Kedimin İstekleri?

Kajumom

Herkese merhaba kısır erkek kedim var 2 yaşında. Kedim yaş mamayı seviyor ve ona vermediğimiz zaman kakasını ve çisini tuvaletinden dısarı yapıyor. Bunun sebebi gercekten yaş mamamıdır ? Ve bu huyundan nasıl vazgecirebilirim

1 CEVAP

aslihan_e

Kısır kedilere ne kadar sıvı içeren gıda verirseniz o kadar iyi. Yaş mama olmazsa sevdiği et-tavuk ürünlerini biraz haşlayıp sulu şekilde verin. Bizim birisi de bahçeye çıkmaya alışık ve çıkarmazsak, bazen mesela anneme söylerse çıkarmazsa onun yatağına, bana söylerse yapmazsam benimkine yapar. Kısır kedilerde taş oluşumunun ilk nedeni yeterli su almamaları ve uzmanlara göre sadece kuru mama tüketen kedi ne kadar su içse de yeterli gelmiyormuş. İdrar yolu problemi olan kediler de tuvaletlerini dışarı yapabilir. Çünkü tuvalete çıkarken ağrı yaşıyorlarmış ve bunun nedeninin tuvaletleri olabileceği hissine kapılıyorlarmış. Yeterli sıvı almadığında çişini yapmakta zorlanıyor olabilir.