Sorunlu Kedi

hogrunc

ben kedimden bir süreliğine ayrıldım döndüğümde annem kedinin o süre zarfında hastalanıp iyileştiğini söylediler ondan sonra kedim tuvaleti yerine neresi önüne gelse idrarını yapıyor dışkılamayı kumuna gidiyor ama idrarını canı nereyi istese oraya yapıyor buna nasıl bir çözüm bulmalıyım yardımcı olabilir misiniz?

6 CEVAP

goknur

Bu sabirli ve zor bir surec sizin icin. Idrarini yaptigi yerlere kum kabi koyun. 3 4 gun arayla kum kaplarini milim milim oynatin ve zamanla kum kabi sayisini dusurun. Sizinle inatlasmayi birakacaktir.

Heiter

İdrarı püskürterek yapıyorsa (duvara mesela), işaretlemek içindir ve bunun da sebebi kızgınlığa girmiş olması veya evde bölge rekabeti yapacağı başka kedilerin olmasıdır.
Eğer kumuna yaptığı gibi parkeye veya halıya yapıyorsa idrar yollarında bir sıkıntı vardır (veya başka bir sağlık problemi vardır). Veterinere danışmak gerekir.
Kumunu daha sık temizlemenizi ve kum derinliğini ve kabın genişliğini artırmanızı tavsiye ederim. Bazen kediler (pis olduklarından değil; aksine, temiz olduklarından) kumları temizlenmediği için tuvaletinin dışına yapabiliyor çünkü.
Son olarak; idrarını yaptığı yerlerde istikrar varsa (mümkünse sirkeyle) temizleyip oraya kum kabı koymayı deneyebilirsiniz.

Patimani

Kediniz erkek mi ?

hogrunc

Canı istediğinde kumuna gidip yapıyor ama arada

hogrunc

Evet erkek

hogrunc

Püskürtme yapmıyor halıya ve parkeye yapıyor