Pirelenmeye Karşı Neler Yapilabilir?

aytunccc123

Arkadaslar anne kedim ve 3 haftalık bebekleri var apartmanin alt katinda bakıyorum ve anne kedi her gün illa çıkıp geziniyor
Bugüne kadar yavrular tertemizdi bugün bi bebeği öylesine severken vucudunda tüylerinin arasında gezinen bir adet bi şey çarptı gözüme ama o anki panikle bi şey yapamadım tüylerinin arasına girip kayboldu sanirim
Karınca yada pire diye şüpheleniyorum malesef yavrular gerçekten tertemizdi muhtemelen anneleri dışarıdan taşıdı ve suan cok az pire var belkide 1-2 tane
Yayilmadan nasıl bi yol izlerim??
Anneye dış parazit yapıp birkaç saat uzakta tutsam o damla yavrulara da ise yarar mı yoksa yavrular için ekstra tedavi yolu mu izlemem gerek veterinere danisip?
Bildiğim kadarıyla 3 haftalık bi yavruya normal dış parazit damlaları yapilmiyor başına gelenler nasıl bi yol izledi?
Yapılmadan engellemem gerekiyor çünkü geçen yaz pireler baya yayilmisti ve ardından alt katı falan ilaclattik baya uğraştırici olmuştu şimdi bu zamana kadar dikkat ettik ama napsan kapiyorlar disariyla temas olunca

13 CEVAP

Emirrckr

Asla kendiniz yapmaya kalkışmayın,
Yavruların hayatını bile riske atabilirsiniz.
Kendinizde diyorsunuz daha 1-2 tane diye,
Bence hemen bir pire tarağı temin edin,
Yavrular zaten küçücük yani asla zor olmayacak,
Pire tarağıyla yakalayabildiğiniz kadar yakalayın,
Bu süreçte de anneye dış parazit uygulayın ve birkaç saat yavruların yanına sokmayın.
Bence en zararsız ve etkili yöntem budur.
Sirke maalesef öldürücü bir etkiye sahip değildir,en fazla kokusu pireleri kaçırtabilir ancak bu defa da pireler ortama saçılır.
Dediğim gibi hali hazırda çok seyrek pire varken hemen bir pire tarağı temin edin ve bebekleri dikkatlice temizleyin.
Gerçekten normal bir kediden çok daha kolay olacak,
Çünkü zaten bebek kedilerin tüyleri sık değil hele ki beyaz tonlar fazlaysa direkt baktığınızda bile pireleri göreceksiniz.
Kolaylıklar dilerim,anneye de dış parazit yapmayı unutmayın ana kaynak o çünkü.

Emirrckr

Advantage yavru kedi damlası eğer okursanız 8 haftaya kadar yapılmaması gerekir.
En acil durumlarda 6 haftalıkken yapılabilir.
Fakat 3 haftalık bir kediye hangi marka olursa olsun ense damlası yapılabileceğini zannetmiyorum,tehlikeli olur.
Hekimlere danışın tabii isterseniz.

Ketonmanya

Merhabalar.

Kafanıza göre kesinlikle ilaç sürmemelisiniz yavrulara. Anne kedi onları yalar, onlar birbirlerini yalarlar, illaki sıkıntı çıkar. Kedileri de kliniğe anneleriyle birlikte götürmenizi öneririm. İki tane box'ınız varsa ikisine bölüştürüp yol boyunca box'ları birbirlerine yakın tutarak birliği bozmamış olursunuz. Yavruların bir kısmını götürürseniz kliniğin kokusu sinecektir üstlerine, döndüklerinde anneleri kabul etmeyebilir. Hepsini birlikte götürdüğünüzde hekiminiz uygun tedaviyi uygulayacaktır.

Ben de aynı durumda kaldığımda hekimimiz, yalnızca anne kediye ense damlası yapmıştı ama birkaç saat boyunca yavrudan gözümüzü ayırmamamızı söylemişti. Biz de dediğini yaptık, birkaç saat boyunca yavruyu annenin ensesine kesinlikle yaklaştırmadık. Ama bizde tek yavru vardı, siz 6 yavruyla bunu kolayca yapamayabilirsiniz.

Advantage marka dış parazit damlası, kana karışarak pirelerin ısırma sonrası ölmelerini sağlama şeklinde değil, deriye tutunarak koku yoluyla öldürüyor. Kana karışmadığı için yavruları süt yoluyla etkilemez. Hekiminize bu ilacı danışabilirsiniz.

Bol patili günler dilerim. :)

selinay41

Anneleri yavruları yalar bence tehlikeli olabilir beyaz sirke sıkmayı deneyin tüylerine

Cennet29

Ketonmanya ya katılıyorum

Emirrckr

Pire arabaya yayılmayacak ya merak etmeyin,
Şu an yattıkları yerde bile belki yoktur ama yinede madem uygun tedavi yöntemi buldunuz en azından tedavi sonrası yattıkları yeri de mutlaka süpürün.
Pire yumurtası illa vardır.

aytunccc123

Güncel

aytunccc123

Normal yavru kediler için olan hani 0,4 mg advantage dış parazit damlasını her birine çok çok az bolusturup sürsem olur mu??
Çok az parmağımla mesela derilerine sürsem?
Birkaç veterinere yazdım biri dönüş yaptı suana kadar
Muayene etmeden uygulamayı çok doğru bulmuyoruz dedi ama altı yavruyu da nasıl goturecegim yada ayrı ayrı 3 er 3 er götürürüm anca hem anneleride strese girmemiş olur gerçekten elim kolum bağlandı pire konusundada çok hassas ve takıntılı bi insanim bi an önce çözmem lazim

aytunccc123

Şimdi tekrar bi veterinere yuzyuze danistim hani hepsinin yöntemini öğrenmek adına
Yavruları getirin uygun ilaçlar var ama yavruları görmemiz lazım dedi muhtemelen yarın hepsini birden goturecegim
Anneyide götürmek isterdim ama annemiz çok agresif veterinerde ortaligi birbirine katar ona ben ayrı olarak yaparım gibi dusundum

aytunccc123

Şimdi tek sorun mecburen arabayla ailemle goturecegim ailemde bu konuda biraz titizler yani pire olduğunu duyunca ne reaksiyon gosterecekler bilmiyorum ama umarım sıkıntı olmaz

aytunccc123

Anneleri gram kaşınmiyor ya yavrulara nerden geçti çok merak ediyorum sanki ortada sadece tek bi pire var gibi çünkü diğer kardeşleri iyice inceledim sorun yok ama sarilardan bi tanesinin çenesinde yine gördüm baya iri pireler yani yumurtadan yeni çıkma değil sanki büyük ihtimal disardan geldi

aytunccc123

Son görüştüğüm hekim yavruları getirmenize gerek yok dedi 3 haftalık kediler için dış parazit uygulamamiz var dedi yarın en baştan ona gideceğim bakalım yavruları götürmeme iyi oldu çünkü gerçekten en ufak bi şeyde aşırı korkup miyavlamaya basliyorlar mesela sepete koyduğum an baslayacaklar muhtemelen

Lilibeth

Yavruları sirkeli bezle silin veya sirkeli sprey şişesi yapıp sıkın iyi geliyor