Ailemin Kedi Sahiplenmeye Bakış Açısı?

aytunccc123

19 yasindayim ve yıllardır ısrar etmeme rağmen eve kedi alınmadı bende bundan ötürü yıllardır sokak canlarıyla ilgileniyorum şuan hali hazırda yavrularla beraber baktigim 9 tane can var ve yine ekstra gelen erkek kedileride besliyorum
Ailem bunu asla sorun etmiyor hatta geniş bi bütçe de ayırıyorlar şuan tüm yaşam evreleri için uygun olan orijen six fish kullaniyorum yine kısırlaştırma konusunda da bir kizimi kisirlastirdim şimdi şuan anne olan kizimi da ailemle birlikte görüşüp 1-2 ay sonra kisirlastiracagiz bunlara da asla karşı değiller
Sorun şu ki ailem cins olmayan kedilerin bahçede daha mutlu olduğunu düşünüyor tamam evet belki öyle yani tekirler daha hareketliler mesela bahçede ordan oraya koşup oynuyorlar ağaçlara tirmaniyorlar vs vs.
Ama evimde de bir kedim olsun istiyorum haliyle çünkü çok daha farklı bi duygu eminim
Bu son doğan yavrulardan sahipleneyim diyorum en uslusunu alacağım bak diyorum ama yinede evde bakacaksan cins al diğerleri çok hareketli diyorlar cins kedilerede fazlasıyla karşı biriyimdir açıkçası beni tekirler daha mutlu ediyor kedi dediğin öyle biraz hareketli olmalı bana kalırsa
Kum kokusu olsun tüy dökümü olsun hepsini azaltma yollarını anlattım ve kabulde ettiler ama bu cins konusundan asla vazgeciremiyorum
Yani cins konusununda derinlerine inersek tekirlerin çok hareketli olacağını evde ordan oraya kosturacagini düşünüyorlar bu yaz küçük olan kizimi da yazliga götürdüm o da yine calico ve haliyle hareketliydi sanırım onunda o hallerini gördükten sonra iyice çekinir hale geldiler cins olursa alırız aşamasına kadar getirdim ama bu aşamayı gecemiyorum cidden
Sizce nasıl bi yol izlemeli miyim??

13 CEVAP

aycylmz

Benim cins bir kedim var, evde tül koltuk hepsini mahvetti canı sağolsun tabi ama arkadaşım sokaktan bir kedi sahiplendi, 1 yaşındaydı eve geldiğinde. Asla tırmalama zarar verme huyu yok, aşırı sevdirir kendini, kucaktan inmez. Benimki yüzüme bile bakmıyor anca canı isterse, yaramazlığı da cabası :) o yüzden cins kedi sakin olur diye bir şey yok kesinlikle, karakterine bağlı kedinin.

çok fazla yetişkin kedi ilanı oluyor sakin tırnak çıkarmayan sokağa terk edildiği düşünülen öyle arayıp gösterebilirsiniz ailenize belki içleri ısınır içlerinden birine. 19 yaşında cins kedi istememe bilincine ulaşmanıza da saygı duydum keşke ailenizde de bu bilinç olsa ağrı çektikleri için oturuyorlar zaten oturan varsa cins olup. bence yetişkin kedi ilanlarına mutlaka bakın belki engelli kedi de olur eğer isterseniz sokakta yapamayacak çok kedi var. tekirfamily hesabını bi inceleyin bence baston bacak favorim şfdkgşkldfh yeterince alan oluşturduğunuz sürece oyun ve tırmalama için tırnakları da kesildiği sürece minimum zarar olur bence ki bi süre sonra aileniz de sevgiden gözü görmez yaptıklarını. bir de şunu diyeceğim çok mu zenginsiniz bilmiyorum sokağa orijen acana vs alacak kadar bence bu kadar bütçe ayırmaları kısırlaştırma falan bu konularda destek olmaları bile doğruysa süper ya. biz küçükken kendi harçlığımızla mama alırdık babam sadece almaya götürürdü 5 kuruş eklemezdi :):):):)):) büyüdüm hala aynı ekstra para istememeye çalışıyorum kedi için iş bulana kadar başlarına bi şey gelmesin diye dua ediyorum. ay şunu eklecektim orijen şart değil bence oldukça pahalı şöyle yapabilirsiniz bence paranızla daha çok daha güzel beslemek için premium mamalar arasında rotasyon yaparsınız royal canin nd hills proplan vs yaş mama da verirsiniz haftada birkaç gün yine güzel içerikli 400 gramlık konservelerden. kış geldiğinde de yine bu markaların kitten olanlarını yerler daha besleyici olur kışın bağışıklık açısından. paranızı daha güzel ve daha faydalı kullanmış olursunuz daha çok kediyi beslemiş olursunuz.

somnium

merhaba.

öncelikle bunun ırkla bir alakası yok, yaşla bir alakası var. ilk kedim bize geldiğinde 2 yaşındaydı. sokakta kalmıştı, belediye kısırlaştırmıştı. lakin şiddet gördüğü, dişleri döküldüğü için evimize almıştık. o da calicoydu. ve çok usluydu, yetişkin olduğu için. hatta ben oyun oynatırdım, en fazla yarım saat oynardı. genellikle bir yerlerde uyumayı tercih ediyordu. ya da kucağa gelip sevdirmeyi. yine calico, 5,5 aylık bir kedim var. ve çok yaramaz, hiç durmaz. yetişkin kedimin keşfetmediği yerleri keşfediyor, ulaşamaz dediğimiz yerlere ulaşıyor. tabii bundan şikayetçi değiliz, sadece kendisine zarar verir diye korkuyoruz. babam da sizin gibi düşünür “kedi dediğin vahşi olmalı!” der. ama veterinerimiz de bu sürecin en fazla 1,5 yıl süreceğini söylüyor. çünkü yetişkin olduklarında artık eskisi karar oyun oynamak istemiyorlar. eğer evlat sahiplenecekseniz ırk önemli değil, yaş önemli. anne kediniz kaç yaşında, belki de kısırlaştırdıktan sonra onu sahiplenmeniz güzel olabilir?

Emirrckr

Bencede bunun cinsten ziyade yaşla ilgisi daha fazla.
Tamam evet tekirler daha oyuncu,avcı ama elbet yetişkin olup olgunlaştıklarında illa ki duruluyorlar.
Size şöyle söyleyeyim,
Bizimki de uzun tüylü tekir bu arada(sizin profildekinin daha açık tonlusu ve kahverengimsi gibi düşünebilirsiniz.)
Yavruluk döneminde gerçekten çok hareketliydi,evin içinde koşturur durur,ordan oraya atlardı,
Fakat hem kısırlaştırdıktan sonra özellikle de 1 yaşından sonra belirgin derecede uslandı ve olgunlaştı.
Yine elbette oyun oynuyoruz ediyoruz ama eskisi gibi asla yaramaz değil.
Yani sonuç olarak her canlı da olduğu gibi yavru kediler hareketli,meraklı,keşfetmeye açık olacak.
Ki bence o dönemleri de görmek,yaşamak çok güzel.

Ama şimdi sizin kendi eviniz olmadığı için aile üyelerinizin tutumu nasıl olur bilemiyoruz haliyle.
İstedikleri kediden beklentileri biblo gibi oturmak,yatmaksa bence cins kedi bile bu kadar sakin mizaçlı olamaz.
Sonuçta bu da bir canlı,enerjisini atmalı,merakını gidermeli,keşfetmeli.
Ufak bir çocuk nasılsa o da aynı olacak işte.
Aileniz eğer bu tip yaramazlıklara katlanabilecek kişiler değilse ne cins ne tekir sahiplenmeyin derim.
Zaten yaşınız 19 olmuş,
Çok çok az bir zaman sonra hayata atılmaya başlayacak,kendi yuvanızı kuracaksınız.
Yıllardır sabretmişsiniz biraz daha sabredin ileride yuva kurduktan sonra bir can sahiplenin ve ömür boyunca bakın.
Zaten hali hazırda 9 kediye bakıyorsunuz.
Şimdilik onlarla ilgilenmeye devam edin hem de iyice kendinizi geliştirip tecrübenizi arttırın.
İleride en iyi koşullarla bir canı büyütürsünüz :)

Ketonmanya

Merhabalar.

Keşke annenizle bizzat görüşebilsem. 2 cins kedim var, annemde de 2 tekir kedi. Benim kedilerimin tüyleriyle haftada bir yastık doldurursunuz, hiç abartmıyorum. Annemin kedileri ise hiç bu probleme sebep olmuyorlar. Sakinlik konusuna gelince annemin 2 tekir kedisinden biri gerçekten çok hareketli ve yaramaz. Diğeri ise benim cins kedilerimden bile daha sakin. Demem o ki, huyunu bildiğiniz, sakin bir sokak kedisi, çoğu cins kediden bile daha sakindir. Siz de o yavrulardan en uslusunu sahipleneceğinize göre e tamam işte.

Cidden her cins kedinin her hâlini uzun süreler yaşamış biri olarak ben, kedilere külliyen karşı biriyken eve giren ilk kedimizle tam bir kedi âşığına dönüşen biri olarak da annem annenizle görüşüp ona tecrübelerimizi aktarabilsek keşke...

Bol patili günler dilerim.

Cennet29

Cins kedi alacağınıza hiç olmamasını tercih edin. Ztn bunun bilincindesiniz. İlerde umarım kendi gönlünüzce olur şimdilik sokaktakileri sevmeye devam

Cinsi değil karakteri ile ilgili kedinin. Yavru zamanında cins de tekir de hoplar zıplar. Ailene bunların biblo olmadığını anlatmak gerek. Eğer bu mentalitede iseler hiç eve almamanı öneririm. Çünkü yatağa da çıkacak,koltuğu da tırmalayacak. Kedi sonuçta. Benimkiler bilgisayat ekranımı kemirmiş 5bin tl çöp oldu. Canları sağolsun dedik. Bu durumlarda ailen ne yapar bunları tartışın. Sokağa bir tane daha cins kedi kazandırmış olmayın sonunda.

Sokak hayvanlarına karşı bu ilgi çok güzel sizi canı gönülden tebrik ediyorum yalnız bir öneri vermek isterim size bu kadar üst segment mamalar yerine madem durumunuz iyi orta segmente geçip daha fazla sokak canına yardımcı olmanızı dilerim ayrı klinik tedavi masrafları içinde yardımcı olabilirsiniz başkalarına iyi günler dilerim

bir de kedisahiplendirmeistanbul sayfası bu sıralar maalesef cins kedilerle dolu satın alınıp bakılmayan onlara da bakabilirsiniz ilanların çoğu maalesef kısır değil kısırlaştırma şartıyla verilecek diyor :(

kedisahiplen_istanbul muş pardon benim takip ettiğim. ama bayağı sayfa var aynı kelimelerle cins ilan dolu

aytunccc123

Bütçe açısından sorunumuz yok evimiz gayet geniş yani direkt kedimin özel odası dahi olur ama işte çok hareketli kedi istemiyorlar mesela annem için yatak tepelerine çıkması bile dert oluyor yakinimizdakilerde de sürekli cins kedi olduğundan bak cinsler daha uslu oluyor daha az tüy dokuyor anlayışına kapildilar bana kalırsa yetiştirme tarzı da önemli biraz ama??

aytunccc123

Herkese yorumları için teşekkür ediyorum arkadaslar evet ailemin anlayamadigi aslında cins değil yaş önemli olması ama işte özellikle bu yakınlarımız çok etkiledi işte tekir eve alınmaz yerinde durmuyor cinsler çok sakin oluyor hele büyüyünce falan deyince annemde şimdi iyice tekirlerden vazgeçti alacaksan cins al diyor
Umarım anlatabilirim bu enerjinin yaşla ilgili oldugunu ki ornegide var bende aslında mesela anne kedimde calico yavrusu da calico
Yavrusu çok oyuncu hareketli annesi ise yaslandigi için bir topa dahi tepki vermez yavruları yokken yani kışın yatardı bazen gezerdi ardından gelirdi sokak kedisi olduğu için gezmeden yapamıyor ama icerdeykende kıpır kıpır bi kedi asla değil yemek yer oturur yatar kendini temizler o tip seylerle uğraşır
Yani en yakınımda örnekleri oldugu halde anlatamıyorum malesef

aytunccc123

whereisthepo0p yaş mamaylada besliyorum ek olarak hatta şuan büyük kızımın emzirme dönemi diye günde iki üç paket verdiğim oluyor aşırı iştahlı kendisi
Mama olarak acana pacifica orijen six fish donusumlu gidiyorum şuan ikisinide sevdiler
Yaş mama olarakta schesir kullaniyorum genellikle