Ayni Evde Kuş Ve Kedi?

aytunccc123

Arkadaslar selamlar 1 aylik bebeklerimize yuva buluyorum da şimdi yine size danışmak istedim aynı evde muhabbet kuşu ve kedi nasıl alistirilir ve sonrasındaki süreç nasıl olur?
Mesela benim burda baktigim kedilerimin nerdeyse çoğu kuşlara karşı ilgililer ve av olarak görüyorlar
Aynı evde alisirlarsa eğer bu av gibi gorme durumu ortadan kalkar mi beraber oynarlar mi mesela?
Sahiplenecek kişi gerçekten istiyor bizde konuştuk ettik memnun kaldık ama kuş konusu hakkında bilgi almak istedim?

11 CEVAP

Mmtklndr

3 tane muhabbet kuşu var kedim tekir olduğu için alışamadı hep yakalamaya çalışıyor kuşların odalarının önünde bekliyor evde olmadığımız zaman kapılarını kitleyip gidiyoruz. Çok sıkı tedbirler istiyor 😂 mesela kuzenimin cins kedisi kuşlara zarar vermiyor. Her kedi aynı tepkiler vermeyebilir

Pamres

Benim british shorthair kedim ve sultan papağanı kuşum var. Kuş kediden çok çok önceden beri bizde ve bize alışık. Kedi geldiğinde ilk zamanlar pek umursamadı ama sonraları kafesin oraya çıkıp onu izlemeye başladı. Kuş ilk zamanlar korksa da sonra alıştı o da kediyi korkutup indiriyor 😅 tabii bunlar sadece ben o odada olduğum zamanlar oluyor. Ben orada olmayacaksam kapısını kapatıyorum o odanın. Onun dışında dışarıda olunca zaten yakalamaya çalışıyor. Yani aslında dikkat ederseniz pek sorun olmuyor ben ikisini kafeste de olsa yalnız bırakmıyorum olay cozuliyor. Tabii kediyi alınca kuşu ihmal etmemek lazım kediyi odadan dışarı çıkartıp kuşu arada salmak lazım. Yoksa kıskançlık geçirebiliiyor kuşlar. Yani hem kuş hem kedi ile dengeli ilgilenildiği ve dikkat edildiği zaman sorun olmaz besleyebilir

anlacar

Merhaba bende british shorthair cinsi kedi var 2 tanede muhabbet kuşum bilmem cinsindenmidir içgüsel olarak yani yoksa daha 2 aylık oldundan dolayımıdır bilmem ama yanına atıyom bırakıyorum geceleri yanında falan uyuyor hiç dalaşma eylemi bil göstermiyor tabi bu durum bence her kediden kediye değişir bence cinsi farketmeden bence benim düşüncem bu en azından kuş ve kedi aynı evde denemeden bişey diyemem benim gözümden olayı anllattım fakat sizde farklıda olabilir o yüzden garanti bişey demek istemem.

aytunccc123

Kuşun rahatını da bozmak istemem hani o yüzden tecrübeli olanların görüşü ve yorumu çok önemli benim icin
Birde dişi veya erkek kedi farkeder mi?
Benim iki kız da çok avcilar çünkü ama buraya gelen diğer erkek kedilere bakıyorum önünde kuş oluyor hiç takmıyor bile

Pamres

Kedi bazen de hiç kuşla işi olmuyor mesela. Sanırım sadece canı sıkılınca ona yaramazlık sergiliyor 😅 onu av değil de arkadaş görüyor olma ihtimali de çok. Ancak yine de güvenip yalnız birakmiyorum

Coconutbey

Ne kadar sakin bir kedi olsa da kedilerde avcılık içgüdüsü var ve hiç yapmayan kedi bile bi anlık onu yakalayıp zarar vermeye çalışabilir hem kuşa da yazık kediden korkar strese girer hasta olur anca kuş için tamamen ayrı bir oda olması lazım ama bence yine de gerek yok hiç o işe girmeyin derim. Benim de zamanında 4 tane kuşum vardı yavrularıyla 1-2 ay ayrı odada baktım ama benim için de onlar için de zordu istediğim gibi ilgilenemedim kayınvalideme verdim kuslarıma o bakıyor

senaau

Cok dikkat etmeniz lazım evde 4 yaşında kedim ve on yaşında muhabbet kuşu olan biri olarak söylüyorum kedinin kuşağı alışması gibi bir durum söz konusu olamaz çünkü biri av ve biri Avcı anlaşıyorlar gibi gözükse de her an bir sorun çıkabilir. Daha önce de bu tarz sorular sorulmuştu ve aynı örneği vermiştim. Dedemin evindeki kuş ve kedi 2 yıl boyunca sorunsuz yaşadılar kuş kedinin kafasına bile konuyordu gayet iyilerdi. 2 yıl sonunda bir gün kedi kuşa saldırdı ama o an yanlarında oldukları için hemen müdahale edip kurtarabilmisler. Yani anlaşıyorlar gibi gözükse de hiçbir zaman güven olmaz çok dikkat etmek lazım. Ben kuşu kedinin yanında asla kafesten çıkarmıyorum evden çıkacağımız zaman da kuşun olduğu odanın kapısını kilitliyoruz. Ve kaç sene olmasına rağmen bazen kafesi hiç umursamamasına rağmen bazen kafese pusu kuruyor. Yani özellikle kuş kedinin yanında serbest bırakılmaması lazım kafesin içinde olduğu zamanlarda da dikkat etmek lazım

beyzathemoc1

Bence son çare değilse isteyen kişi vermeyin daha küçük alıp geri verirlerse büyür ve yuva bulmak zorlaşır zor bir süreç herkes altından kalkamaz

AyseMia

Bu tamamen kedinin karakterine bağlı, yavru olması da zamanla alışmasını sağlayabilir ancak onu av olarak görmesini hiçbir zaman unutturmaz diye düşünüyorum aşırı sakin bir mizacı olmadığı sürece. Hele ki bir sokak kedisine hiç güven olmaz bu konuda. :) Ayrıca kuşu da çok korkutup strese sokacaktır. Pek uygun bir aday değil gibi görünüyor. Yada hep ayrı odalarda tutmalı kişi, hiç yaklaştırmadan. Bu da büyük bir ev gerektirir ama kediler her odaya girmek isteyen çok meraklı, hiçbir şeyi saklayamayacağınız canlılar, o da var. Av ve avcı aynı ev içinde ne kadar güvenli olur tartışma konusu.

aytunccc123

Evet haklisiniz arkadaslar yani benim icimede çok sinmedi bakalim gerekceleri yazarım eğer hani ev büyükse belki uygun olabilir

Realbadvroken

Bende kuş almayı düşünüyordum kedilerim yer diye almamıştim skwodmwodmd