Kedimde İç Parazit Var Kusuyor

melikecet

Merhaba kedimi kisirlastirdim 6 gun önce sürekli kustu sonra öğrendim ki iç parazit varmış bugün veterinere götürücem ama merak ediyorum bu nasıl bi süreç nasıl iyileşir bi aşı ile işlem tamam olur mu

5 CEVAP

aslihan_e

İlaçlar yumurtalara etki etmediği için 3 hafta sonra tekrar yaptırmalısınız, sonra kurtulursunuz. Kusturacak düzeyde olduğu için ben olsam bir ara doz daha uygulardım kedinin rahat etmesi açısından. Mesela 10 gün sonra olabilir. Yumurtadan çıkıp tekrar faaliyete geçecekler çünkü. Bunun aşısı zaten yok. İlaçların iğne, hap ya da damla versiyonu var. Kedinizi veterinere götürmek zorunda değilsiniz, kendiniz hap satın alıp içirebilirsiniz ama sorunun parazitten kaynaklandığından eminseniz öyle yapın. Aksi takdirde veteriner sorunun kaynağını bulmak için orda en azından ateşi var mı diye bakabilir.

aslihan_e

İlaçtan bir gün sonra kumlarını komple değiştirin. Diğer kediye de geçmesi büyük olasılıktır. Ona da ilaç verilmeli. Etrafa poposundan yumurta dökülmüş olabilir. Ben olsam bir temizlik yapardım ama öyle derinlemesine temizlik yapılmasına gerek yok. Bir elektrikli süpürgeye alıp çırpılacaklar çırpılsa, yıkanacak örtüler yıkansa, bir de yerler silinse yeter. Yatağınıza falan yatıyorlarsa nevresimleri yıkasanız iyi olur. Onların yumurtası popodan çıkınca biraz yapışkan yuvarlak bir form alıyor, görmek zorlaşıyor. Kedilerinizde pire olmadığından emin olun, iç parazitin birincil nedeni pirelerdir. Bir iki tane bile olsa parazit yapabilir.

Coconutbey

İc parazit yaptırın dediği gibi arkadaşın 10 gün sonra tekrarlatmanız lazım

melikecet

Bide diğer kedime bulaşmış mıdır acaba 6 gündür kusuyor öncesinde böyle bisey yoktu ve nasıl kurtulurum bu parazitten çamaşırları falan yıkamak gerekir mi evin heryerini tertemiz mi etmeliyim bizdeki uyuz gibi mi

melikecet

Bide diğer kedime bulaşmış mıdır acaba 6 gündür kusuyor öncesinde böyle bisey yoktu ve nasıl kurtulurum bu parazitten çamaşırları falan yıkamak gerekir mi evin heryerini tertemiz mi etmeliyim bizdeki uyuz gibi mi