Köpeğim Mama Yemiyor

Meeryemisk

Manasına Sanki yiyecek bişey değilmiş gibi tepki veriyor ağzından atıyor mama saatinde yemiyor normal yemekte verdiğim için mi böyle oldu normal yemek mi istiyor

2 CEVAP

MelisRose

Merhaba,

Normal yemek verdiğimiz zaman köpekler biraz inat edebiliyor ve mamasını yemek istemiyor.
bunun için şunları gözlemleyebilirsiniz;
1- köpeğiniz de sağlık problemi olup olmadığını kontrol edin.
2- sıcak hava nedeni ile mama tüketmek istemeyebiliyorlar. bir de mamayı buz dolabında bekletip verin.
3- eğer köpeğinizde hiç bir sağlık sorunu yok ve yemiyor ise mama saatinde mamayı koyun ve en fazla yarım saat bekletin yoksa kabı kaldırın. 8 saat gibi bir süre sonunda tekrar koyun ve yine yarım saat bekleyin. bu en fazla 2 gün sürecektir. işin sonunda mamayı yemeye başlayacaktır. fakat bu süreçte kesinlikle ek bir besin vermeyin mamasını yemesi gerektiğini tekrar öğrenmeli.

sırf mamasını yesin diye mamaya ek bir şey karıştırmayın yoksa tekrar mamayı yememe durumu olacaktır.

Şu anlık aklıma gelenler bunlar. umarım sorununuzu çözmeye yardımcı olur.

DanteGSD

Normal yemek yiyen köpeklerin kuru mamaya tekrar dönüşü çoğu zaman sancılıdır. Bir kaç çözüm yolu var:

  • Mamanın önünde kaldığı süreyi kısıtlamak: Eğer önüne mama koyduğunuzda dönüp gidiyorsa 10 dakika bekleyin, akşam bir daha koyun. Tekrar dönüp giderse tekrar alın, sabah tekrar koyun. Bu sırada mamanın tabi açıkta bekleyip hava almasını engellemek için streç film ile sarmalısınız. Bu işin disiplin tarafı.

  • Kuru mamayı çeyrek porsiyon yaş mama ile karıştırabilirsiniz.

  • Evde bir lezzet karışımı hazırlayabilir, bunu çok küçük porsiyonlarda mamasına karıştırabilirsiniz. Örneğin tavuk suyu le pirinç pilavı yapıp (asla bulyonla değil) içine biraz elma, kabak ve havuç, marul rendeler ve karıştırırsanız bu karışımın iki günlük küçük porsiyonlarını buzdolabında, geri kalanını buzlukta porsiyonlara bölerek saklayabilirsiniz. Daha sonra her gün buzluktan bir günlük porsiyonu bir önceki gün buzdolabına çıkararak çözdürürsünüz.