Tek Doz Karma Aşı ?

selinay41

Kedim 4 yaşında 1 doz yapılacak ben 2 doz diye biliyorum yavru kedilere 2 dozmuş sizce 1 doz yeterli olur mu en son bebekken yapıldı

11 CEVAP

Ketonmanya

Merhabalar.

Bebekken 2 dozunu da olmuş muydu? Eğer öyleyse tek doz yapılması yeterli olacaktır ama burada neden 4 senedir aşılanmamış olduğu kısmı kafa kurcalıyor.

Bol patili günler dilerim.

kiwikid

1 yaşından sonra sadece tek doz. daha önce yaptırmadıysanız da tek doz. 2 doz aşı sadece yavrular için

Venusss0

Kedim 2 yaşında 2 doz oldu geçen ay oyle birşey denilmedi bize

Venusss0

Geçen sene kaç doz yaptırdınız ona gore yaptırın bence geçen sene 3 yaşında oluyor zaten

Venusss0

Pardon yazının sonuna dikkaet etmeden yazmışım kusura bakmayin

Okan3439

İlk defaya mahsus 2 doz daha sonra tek doz diye biliyorum

selinay41

Param yoktu yaptırmadım

Cennet29

1 yaşı geçen kedilere sadece 1 doz yapılır. Yavruyken 2 doz kuralı var.

aslihan_e

Daha önce de demiştim, yavruyken yapılan aşının korumaya devam etmesi için bir yaş güçlendirme dozu yapılmalı yoksa yavru olduğu için ve güçlendiricisini almazsa o aşıların koruyuculuğu zamanla kayboluyor. Bu yüzden mutlaka bir yaş güçlendirici dozu önerilir. Siz sadece bebekken yaptırdığınız için üstünden yıllar geçtiği için iki doz yaptırmalısınız. Eğer ilk iki aşısını yetişkinken olsaydı şimdi tek doz yeterdi. Yavrular aşıya karşı daha düşük bağışıklık kazanıyorlar ve kazandıkları bağışıklık etkisi yetişkinlere göre çok hızlı azalıyor. Şuan tek doz olarak sadece canlı aşı türü yaptırırsanız gençlik hastalığından korur, o da diğer hastalıklara karşı korumaz. Nezle ve calivirüs gibi üst solunum yolu hastalıkları iki doz gerektirir. İsterse veteriner şuan tek doz yeter desin, uzman araştırmaları bir yaş aşı dozunu şart koşuyor. 3 yılda bir önerilen aşılar bile öncelikle 1 yaş güçlendirme dozu sonra 3 yıl ara diyor. Siz o güçlendirme dozunu yaptırmadan 3 yıl ara vermiş oldunuz.

aslihan_e

Ayrıca yavruyken iki doz sonra tek doz diyenler, o zamanında yapılan aşı için. Yavruyken iki doz yaptır yıllar sonra tek doz yaptır diye bir şey yok. Aradan yıllar geçince o aşının etkisi kaybolup gidiyor güçlendirme dozu yapılmadığı için. Bir yaş güçlendirme dozu neden öneriliyor sanıyorsunuz? O zaman ilk ikiyi yaptık gel 5 yaşında bir doz daha yapalım derlerdi. Şuan o kediyi ancak felocell gibi canlı aşı gençlik hastalığından tek dozda korur. Biofel korumaz mesela. Önce iki aşı çeşidinin farkına varıp sonra konuşmak gerek.

AsumanAtilgan

Veterinerle görüşün