Hipoalerjenik Mamadan Normal Mamaya Geçiş Nasıl Olmalı?

Sevilayyyyy

Arkadaşlar merhaba, kedimle birlikte yeni bir eve taşındık ve patisinde iltihaplı yara oluştu, ağız kenarlarında ise soyulmuş derisi kalkmış gibi bir görüntü oluştu. 2 yıl evvel patisinde değil ama ağız kenarlarında ve kulaklarında benzer görüntü yine olmuştu. O zamanda eve geçici süreliğine bir yavru kedi gelmişti ve kedim çok ağlamış, üzülmüştü sonra hemen ardından vücudunda bahsettiğim noktaları yara döktü. O zaman veteriner otoimmun hastalığı var demişti. Bu defaki sorunumuzda başka bir veterinere götürdüm o da aynısını söyledi. 2 yıl evvelki veteriner kortizon yapmıştı sadece, bu seferki ise kortizon yaptı ve royal canin'in hipoalerjenik mamasını verdi. Ama kedim 1 hafta boyunca aç kaldı asla o mamayı yemedi ıslatıp vermeye çalıştım hep. Tekrardan veteriner kontrolüne gidince mamayı yemiyor dedim Virbac verdi bu kez. Virbac'ı kedim bayıla bayıla yedi ama su tüketimi arttı. Konu şu veteriner hipoalerjenik mamayı önlem amaçlı verdi yani hiçbir test ya da alerjenik bir durumdan bahsetmedi her zamanki mamalarını yiyordu zaten bu süreçte mama rutininde bir değişiklik olmadı. Yine de veterineri dinleyeyim alayım dedim. Şimdi kedim ayrıca yaklaşık 1 yıldan beridir sürekli kabız. Önceden muhakkak her gün dışkıya çıkardı. Acana mama aldım en kalitelisi diye onu yedikten sonra kabızlık problemi başladı sonra eski mamasına döndük N&D'ye yani ama düzelmedi. Bugüne kadar hiç kalitesiz mama vermedim yavruyken proplan ve royal canin yedi. 1 yaşına girince N&D'ye geçtik duyduğum kötü yorumlardan dolayı mamasını birkaç kez değiştim, Hills aldım yaramadı bir türlü alışamadı en sonunda ise Acana aldım. Acana'dan sonra kabızlık başladı N&D'ye döndük düzelmeyince vetetinerden unique gastro aldık o bir işe yaramayınca royal canin gastro aldık en son royal canin gastro ile N&D karışık yiyordu ama dediğim gibi yara problemi çıktı ve tekrardan farklı mama kullanması gerekti. Şimdi hipoalerjenik yiyor normale geçmek için yine alıştırma süresi mi olmalı

5 CEVAP

Nrynrynry

Bizde de gıda alerjisi olmuştu, bizde kabız değildi ama ishale yakındı dışkısı. Hypoalerjenik mamaya geçtik bir de probiyotik kullandık. Kabızlığı için probiyotik kullanın derim. Hypoalerjenik mamadan normal mamaya markayı değiştirmeden kısır olduğu için aynı mamanın kısır olanına kademeli geçiş yaptım sorun olmadı. Şunu da eklemek istiyorum ben mama seçerken marka değil de içeriğine bakıyorum. Mısır, mısır gluteni, soya, pancar, pancar küspesi, buğday ve türevlerinin olmamasına dikkat ediyorum. Çok geçmiş olsun...

Sevilayyyyy

Teşekkür ederim nrynrynry

Sevilayyyyy

Ve hipoalerjenik mama ile başka mamayı karıştırmak zararlı olur mu ya da hipoalerjenik mama yediği sırada yaş mama versem çünkü neden hipoalerjenik kullandığımız konusu dediğim gibi hala net değil ben de stresten hastalandı diye düşünüyorum

Sevilayyyyy

Güncel

Sevilayyyyy

Güncel