorsa sokaktan bir kediye baksın o şekilde. Bildiğin dışarda bakacak o, kedi arada gelecek eve. O kedinin başına her şey gelir.

aytunccc123

Evet defalarca söyledim dört aylık kızım da var kedi kumuna alışık disarda asla yapmıyor diye ama bu tutturmuş önce denerim alismazsa kum alırım diyor